ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ 1-1: Μοιρασιά στους «Ζωσιμάδες»

Ισόπαλοι με 1-1 ήρθαν ΠΑΣ Γιάννινα και Αστέρας Τρίπολης στους «Ζωσιμάδες», με τον «Άγιαξ της Ηπείρου» να χάνει μεγάλη ευκαιρία να αρπάξει το τρίποντο μετά την αποβολή του Μπαράλες.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε πιο αποφασισμένος με ξεκάθαρο στόχο το γκολ, καθώς η ομάδα του Ηρακλή Μεταξά έψαχνε τη νίκη από τη δεύτερη αγωνιστική και τη νίκη επί του Παναθηναϊκού. Ο Αστέρας Τρίπολης πάτησε στα πόδια του μετά το πρώτο πεντάλεπτο και ισορρόπησε το ματς, με τον Σόνι να δίνει αρκετές «μάχες» στην επίθεση. Το πρώτο μισάωρο εξελισσόταν χωρίς τη μεγάλη φάση, με τςι δύο ομάδες να μετρούν τις δυνάμεις τους χωρίς να παίρνουν πρωτοβουλίες.

Έπρεπε να περιμένουμε μέχρι το 30′ για να δούμε την πρώτη πραγματικά καλή στιγμή, με τον Σάλιακα να αναπτύσσεται πολύ όμορφα από την πλευρά του να ξεφεύγοντας από τον προσωπικό του αντίπαλο και να πραγματοποιεί το δυνατό σουτ, με τον Τσιφτσή να απαντά.

Οι τραυματισμοί επηρέσαν τον ρυθμό

Οι δύο τραυματισμοί του πρώτου μέρους έριξαν λίγο το τέμπο και επηρέασαν τις δύο ομάδες. Αρχικά ο Μουνάφο αποχώρησε από το γήπεδο μετά από χτύπημα, με τον Ιγκλέσιας να παίρνει τη θέση του. Λίγο αργότερα ο Μπρένερ στη φάση που ισοφάρισε, έπεσε άτσαλα στον αγωνιστικό χώρο και λίγο αργότερα πέρασε και αυτός εκτός παιχνιδιού, με τον Μορέιρα να παίρνει τη θέση του.

Σε τρία λεπτά η… καταιγίδα

Ότι δεν είδαμε στο πρώτο 35λεπτο, έγινε μέσα σε ένα τρίλεπτο. Στο 34ό λεπτό, η ομάδα του Μίλαν Ράσταβατς άνοιξε το σκορ με τον Σίτο να εκτελεί από κοντά τον Λοντίγκιν μετά από πάσα του Άλβαρεζ και να δίνει προβάδισμα για την ομάδα του. Άμεση ήταν η απάντηση του ΠΑΣ, με τον Μπρένερ να ισοφαρίζει στο 37΄με την κεφαλιά του Μπρένερ, μετά από σέντρα του Εραμούσπε. Στα επόμενα λεπτά ο Αστέρας είχε μία ακόμη καλή στιγμή με τον Μπαράλες, που όμως δεν τελείωσε όπω θα ήθελε τη φάση.

Δύο δοκάρια για τον Αστέρα

Οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο δραστήριοι και είχαν την πρώτη καλή στιγμή του δευτέρου ημιχρόνου, με την βολίδα του Άλβαρεζ να σταματά στο δοκάρι του Λοντίγκιν. Λίγο αργότερα ο Μορέιρα έφυγε στην αντεπίθεση όμως το σουτ που επιχείρησε πέρασε λίγο πάνω από την εστία του Τσιφτσή. Ο Σίτο έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι στο 62′, με τον Λοντίγκιν να μπολκάρει στην εξέλιξη της φάσης. Στο 65′ ο εξαιρετικός καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα Σάλιακας, με μία απίθανη λόμπα πήγε να κρεμάσει τον Τσιφτσή, ο οποίος έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ σε υπερένταση.

Η αποβολή του Μπαράλες

Ο Χερόνιμο Μπαράλες αποβλήθηκε στο 83′ λεπτό της αναμέτρησης, για χτύπημα εκτός φάσης πάνω στον Πίρσμαν. Στα επόμενα λεπτά ο ΠΑΣ Γιάννινα πίεσε μετά και την αριθμητική υπεροχή, χωρίς όμως να καταφέρει να βρει το γκολ που θα του δώσει τη νίκη, με το 1-1 να παραμένει ως το τέλος και την ομάδα του Ηρακλή Μεταξά να σταματά το σερί νικών του Αστέρα Τρίπολης.

ΠΑΣ Γιάννινα: Λοντίγκιν, Σάλιακας, Εραμούσπε, Κάργας, Πέερσμαν, Καραχάλιος, Ντομίνγκεθ, Οικονομόπουλος, Μπρένερ, Σνάϊντερ, Μιλιντσεάνου

Αστέρας Τρίπολης: Τσιφτσής, Γκαρσία, Άλβαρες, Καστάνο, Ατιένζα, Σάνταφε, Μουνάφο, Σίτο, Μπαράλες, Σόνι και Ριέρα