ΣΕΡΙΦ - ΙΝΤΕΡ 1-3: Καταιγίδα στο δεύτερο μέρος

Με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο η Ίντερ νίκησε 3-1 τη Σέριφ στο Τίρασπολ και αναρριχήθηκε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

Η Ίντερ με τρία γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, νίκησε (και) στο Τίρασπολ τη Σέριφ με 3-1 και την προσπέρασε στη δεύτερη θέση του ομίλου.

H Σέριφ ξεκίνησε τον αγώνα έχοντας στην 11αδα τόσο τον Γιώργο Αθανασιάδη όσο και τον Δημήτρη Κολοβό. Aπό την αρχή έδωσε χώρο στην Ίντερ με σκοπό να την πλήξει στις αντεπιθέσεις. Και κάθε φορά που το επιχειρούσε η -μισογεμάτη λόγω μέτρων κατά του κορωνοϊού – εξέδρα ξεσηκωνόταν.

Την πρώτη ευκαιρία πάντως έχασε η Ίντερ, στο 8΄με τον Μαρτίνεζ. Oι Ιταλοί συνέχισαν να πιέζουν και στο 19΄ο Τζέκο αστόχησε σε κεφαλιά από τα δύο μέτρα για να ανοίξει το σκορ. Σε μια παρόμοια φάση κι άστοχη έξοδο του Αθανασιάδη στο 28΄ο Μαρτίνεζ από δύσκολη θέση σούταρε δυο φορές πάνω στα σώματα που κάλυπταν την εστία.

Στο 35΄ο Αθανασιάδης σταμάτησε τον Τζέκο και στο 40΄η Ίντερ έφτασε ακόμη πιο κοντά στο γκολ αλλά το σουτ που επιχείρησε ο Μαρτίνεζ έστειλε την μπάλα να εξοστρακιστεί στο αριστερό δοκάρι του Αθανασιάδη. Με την υπεροχή που είχαν οι «νερατζούρι» και με πάνω από δέκα τελικές ήταν ευτύχημα που η Σέριφ πήρε με το 0-0 στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Ο Ιντσάγκι άλλαξε στην επανάληψη τον Νταρμιάν με τον Ντάμφρις σε μια προσπάθεια να κάνει πιο επιθετική την Ίντερ. Η πίεση καρποφόρησε στο 53΄όταν ο Μπρόζοβιτς κατάφερε να ξεκλειδώσει τη μολδαβική άμυνα και με σουτ να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Αθανασιάδη (0-1).

Η αντίδραση της Σέριφ ήταν σπασμωδική. Έπρεπε να φτάσει το 58΄για να κάνει ο Καστανέδα το πρώτο σουτ προς την εστία του Χαντάνοβιτς, που όμως βρήκε σε ετοιμότητα τον Σλοβένο γκολκίπερ. Το όνειρο της «σταχτοπούτας» έσβησε στο 66΄όταν ο Σκρίνιαρ εξ επαφής νίκησε τον Αθανασιάδη και έκανε το 0-2. Για να έρθει ο Σάντσεζ στο 82΄να σημειώσει το 0-3

Η Σέριφ το μόνο που κατάφερε ήταν να πετύχει το γκολ της παρηγοριάς στις καθυστερήσεις (90+2) με τον Τραορέ.

Οι συνθέσεις

ΣΕΡΙΦ: Αθανασιάδης, Κοστάντζα, Αρμπολέδα, Ντουλάντο, Κριστιάνο, Τιλ, Αντό (62’Ράντελιτς), Κολοβός (73’Μπρούνο), Καστανιέδα, Τραορέ, Γιαχσιμπόεβ (81’Ζουλιέν).

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Μπαζτόνι, Ντε Φράι (85’Ρανόκια), Σκρίνιαρ, Ντιμάρκο (64’Πέρισιτς), Νταρμιάν (46’Ντάμφρις), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Βιδάλ, Ντζέκο (81’Κορέα), Λαουτάρο Μαρτίνες (81’Σάντσες).