EUROPA LEAGUE: O Σλιμανί «καθάρισε» Σπάρτα Πράγας και πρόκριση - Κλείνουν το... μάτι στους «16» Γουέστ Χαμ και Λεβερκούζεν (vids)

Νίκη – πρόκριση για τη Λιόν επεφύλασσε το πρόγραμμα της 4ης αγωνιστικής του Europa League, με τους «λιονέ» να κερδίζουν με 3-0 την Σπάρτα Πράγας. Πολύ κοντά στην πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης η Μπάγερ Λεβερκούζεν και Γουέστ Χαμ…

Η Λιόν, με 4×4 και 12 βαθμούς, έκλεισε από σήμερα (4/11) το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Uefa Europa League, μετά τη νίκη της επί της Σπάρτα Πράγας.

Οι «λιονέ» μπορεί στο πρώτο ημίχρονο να δυσκολεύτηκαν να βρουν το δρόμο προς τα δίχτυα, ωστόσο στην επανάληψη, με τα γκολ του Σλιμανί, στο 61′ και 64′, έκαναν το 2-0. Διαστάσεις θριάμβου στη νίκη – πρόκριση της Λιόν έδωσε στις καθυστερήσεις του αγώνα ο Εκαμπί, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

Με αυτή τη νίκη η γαλλική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη και συνάμα την πρόκριση στη φάση των «16» της διοργάνωσης, μπροστά στο κοινό της.

Ένα βήμα πριν την πρόκριση στην επόμενη φάση βρίσκεται η Μπάγερ Λεβερκούζεν, μετά το θρίαμβο της, επί της Μπέτις με 4-0

Οι «ασπιρίνες» απέναντι στην ευάλωτους αμυντικά Ανδαλουσιάνους έκανε πήρε μεγάλης σημασίας νίκη, φτάνοντας τους 10 βαθμούς αποκτώντας παράλληλα μαξιλαράκι ασφαλείας τριών βαθμών από τη δεύτερη Μπέτις.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Ολυμπιακός – Άιντραχτ Φρανκφούρτης 1-2 (12′ Ελ Αραμπί – 17′ Κάμαντα, 90’+1 Χάουγκε)

Γαλατασαράι – Λοκομοτίβ Μόσχας 1-1 (43′ Φεγκουλί – 73′ Καμάνο)

Γκενκ – Γουέστ Χαμ 2-2 (5′ Πέιντσιλ, 88′ Σούτσεκ αυτ. – 59′, 82′ Μπενραχμά)

Λέγκια Βαρσοβίας – Νάπολι 1-4 (10′ Εμρέλι – 51′ Ζιελίνσκι, 75′ Μέρτενς πεν., 79′ Λοθάνο, 90′ Ούνας)

Λιόν – Σπάρτα Πράγας 3-0 (61′, 64′ Σλιμανί, 90’+2 Εκαμπί)

Μονακό – PSV Αϊντχόφεν 0-0

Μπρόντμπι – Ρέιντζερς 1-1 (45′ Μπαλογκάν αυτ. – 77′ Χάγκι)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Στούρμ Γκρατς 1-1 (53′ Σόρλοθ – 38′ Γιάντσερ)

Αντβέρπ – Φενερμπαχτσέ 0-3 (- 9′ Γιάντας, 16′ Μέιερ, 29′ Μπερίσα)

Ερυθρός Αστέρας – Μίντιλαντ 0-1 (- 56′ Κάνγκα αυτ.)

Λέστερ – Σπαρτάκ Μόσχας 1-1 (58′ Αμαρτέι – 51′ Μόζες)

Μαρσέιγ – Λάτσιο 2-2 (33′ Μίλικ πεν. 83′ Παγέ – 45’+7 Άντερσον, 49′ Ιμόμπιλε)

Μπάγερ Λεβερκούζεν – Μπέτις 4-0 (42′, 52′ Ντιαμπί, 86′ Βιρτζ, 90′ Αμίρι)

Μπράγκα – Λουντογκόρετς 4-2 (25′ Αλ Μουσράτι, 37′ Μεδέιρος, 40′ Γκαλένο, 73′ Γκονζάλες – 33′ Σωτηρίου, 79′ Πλαστούν)

Ντιναμό Ζάγκρεμπ – Ραπίντ Βιέννης 3-1 (12′ Πέτκοβιτς, 34′ Άντριτς, 83′ Σουτάλο – 8′ Κνασμούλνερ)

Φερεντσβάρος – Σέλτικ 2-3 (11΄Ζούμκοφ, 86′ Ουζούνι – 3′ Φουρουχάσι, 23′ Ζότα, 60′ Αμπάντα)