CHAMPIONS LEAGUE GROUP A: Η Σίτι άνοιξε το «δώρο» της Λειψίας

Οι «πολίτες» χωρίς ιδιαίτερα εμπόδια κατάφεραν και πήραν μία εύκολη νίκη κόντρα στη Κλαμπ Μπριζ, με 4-1, νίκη που τους φέρνει στην πρώτη θέση του ομίλου, μετά την ισοπαλία στην αναμέτρηση της Λειψίας με την Παρί Σεν Ζερμέν…

ΛΕΙΨΙΑ – ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 2-2

Το παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για την Λειψία, η οποία πριν το 10λεπτο προηγήθηκε με τον Ενκουνκού, ενώ λίγα λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία από τα έντεκα βήματα να πάρει δύο τέρματα προβάδισμα, με τον Ντοναρούμα να αποκρούει την εκτέλεση πέναλτι του Αντρέ Σίλβα.

Το γεγονός αυτό εκμεταλλεύτηκε η Παρί Σεν Ζερμέν, η οποία με πρωταγωνιστή τον Τζίνι Βαϊνάλντουμ, όχι μόνο ισοφάρισε, αλλά κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια, έχοντας το προβάδισμα.

Αρχικά στο 21′ ο Βαϊνάλντουμ δεν αστόχησε προς κενής εστίας, μετά από πάσα “πάρε-βάλε” του Κιλάν Εμπαπέ, ενώ 18 λεπτά αργότερα, το φετινό απόκτημα των Παριζιάνων εκμεταλλεύτηκε την αδράνεια στην άμυνα των «ταύρων» και με κεφαλιά διαμόρφωσε το 2-1.

Στην επανάληψη οι Παριζιάνοι στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού, αντιδρώντας σωστά στις επιθέσεις της Λειψίας διατήρησαν το σκορ ίδιο, ψάχνοντας διαδρόμους για να βγουν στην αντεπίθεση και να «καθαρίσουν» την υπόθεση νίκη.

Ωστόσο, η… τύχη δεν ήταν μαζί της μέχρι το τέλος, καθώς οι «ταύροι» κέρδισαν δεύτερο πέναλτι, με τον Σομποσλάι να μην αστοχεί και να κάνει το τελικό 2-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Λειψία (Τζέσε Μαρς): Γκουλάτσι, Σιμακάν, Όρμπαν (46’ Χαϊνταρά), Γκβαρντιόλ, Μουκιελέ, Λάιμερ (85’ Ενρίκς), Άνταμς (74’ Όλμο), Ανχελίνιο, Ενκουνκού, Φόρσμπεργκ (59’ Σόμποσλαϊ), Σίλβα (59’ Πόουλσεν)

Παρί Σεν Ζερμέν (Μαουρίτσιο Ποτσετίνο): Ντοναρούμα, Χακίμι, Μαρκίνιος, Κιμπεμπέ, Μέντες, Βαϊνάλντουμ (85’ Ερέρα), Ντανίλο, Γκέιγ, Ντι Μαρία (85’ Κέρερ), Μπαπέ (90+4’ Ικάρντι), Νεϊμάρ

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΣΙΤΙ – ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ 4-1

Οι «πολίτες» εξ’ αρχής μπήκαν για να πάρουν τους τρεις βαθμούς! Πήραν την μπάλα στην κατοχή τους και με συνεχή «βομβαρδισμό» στα καρέ των Βέλγων κατάφεραν και πήραν το προβάδισμα στο 15′ με τον Φόντεν.

Βέβαια, δεν κράτησαν για πολύ το προβάδισμα, καθώς δύο λεπτά αργότερα σε μία φάση διαρκείας για την Κλαμπ Μπριζ στα καρέ της Σίτι, η μπάλα μετά από κακή απομάκρυνση βρήκε πάνω στον Στόουνς και κατέληξε στα δίχτυα του Έντερσον. Το 1-1 ήταν το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου…

Στην επανάληψη, η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα ξεκίνησε όπως το πρώτο μέρος. Πάλι η μπάλα ήταν στα πόδια της, πάλι απείλησε πολλές φορές την εστία του Μινιολέ, πάλι βρήκε το δρόμο προς τα δίχτυα.

Με τη συμπλήρωση των 10 λεπτών στο ημίχρονο ο Ζοάο Κανσέλο, με πολύ ωραία σέντρα από τα αριστερά, βρήκε τον Ριγιάντ Μαχρέζ, με τον Αλγερινό να δίνει με κεφαλιά εκ νέου το προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Οι «σίτιζενς», μετά το τέρμα που τους έδωσε το προβάδισμα, δεν επανέλαβαν τα ίδια λάθη του πρώτου ημιχρόνου. Δεν έδωσαν τη μπάλα στους Βέλγους και στο 72′ διεύρυναν το προβάδισμα τους, με το Ραχίμ Στέρλινγκ. Ο 26χρονος παίκτης της Σίτι, υποδέχτηκε μία πάσα από τον Ιλκάι Γκουντογκάν και με ένα απλό tap-in έκανε το 3-1 το οποίο στα χασομέρια της αναμέτρησης διαμόρφωσε σε 4-1 ο Γκαμπριέλ Ζεοσύς.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ:

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρδιόλα): Έντερσον, Γουόκερ (80’ Ζιντσένκο), Στόουνς, Λαπόρτ, Κανσέλο, Γκουντογκάν, Ρόδρι, Σίλβα (75’ Ντε Μπρόινε), Μαχρέζ (69’ Στέρλινγκ), Φόντεν (80’ Πάλμερ), Γκρίλις (68’ Ζεσούς)

Μπριζ (Φιλίπ Κλεμάν): Μινιολέ, Μέχελε, Χέντρι, Νσόκι, Σόμπολ (72’ Ρίκα), Μάτα (78’ Φαν Ντερ Μπρεμπτ), Ριτς (78’ Μπάμπα), Βανάκεν, Φόρμερ, Ντε Κετελάρ (87′ Σοουά), Λανγκ (78’ Ντοστ)