EUROPA CONFERENCE LEAGUE:Η Ανόρθωση έχασε την ευκαιρία για την... ελπίδα

Αν και προηγήθηκε 2-0 η κυπριακή ομάδα έμεινε τελικά στο 2-2 κόντρα στην Φλόρα στο Ταλίν και παραμένει τελευταία στον 2ο Όμιλο.

Αν και προηγήθηκε 2-0 στο πρώτο μέρος η Ανόρθωση   περιορίστηκε τελικά σε ισοπαλία 2-2 από τη Φλόρα στην  «Λε Κοκ Αρένα» του Ταλίν για την 4η αγωνιστική του Β’ Ομίλου του  Europa Conference League  και πλέον ελπίζει μόνον σε θεύμα για την πρόκριση στην επόμ ενη φάση.

Η ομάδα του Τιμούρ Κετσπάγια ήταν ανώτερη και από το πρώτο λεπτό δημιούργησε δύσκολες στιγμές για τον Ιγκόνεν  και άνοιξε το σκορ στο 28′ με τον Χριστοφή να  βγαίνει εντυπωσιακά στην αντεπίθεση μετά την πάσα του Αμρ Ουάρντα, να προλαβαίνει τον  γκολκίπερ της γηπεδούχου και να  στέλνει με άψογο πλασέ την μπάλα στα δίκτυα. Πέντε λεπτά αργότερα ο Πόποβιτς με προβολή μετά από σέντρα του Κατσαράβα, διπλασίασε τα τέρματα της «Κυρίας»! Οι Εσθονοί αντέδρασαν στη συνέχεια και είχαν σπουδαία ευκαιρία να μπουν εκ νέου στο παιχνίδι αλλά ο Τζουρ ήταν σε ετοιμότητα στο δυνατό σουτ του Σάπινεν. Όμως ο γκολκίπερ της κυπριακής ομάδας δεν μπόρεσε να αντιδράσει  στο 55’ όταν ο Σάπινεν που είχε σκοράρει και τα δύο γκολ της  ομάδα του στο ΓΣΠ και ισοφάρισε σε 2-2 χαρίζοντας της την ισοπαλία  μείωσε  σε 1-2. Και όχι μόνον αυτό αλλά τρία λεπτά μετά από σουτ του ίδιου και την ασταθή επέμβαση του Τζουρ ο Ζενιόφ με κεφαλιά έκανε το 2-2. Στο  68΄ οι Εσθονοί  ζήτησαν πέναλτι με τον Σάπινεν όμως να πέφτει μόνος του στην αντίπαλη περιοχή και τον διαιτητή να μην συγκινείται. Ένα λεπτό μετά η Φλόρα  είχε  με τον Σάπινεν να επιχειρεί μέσα από την περιοχή και τον γκολκίπερ της κυπριακής ομάδας να αποκρούει. Το σκηνικό επαναλήφθηκε  στο 72 ΄ με τον Τζουρ να λέει αυτή τη φορά στο σουτ του  Βασίλιεφ . Η Ανόρθωση απείλησε ένα λεπτό μετά με τον Ουάρντα να υποχρεώνει με ανάλογη προσπάθεια τον Ίγκονεν σε καλή επέμβαση. Δέκα λεπτά πριν από φινάλε ο Ισραηλινός γκολκίπερ της φιλοξενούμενης ομάδας είπε εντυπωσιακό «όχι» στην προσπάθεια του Σάπινεν. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος με τους γηπεδούχους να έχουν μία ακόμα καλή ευκαιρία στις καθυστερήσεις με τον Σάπινεν και η Ανόρθωση παραμένει τελευταία στον όμιλο με δύο βαθμούς όσους και η αποψινή της αντίπαλος.

Φλόρα Ταλίν: Ιγκόνεν, Λιλάντερ (56′ Χουσάρ), Πούργκ, Κούουσκ, Καλάστε (46’Λούκα), Πόομ, Βασίλιεφ, Σόομετς, Ζενιόφ (81’ Αλίκου), Ογιάμαα, Σάπινεν

Ανόρθωση : Τζουρ, Αβραάμ (62′ Κορέια), Αντωνιάδης, Ρισβάνης (46′ Αραγιούρι), Αμπαρτζουμιάν, Χουσμπάουερ, Αρτυματάς, Πόποβιτς (81’ Χριστοδουλόπουλος), Ουάρντα, Χριστοφή (62′ Ντέλετιτς), Κατσαράβα.