ΛΑΜΙΑ - ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 2-2: Το μοιραίο... buzzer beater και ο «λυτρωτής» Αραμπούλι (vids)

Από έναν βαθμό μοιράστηκαν η Λαμία και ο Ατρόμητος, καθώς ήρθαν ισόπαλοι 2-2 σε ένα ματς με καλό ρυθμό και αρκετές φάσεις στο δεύτερο ημίχρονο

Η Λαμία υπόδεχτηκε τον Ατρόμητο για την 8η αγωνιστική της SuperLeague. Οι φιλοξενούμενοι ήθελαν πάση θυσία την νίκη καθώς βρίσκοταν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με μόλις δύο βαθμούς. Το τελικό 2-2 όμως δεν… άλλαξε και πολλά στον βαθμολογικό πίνακα.

Το παιχνίδι

Το ματς ξεκίνησε με αναγνωριστικές πάσες και για τις δύο ομάδες, με τους φιλοξενούμενους να είναι πιο δραστήριοι χωρίς όμως να απειλούν. Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε στο 18′ με την κεφαλιά του Αραμπούλι από γύρισμα του Καραμάνου και την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκέινοι που άνοιξαν το σκορ στο 19′, όταν ο  Καρτάλης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, ο Κουλούρης σηκώθηκε για κεφαλιά, ο Γκαραβέλης έχασε τη μπάλα μέσα από τα χέρια του και από κοντά ο Στρούγγης έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Το μοιραίο buzzer beater…

Η Λαμία προσπάθησε να αντιδράσει ωστόσο το σουτ του Μαρτίνεθ στο 34′ πέρασε εκτός εστίας, με τους γηπεδούχους να έχουν σταθερά την κατοχή της μπάλας. O Aτρόμητος είχε κλείσει τους χώρους και δεν άφηνε ευκαιρία στην Λαμία να απειλήσει.

Η λύτρωση όμως ήρθε με… buzzer beater και αυτογκολ του Παπαδόπουλου στο 45+1′. Ο Σκόνδρας έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Κυριάκος Παπαδόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Το «υποδειγματικό» πλασέ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να «πατάνε» πιο καλά στο γήπεδο. Στο 49′ το σουτ του Μαρτίνεθ στην κίνηση “έβγαλε” με υπερένταση ο Πίριτς ενώ ένα λεπτό αργότερα, ο Γκραβέλης έπεσε και μπλόκαρε σουτ του Μπεντινέλι μέσα από την περιοχή.

Η πρώτη καλή ευκαιρία για τον Ατρόμητο στο δεύτερο μισό του ματς ήρθε στο 57΄όταν ο Γκραβέλης μπλόκαρε το πλασέ του Κουλούρη. Ωστόσο η τύχη… ευνοεί τους τολμηρούς και οι φλοξενούμενοι κατάφεραν να τελειώσουν την φάση σκοράροντας, όταν ο Βασιλαντωνόπουλος βρέθηκε στην περιοχή της Λαμίας, έκανε το πλασέ μετά από πάσα του Ντένιτς και σκόραρε.

Η Λαμία αναζητούσε το γκολ της ισοφάρισης, με την μεγάλη ευκαιρία να προκύπτει στο 74′,όπου ωραίο σουτ του Τιρόνε πέρασε πάνω από το δοκάρι. Η λύτρωση για τους γηπεδούχους ήρθε από τον… συνήθη ύποπτο, Αραμπούλι, ο οποίος έκανε το 2-2 δέκα λεπτά πριν το τέλος. Στο 80′ ο Προβυδάκης εκτέλεσε κόρνερ από δεξιά, η μπάλα χτύπησε στο σώμα του Βασιλαντωνόπουλου και έφτασε στον Αραμπούλι, ο οποίος από κοντά έσπρωξε τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ατρόμητος βγήκε στην αντεπίθεση και λίγο έλειψε να γίνει το 2-3, όταν στο 86′ από γύρισμα του Κουλούρη από, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι μετά από παρέμβαση αμυντικού της Λαμίας.

Αυτή ήταν και η τελευταία φάση του παιχνιδιού, καθώς τα λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κατι στο αποτέλεσμα.

ΛΑΜΙΑ: Γκαραβέλης, Σκόνδρας (62′ Προβυδάκης), Γκόλεμιτς, Αντέτζο, Μαρτίνεθ, Τζανδάρης (62′ Γκέντσογλου), Μπεχαράνο, Τιρόνε (78′ Τσούκαλος), Μανούσος (85′ Μαζουλουξής), Καραμάνος (62′ Ελευθεριάδης), Αραμπούλι.

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Πίριτς, Βασιλαντωνόπουλος (87′ Μουνίθ), Στρούγγης, Κ. Παπαδόπουλος, Γκαλβάο, Καστεγιάνο, Σάλομον, Ντένιτς (67′ Νάτσος), Μπεντινέλι (75′ Κιβρακίδης), Καρτάλης (75′ Κλωναρίδης), Κουλούρης.