ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΟΦΗ 0-0: Γιοβάνοβιτς: «Χάσαμε ένα ημίχρονο...» (vid)

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς στάθηκε στις δηλώσεις του στην κακή απόδοση του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο.

Ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς απέδωσε το 0-0 με τον ΟΦΗ στη «Λεωφόρο» στην κακή απόδοση που είχε η ομάδα του στο πρώτο ημίχρονο.

Οι δηλώσεις Γιοβάνοβιτς στην κάμερα της Cosmote TV

«Χάσαμε ένα ολόκληρο ημίχρονο, ήταν ένα από τα πιο άσχημα ημίχρονα που κάναμε. Δεν ελέγξαμε τον ρυθμό και ο ΟΦΗ μας πίεσε πολύ.

Στο δεύτερο μέρος βάλαμε παραπάνω πίεση παίξαμε πιο δυνατά. Η γενική εικόνα του παιχνιδιού ήταν για ισοπαλία, μπορούσαμε να κάνουμε κάτι παραπάνω.

Στο πρώτο ημίχρονο κάναμε πολλά λάθη. Μεσοεπιθετικά είχαμε αρκετά θέματα. Δεν μπορούσαμε να δημιουργήσουμε καθόλου, ούτε να πιέσουμε τον αντίπαλο και να παίξουμε όπως θέλαμε».

Βίντεο από τις δηλώσεις Γιοβάνοβιτς

Στη συνέντευξη Τύπου ο Γιοβάνοβιτς είπε:

Για το αν πρέπει να γίνει η ομάδα πιο απρόβλεπτη: «Σίγουρα θα πρέπει να κάνουμε κάποια άλλα πράγματα σαν ομάδα για να μην βρισκόμαστε στη θέση που βρεθήκαμε σήμερα. Και σε άλλα ματς βρήκαμε αντίστοιχους αντίπαλους, αλλά πάντα βρίσκαμε λύσεις. Σήμερα δεν τα καταφέραμε».

Για το αν έπαιξε ρόλο το ματς Κυπέλλου μέσα στην εβδομάδα: «Η αλήθεια είναι ότι είχαμε ένα πολύ κρίσιμο παιχνίδι στο Κύπελλο. Ήταν κουραστικό για μας, αλλά δεν δικαιολογείται το σημερινό. Είχαμε τέσσερις μέρες. Ίσως σε κάποιους παίκτες αφήνει κάποια σημάδια, αλλά και πάλι. Δεν μπορώ να δικαιολογήσω το πρώτο ημίχρονο, επειδή παίξαμε την Τετάρτη. Δεν είναι δικαιολογία το ματς της Τετάρτης. Έπρεπε να είμαστε πιο συγκεντρωμένοι. Είμαι προβληματισμένος για το ότι στη διάρκεια του ημιχρόνου δεν βρήκαμε λύσεις για να ελέγξουμε το ματς. Πρώτη φορά φέτος ήμασταν για ένα ημίχρονο εκτός παιχνιδιού. Οι ακραίοι και οι επιθετικοί δεν μπήκαν στο παιχνίδι στο πρώτο μέρος, καθώς με το παιχνίδι μας τους αφήσαμε εκτός»