Ουγγαρία - Πορτογαλία 0-3: Νίκη με recordman Ρονάλντο

Έχοντας πρωταγωνιστή τον Κριστιάνο Ρονάλντο, η Πορτογαλία κέρδισε με 3-0 την Ουγγαρία, στην πρώτη αγωνιστική του 6ου ομίλου για το EURO 2020.

Σημαντικό «τρίποντο» για την έκβαση του ομίλου κατάφερε να πάρει η Πορτογαλία κόντρα στην Ουγγαρία, με νίκη 3-0. Πρωταγωνιστής της ομάδας του Φερνάντο Σάντος, ο Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος με τα τέρματα που πέτυχε έγινε ο πρώτος σκόρερ σε τελικές φάσεις EURO με 11 γκολ, ξεπερνώντας τον Μισέλ Πλατινί που είχε 9.

Ο αγώνας:

Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε μονόλογο για την Πορτογαλία. Η Ουγγαρία αποφασισμένη να αμυνθεί και να κλείσει τους διαδρόμους στους παίκτες του Φερνάντο Σάντος, προτίμησε να παραχωρήσει την μπάλα και να μείνει πιστή στα ανασταλτικά της καθήκοντα.

Οι Πορτογάλοι, παρά την συντριπτική τους υπεροχή, τα βρήκαν σκούρα κόντρα στους Μαγυάρους και οι απειλές τους πάντα έβρισκαν σε «τοίχος» παικτών. Αυτό αποδεικνύεται και από το γεγονός ότι η πρώτη σοβαρή ευκαιρία για γκολ ήρθε στο 40ο λεπτό, όταν ο Γκουλάσι απέκρουσε το σουτ του Ζότα.

Λίγα λεπτά πριν ακουστεί το σφύριγμα της λήξης του πρώτου ημιχρόνου, οι Πορτογάλοι απείλησαν ξανά με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να χάνει από πολύ πλεονεκτική θέση την ευκαιρία να δώσει προβάδισμα στην εθνική του. Το 0-0 ήταν το αποτέλεσμα του ημιχρόνου και οι δυο εθνικές πήγαν χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Η επανάληψη βρήκε τους Ούγγρους πιο ενεργούς, ωστόσο την «μπαγκέτα» πήραν σε σύντομο χρονικό διάστημα οι πρωταθλητές Ευρώπης του 2016. Ωστόσο, η συντριπτική κατοχή και πίεση προς τα γκολποστ της Ουγγαρίας δεν έφερε καρπούς.

Αυτό έδωσε θάρρος στην Ουγγαρία, η οποία βγήκε από το καβούκι της δημιουργώντας δειλά φάσεις και στο 80ο λεπτό να βρίσκει το γκολ, με τον επόπτη να καταλογίζει ορθά ως οφσάιντ τη φάση.

Από εκεί και πέρα, η ποδοσφαιρική δικαιοσύνη έκανε την εμφάνισή της. Αρχικά στο 84′, ο Γκερέιρο υποδέχτηκε άρτια την μπάλα από τον Αντρέ Σίλβα και πέτυχε το πρώτο γκολ. Δύο λεπτά αργότερα, ο Κριστιάνο Ρονάλντο ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0.

Οι συνθέσεις:

Ουγγαρία (Μάρκο Ρόσι): Γκουλάσι, Μπότκα, Όρμπαν, Ατίλα Σάλαϊ, Νάτζ, Λόβρεντσιτς, Κλάινχαϊσλερ (78′ Ζίγκερ), Σέφερ (65′ Νέγκο), Φιόλα, Άνταμ Σάλαϊ, Ρόλαντ Σάλαϊ (78′ Σεν).

Πορτογαλία (Φερνάντο Σάντος): Πατρίσιο, Σεμέντο, Ντίας, Πέπε, Γκερέιρο, Ντανίλο, Καρβάλιο (81′ Ρενάτο Σάντσες), Φερνάντες, Μπερνάρντο Σίλβα (71′ Ράφα Σίλβα), Ζότα (81′ Αντρέ Σίλβα), Κριστιάνο Ρονάλντο