ΑΣΤΟΝ ΒΙΛΑ - ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ 1-4: Σφυροκόπημα… Ευρώπης

Μια φουριόζα Γουέστ Χαμ, πέρασε… αέρα από την έδρα της Άστον Βίλα με 4-1, αξιοποιώντας πλήρως το αριθμητικό της πλεονέκτημα.

Νίκη… Ευρώπης πέτυχε η Γουέστ Χαμ, απέναντι στην Άστον Βίλα, με τα «σφυριά» να βάζουν από 2 γκολ σε κάθε ημίχρονο και μαζί με την αποβολή του Κόνσα να παίρνουν μια «χαλαρή» νίκη φτάνοντας τους 20 βαθμούς.

Είχες τις τελικές βρήκε και τα γκολ

Πολύ καλύτερα μπήκε στο πρώτο μέρος η Γουέστ Χαμ, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκουν γκολ από νωρίς, όταν στο 7’, ο Ράις έκανε ασίστ στον Τζόνσον και εκείνος άνοιξε το σκορ.

Η συνέχεια άνηκε στην Άστον Βίλα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και να πάρουν την πρωτοβουλία των κινήσεων, καταφέρνοντας να βρει την ισοφάριση στο 34’ με τον Γουότκινκς, μετά από ασίστ του Μπουεντία. Η χαρά τους όμως δεν κράτησε πολύ, καθώς ο Ράις, από δημιουργός έγινε εκτελεστής και μετά από ασίστ του Μπενραχμά και στο 38’ τα «σφυριά» πήραν ξανά προβάδισμα, το οποίο και κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους.

Οι ελπίδες για θετικό αποτέλεσμα έσβησαν στο 50’

Στο δεύτερο ημίχρονο η Άστον Βίλα είχε εξ’ αρχής μια πολύ δύσκολη δουλειά, στο 50’ όμως είχε πλέον ένα… βουνό να ανέβει καθώς ο Κόνσα πήρε κόκκινη κάρτα. Η Γουέστ Χαμ εκμεταλλεύτηκε το αριθμητικό της πλεονέκτημα και έλεγξε πλήρως τον ρυθμό του αγώνα, βγάζοντας αρκετές φάσεις με σκοπό να «τελειώσει» την αναμέτρηση.

Ο χρόνος πέρναγε και το 3ο γκολ δεν ερχόταν, πράγμα το οποίο έδινε κάποιες ελπίδες στους γηπεδούχους, τις οποίος όμως ήρθε να σβήσει ο Φορνάλς 30 λεπτά μετά την κόκκινη και το 80’ κάνοντας το 3-1. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μπόουεν έβαλε το… κερασάκι στην τούρτα γράφοντας το 4-1, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.