CHAMPIONS LEAGUE GROUP C: Πρόκριση με ανατροπή ο Άγιαξ - πάρτι στη Λισαβόνα

Ο Άγιαξ κλείδωσε με ανατροπή την πρόκριση, επικρατώντας με 3-1 στη Βεστφαλία της Ντόρτμουντ των 10 παικτών. Εμφατική νίκη με 4-0 της Σπόρτινγκ Λισαβόνας επί της Μπεσίκτας για τον 3ο όμιλο του Champions League.

Η Ντόρτμουντ υποδέχτηκε χωρίς τον Χάλαντ τον Άγιαξ με μοναδικό στόχο τη νίκη, προηγήθηκε με 10 παίκτες αλλά ο Αλέ είχε… άλλη άποψη, για το 1-3 του Άγιαξ στη Γερμανία. Μόνος πρώτος ο «Αίαντας» με 4/4, ενώ Ντόρτμουντ και Σπόρτινγκ ακολουθούν με 6 βαθμούς. Οι Πορτογάλοι επικράτησαν με το επιβλητικό 4-0 της Μπεσίκτας και η 2η θέση του ομίλου θα κριθεί στις 24 Νοεμβρίου, με την ομάδα της Λισαβόνας να υποδέχεται τους Βεστφαλούς.

Μπορούσια Ντόρτμουντ – Άγιαξ 1-3

Χωρίς να υπάρχει κάτι το ουσιαστικό σχεδόν για ένα ημίωρο, ο Χούμελς στο 29′ ήρθε να βάλει τέλος στην πλήξη. Ένα πολύ σκληρό μαρκάρισμα στο κέντρο του γηπέδου ανάγκασε τον Όλιβερ να του δείξει την κόκκινη κάρτα, όμως 8 λεπτά αργότερα το πέναλτι του Ρόις χώρισε στο σκορ τις δύο ομάδες.

Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν αρκετά με παίκτη παραπάνω μέχρι το ημίχρονο, αλλά η Ντόρτμουντ άντεξε, σβήνοντας το παιχνίδι στο δεύτερο μέρος, μέχρι το 72ο λεπτό όπου ο Τάντιτς εκμεταλλεύτηκε μία σέντρα, πετάχτηκε στο 2ο δοκάρι για να ισοφαρίσει με υπερένταση σε 1-1. Για να έρθει ο Αλέ στο 84ο λεπτό να τιμωρήσει τους Βεστφαλούς με μία καταπληκτική γυριστή κεφαλιά, για την ολική ανατροπή του «Αίαντα». Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε από το πλασέ του Κλάασεν στο 93ο λεπτό, για το 1-3 των Ολλανδών.

Ντόρτμουντ: Κόμπελ, Μενιέ, Χούμελς, Ακάνζι, Βολφ (58′ Πάσλακ), Βίτσελ, Μπέλινγκχαμ, Αζάρ (34′ Πόνγκρασιτς), Ρόις (75′ Κνάουφ), Μπράντ, Τιγκς (75′ Μάλεν)

Άγιαξ: Πασβέερ, Μαζράουι, Τίμπερ, Μαρτίνεθ, Μπλιντ, Αλβάρεζ (46′ Κλάασεν), Μπέργκχαους (67′ Κούντους), Γκράβενμπερχ, Άντονι, Τάντιτς, Αλέ

Σπόρτινγκ Λισαβόνας – Μπεσίκτας 4-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν με εμφανείς ορέξεις να «καθαρίσουν» το παιχνίδι. Θα μπορούσαν να είχαν προηγηθεί νωρίτερα, αν ο Παουλίνιο δεν είχε χάσει δύο ευκαιρίες, στο 9ο και το 10ο λεπτό. Πάνω που οι Τούρκοι ισορρόπησαν, στο 31′ ο Γιλμάζ έκανε ένα άγαρμπο μαρκάρισμα και ο Πέδρο Γκονζάλβες σκόραρε για το 1-0 από τα 11 βήματα. Κάπου εκεί το παιχνίδι είχε ουσιαστικά κριθεί, αφού η Μπεσίκτας παραδόθηκε, με τον Γκονζάλβες να εκτελεί ξανά από το ύψος της περιοχής στο 38′ και τον τον Παουλίνιο να βρίσκει, επιτέλους, δίχτυα στο 41′ έξω από την περιοχή, διαμορφώνοντας το 3-0.

Σα να μην έφτανε το καταιγιστικό πρώτο ημίχρονο, στο 56′ ο Σαράμπια ήρθε να πάρει την ασταθή απόκρουση της άμυνας των Τούρκων, για να πετύχει το 4ο γκολ της ομάδας του από το ύψος του πέναλτι.

Σπόρτινγκ: Άνταν, Φεντάλ, Κόατες, Ινάσιο, Πόρο (17′ Εσγκάλο), Παλινχα, Ματέους (59′ Μπραγκάντσα), Ρέις (72′ Βινάγκρε), Σαράμπια, Πέδρο Γκονσάλβες (72′ Καμπράλ), Παουλίνιο (59′ Σάντος)

Μπεσίκτας: Ντεστάνογλου, Ουισάλ, Γουέλινγκτον, Μοντέρο, Γιλμάζ, Τοπάλ, Τζόζεφ, Γκεζάλ (78′ Τορέ), Χάτσινσον (61′ Ουκάν), Λαρίν (61′ Μποζντογκάν) (83′ Όζιακουπ), Καραμάν