ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ - ΣΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ 2-1: Της «έκλεψε» την πρόκριση από τα χέρια (vids)

Οι Γερμανοί παρουσιάστηκαν καταιγιστικοί, ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο, και κατάφεραν να πάρουν την νίκη 2-1 επί της πρωτοπόρου Σάλτσμπουργκ, η οποία στόχευε σε νίκη-πρόκριση στους «16»

Η Βόλφσμπουργκ υποδέχτηκε την Σάλτσμπουργκ για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, με τους φιλοξενούμενους να θέλουν την νίκη για να πάρουν την πρόκριση στους «16». Ωστόσο, υπολόγιζαν, στην κυριολεξία, χωρίς τον ξενοδόχο

To ματς

Γκολ με το… καλημέρα επεφύλασσε το ματς, αφού μόλις στο 4′ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τον Μπακού να στέλνει την μπάλα στα διχτύα μέσα από την περιοχή. Η Σάλτσμπουργκ βγήκε στην αντεπίθεση αναζητώνας το γκολ τη ισοφάρισης, ωστόσο δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί τρεις διαδοχικές στημμένες φάσεις ως το 12′.

Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν την κατοχή της μπάλας και επιδείκνυαν ωραίες εναλλαγές, δίχως όμως να πραγματοποιούν κάποια τελική. Η μεγάλη ευκαιρία ήρθε στο 26, όταν ο Ούλμερ έκανε μία εξαιρετική κούρσα όμως η τελική του προσπάθεια ήταν αδύναμη.

Γηπεδούχοι με τέρμα… τα γκάζια

Ο επιμένων… νικά και κάπως έτσι η, ανώτερη, Σάλτσμπουργκ έκανε το 1-1 στο 30΄, έπειτα από εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ του Βέμπερ, με την μπάλα να καταλήγει στο δεξί κάθετο δοκάρι.

Οι γηπεδούχοι πείμωσαν και έφτασαν πολύ κοντά στο 2-1, όταν ο σουτ του Βέρχορστ πέρασε λίγο πάνω από τα δοκάρια. Η απάντηση από την Σάλτσμπουργκ ήταν άμεση, με τον Άαρονσον να δοκιμάζει ωραίο σουτπρος το κέντρο της αντίπαλης εστίας και τον Καστέλς να πραγματοποιεί τρομερή επέμβαση.

Δεύτερο ημίχρονο, δεύτερο γκολ

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με μία απίστευτη ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους στο 50′, όταν ο Αντεγιέμι απέφυγε ωραία τους αντιπάλους του μέσα στην περιοχή, αλλά η προσπάθεά του κατέληξε ελάχιστα έξω από το δεξί δοκάρι.

Κόντρα στην ροή του ματς, η Βόλφσμπουργκ έκανε το 2-1 στο 60′ με το δυνατό σουτ του Νμέτσα να καταλήγει στην δεξιά πάνω γωνία. Ούτε πέντε λεπτά αργότερα, ο ίδος παίκτης έφτασε κοντά στο 3-1, αλλά η μπαλιά του κατέληξε πάνω από τα δοκάρια.

Το επόμενα λεπτά κύλησαν χωρίς κάποια φάση, ως το 84′, όπου ο Σέσκο κυριολεκτικά, χαράμισε τεράστια εκυαιρία να σκοράρει. Βρήκε κενό χώρο, έκανε εξαιρετικό σουτ προς την κορυφή της εστίας, με τον κίπερ των αντιπάλων να λέει «όχι».

Εντυπωσιακή απόκρουση έκανε ξανά στο 88′ ο Κάστελς, ο οποίος… έκοψε την προσπάθεια του Κρίστενσεν. Τα πέντε λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στο παιχνίδι,  με την άμυνα των γηπεδούχων να στέκεται «βράχος» και το ματς να λήγει 2-1.

ΒΟΛΦΣΜΠΟΥΡΓΚ: Καστέλς, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Μπρουκς, Μπάκου, Βρανξ, Άρνολντ, Οτάβιο, Νμέτσα, Βέχορστ, Γκέρχαρτ

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Κεν, Κρίστενσεν, Ονγκενέ, Βέμπερ, Ούλμερ, Ζάιβαλντ, Καμαρά, Άαρονσον, Σούτσιτς, Οκαφόρ, Αντεγέμ