ΣΑΛΕΡΝΙΤΑΝΑ - ΝΑΠΟΛΙ 0-1: Νίκησε με μισό μηδέν και... περιμένει (highlights)

Η Νάπολι πανηγύρισε μία ακόμη νίκη αυτή τη φορά απέναντι στη Σαλερνιτάνα με 1-0 με γκολ του Ζιελίνσκι και περιμένει το στραβοπάτημα της Μίλαν στο ματς με τη Ρόμα για να μείνει μόνη πρώτη στη Serie A.

Νίκη με μισό μηδέν πανηγύρισε η Νάπολι στην έδρα της Σαλερνιτάνα, αφού η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι δυσκολεύτηκε υπέρ το δέον και χρειάστηκε ένα γκολ του Ζιελίνσκι στο 61′ για να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Οι «παρτενοπέι» ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και πολιορκούσαν συνεχώς την άμυνα της Σαλερνιτάνα. Μάλιστα είχαν και δοκάρι, ωστόσο δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ.

Στο δεύτερο μέρος ανέβασαν ακόμη περισσότερο την απόδοσή τους και τελικά κατάφεραν σκοράρουν με το σουτ του Ζιελίνσκι στο 61′ από το ύψος της περιοχής, με τον τερματοφύλακα των γηπεδούχων Βιντ Μπέλετς, να μην μπορεί να αντιδράσει.

Επτά λεπτά μετά, ο Γρηγόρης Κάστανος, που είχε ξεκινήσει βασικός, αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για σκληρό φάουλ στον Ζαμπό Ανγκίσα. Οι αριθμητικές ισορροπίες αποκαταστάθηκαν στο 80’, με τον Καλιντού Κουλιμπαλί να ανατρέπει, όντας τελευταίος, τον επελαύνοντα Σίμι.

Στα τελευταία λεπτά η Νάπολι έσβησε το ματς και τελικά πανηγύρισε τη νίκη με 1-0 και πλέον περιμένει ένα… δώρο από τη Ρόμα στην αναμέτρηση με την Μίλαν ούσα πρώτη με δέκα νίκες και μόλις μία ισοπαλία στη φετινή Serie A.

Eνδεκάδες:

Σαλερνιτάνα: Μπέλετς, Ρανιέρι, Στράντμπεργκ, Γκιόμπερ, Ζορτέα, Σκιαβόνε, Ντι Τάτσιο, Κάστανος, Ριμπερί, Γκοντό, Μπονατσόλι

Νάπολι: Οσπίνα, Κουλιμπαλί, Ραχμάνι, Ντι Λορέντσο, Ρούι, Ανγκισά, Ρουίθ, Ζιελίνσκι, Πολιτάνο, Μέρτενς, Λοσάνο