ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ - ΣΑΧΤΑΡ ΝΤΟΝΕΤΣΚ 2-1: Ο Καρίμ δεν επέτρεψε στους Ουκρανούς να χαλάσουν τη 1000άρα (hls)

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε μία δύσκολη νίκη (2-1) κόντρα στην πολύ ανταγωνιστική Σαχτάρ Ντόνετσκ, έχοντας πρωταγωνιστή τον Καρίμ Μπενζεμά σε μία ιστορική μέρα για τη «Βασίλισσα»

Το παιχνίδι στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» δεν θύμιζε σε τίποτα το παιχνίδι στην Ουκρανία, όπου η Ρεάλ Μαδρίτης υπερκέρασε την Σαχτάρ Ντόνετσκ με πέντε γκολ.

Η αναμέτρηση το δύο ομάδων για την 4η αγωνιστική του Uefa Champions League, ανέδειξε ξανά τη Ρεάλ Μαδρίτης νικήτρια, με σκορ 2-1, και ένα Καρίμ Μπενζεμά για… φίλημα.

Τα χίλιασε με τον Καρίμ!

Στα τέρματα ορόσημα του συλλόγου δεν θα μπορούσε να λείπει ο Καρίμ Μπενζεμά! Ο Γάλλος στράικερ της Ρεάλ Μαδρίτης πέτυχε το 1000ο γκολ της «Βασίλισσας» σε Champions League και Κύπελλο Πρωταθλητριών.

Πιο συγκεκριμένα, στο 14ο λεπτό ο Βινίσιους εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Μαρλόν, να κοντρολάρει λάθος εντός περιοχής στην πάσα του Τρουμπίν, στρώνοντας ένα πάρε-βάλε γκολ στον ηγέτη της Ρεάλ, με το 1-0 να είναι γεγονός.

«Κάθισε» στο γκολ και «έφαγε» το γκολ

Η Ρεάλ Μαδρίτης, πριν καν συμπληρωθεί το ένα τέταρτο αγώνα, κατάφερε να βρει τον τρόπο προς τα δίχτυα. Ωστόσο αυτό, όπως φάνηκε, την έκανε να επαναπαυτεί, δίνοντας έτσι την ευκαιρία στους Ουκρανούς να δημιουργήσουν φάσεις για την ισοφάριση.

Με πρωταγωνιστή το Φερνάντο, πρώτα στο 32′ όταν το σουτ του κόντραρε και κατέληξε κόρνερ και έπειτα στο 39′ όταν και… τράνταξε τα δίχτυα του Κουρτουά, η Σαχτάρ έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Μάλιστα, δευτερόλεπτα πριν ο διαιτητής στείλει τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια, ο σκόρερ των Ουκρανών βγαίνοντας στην πλάτη της άμυνας των Μαδριλένων έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του, με τον Βέλγο τερματοφύλακα να πραγματοποιεί μία εξαιρετική απόκρουση.

Όταν τα βρίσκει «σκούρα», ο ηγέτης είναι εκεί!

Μπορεί η Ρεάλ, μετά το γκολ, να μην έπεισε επιθετικά. Δέχθηκε την ισοφάριση καθώς και φάσεις που θα την έφερναν πίσω στο σκορ. Οι προσπάθειες για να πάρει εκ νέου το προβάδισμα ήταν μηδαμινές, μέχρι που ο ηγέτης της φώναξε «παρών».

Ένα λεπτό, μετά τη συμπλήρωση μίας ώρας και με την Σαχτάρ να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, μία εκπληκτική συνεργασία των Βινίσιους, Κασεμίρο είχε αποδέκτη τον Γάλλο στράικερ, ο οποίο από πλεονεκτική θέση έκανε αυτό που ξέρει να κάνει πολύ καλά. Έβαλε το δεύτερο τέρμα της Ρεάλ και διαμόρφωσε, από πολύ νωρίς στην επανάληψη, το τελικό 2-1.

Με αυτά τα τέρματα ο Καρίμ Μπενζεμά, φτάνει τα 63 με τη φανέλα των «μερέγχες» και τα 75 συνολικά.

ΤΑ HIGHLIGHTS ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Ρεάλ Μαδρίτης (Κάρλο Αντσελότι): Κουρτουά, Καρβαχάλ (66΄Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Κασεμίρο, Μόντριτς, Κρόος, Βάσκεθ, Βινίσιους, Μπενζεμά (80΄Γιόβιτς)

Σαχτάρ Ντόνετσκ (Ρομπέρτο Ντε Τσέρμπι): Τρούμπιν, Ντοντό, Μάρλον, Ματβιένκο, Ισμαΐλι, Στεπανένκο (80΄Σουντάκοβ), Άλαν Πάτρικ (80΄Αντόνιο), Μέικον, Τετέ (80΄Μάρλος), Μούντρικ (71΄Σόλομον), Φερνάντο (86΄Ντεντίνιο)