SERIE A: Νίκη και 10η θέση για την Μπολόνια

Καλύτερη , κύρια στο β’ μέρος η Μπολόνια επικράτησε 2-0 της ουραγού Κάλιαρι στο «Ρενάτο Νταλ Άρα» στο ματς με το οποίο ολοκληρώθηκε η 11η αγωνιστική της Σέριε Α’.

Έπειτα από ένα ημίχρονο στο οποίο οι μεν γηπεδούχοι είχαν την υπεροχή δίχως να απειλήσουν όμως ιδιαίτερα, και η Κάλιαρι ήταν εκείνη που είχε την καλύτερη στιγμή με την προσπάθεια του Ζάπα, η Μπολόνια άνοιξε το σκορ νωρίς στο β’ μέρος (49) χάρη στο σουτ πάνω στην κίνηση του Ντε Σιλβέστρι μετά την πάσα του Μεδέλ.  Οι νησιώτες προσπάθησαν να αντιδράσουν και είχαν δύο καλές στιγμές με τον Χαράλαμπο Λυκογιάννη και τον  Παβολέτι αλλά δίχως αποτέλεσμα ενώ από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι απείλησαν με τόσο με τον Αρναούτοβιτς σε δύο περιπτώσεις όσο και τον σκόρερ τους με το παιχνίδι να έχει πολύ περισσότερες συγκινήσεις απ’ ότι στο πρώτο μέρος. Η κορυφαία στιγμή μετά το γκολ ήρθε στο 82’ όταν ο Σανσόνε με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στη ρίζα της δοκού του Κράνιο. Στο 90′ αποβλήθηκε ο Κάσερες της ομάδας της Σαρδηνίας  για βίαιη συμπεριφορά αλλά παρά το αριθμητικό της μειονέκτημα η φιλοξενο9ύμενη ομάδα έφθασε μιά ανάσα από την ισοφάριση στο 4ο των καθυστερήσεων με την βολίδα του Περέιρο να αναγκάζει τον Κορούπσκι σε τρομερή επέμβαση. Όμως στο 96′ σε αντεπίθεση ο Αρναούτοβιτς σφράγισε τη νίκη της ομάδας του Σίνισα Μιχαήλοβιτς που έφθασε τους 15 βαθμούς και είναι πλέον στην 10η θέση ενώ η αντίπαλος της έμεινε στους έξι και συνεχίζει να βρίσκεται στην τελευταία θέση.