ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ - ΜΠΕΝΦΙΚΑ 5-2: Και πως να τους σταματήσει! (Highlights)

Εκρηκτικοί Βαυαροί, με τρομερό Λεβαντόφσκι ο οποίος πραγματοποίησε το χατ τρικ και έβγαλε μία ασίστ, σκόρπισαν τους Πορτογάλους στη Γερμανία και ουσιαστικά εξασφάλισαν από τώρα την πρωτιά του ομίλου…

Μεγάλη Μπάγερν Μονάχου, απέδειξε για μία ακόμη φορά γιατί έχει ένα από τα καλύτερα ρόστερ της Ευρώπης από τη μέση και μπροστά, αλλά και γιατί ο Λεβαντόφσκι είναι ο εκ των κορυφαίων φορ του κόσμου! Οι Βαυαροί σκόρπισαν την Μπένφίκα, νικώντας στη Γερμανία με 4-2, παίρνοντας έτσι από τώρα την πρωτιά του ομίλου, αφού πλέον έχει ξεφύγει με 12 βαθμούς, έναντι των 6 της Μπαρτσελόνα.

Υπάρχει βέβαια το μεταξύ τους ματς στο Μόναχο, αλλά στο Καμπ Νου είχε νικήσει στον πρώτο γύρο του ομίλου με 3-0.

Στον αγώνα των Γερμανών με τους Πορτογάλους, μέσα σε λίγα λεπτά η Μπάγερν έκανε το σκορ 2-0. Στο 26′ ο Λεβαντόφσκι έκανε το 1-0 μετά από το «χορό» του Κομάν, ενώ στο 32′ ο Λεβαντόφσκι έγινε δημιουργός και ο Γκνάμπρι με υπέροχο τακούνι έστειλε την μπάλα για το 2-0! Νωρίτερα να σημειωθεί πως ακυρώθηκε γκολ της Μπενφίκα ως οφσάιντ, το οποίο είχε σημειώσει ο Λούκας Βερίσιμο.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 2-1 στο 38′ με τον Μοράτο, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια, αφού δεν άλλαξε στο 45+1′ όταν ο Βλαχοδήμος είπε «όχι» σε πέναλτι του Λεβαντόφσκι.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπάγερν αρκετά νωρίς μπόρεσε να κάνει το 3-1, με το ωραίο γυριστό σουτ του Σανέ, μετά από ασίστ του Ντέιβις.

Μετά πήρε και πάλι το… όπλο του ο Λεβαντόφσκι και στο 61′ σημείωσε το 4-1, για να μειώσει στο 74′ ο Νούνιες σε 4-2 και στο 84′ ο Λεβαντόφσκι πραγματοποίησε το χατ τρικ διαμορφώνοντας το τελικό 5-2!

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις (64′ Ρίτσαρτς), Ουπαμεκάνο, Νιανζού, Παβάρ, Κίμιχ (71′ Σάμπιτσερ), Γκορέτσκα, Κομάν (64′ Μουσιάλα), Σανέ (72′ Μίλερ), Γκνάμπρι (85′ Σαρ), Λεβαντόφσκι.

Μπενφίκα: Βλαχοδήμος, Μοράτο, Βερτόνγκεν, Λούκας Βερίσιμο, Ζιλμπέρτο, Μάριο (77′ Μπερνάρντο), Μεϊτέ, Γκριμάλντο (77′ Ράμος), Έβερτον (64′ Γκονσάλβες), Πίτσι (64′ Σίλβα), Γιάρεμτσουκ (64′ Νούνιες).