ΠΑΟΚ - ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ 1-2: Έχασε τα άχαστα και μαζί... τη γη κάτω από τα πόδια του (highlights)

Ο ΠΑΟκ υπέστη καταστροφική ήττα από την Κοπεγχάγη στην Τούμπα (2-1) και πλέον κινδυνεύει ακόμα και με αποκλεισμό από το Conference League

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε από… καβάλα στο άλογο, με την πλάτη στον τοίχο, καθώς ηττήθηκε από την Κοπεγχάγη (2-1) έχοντας χάσει μια σειρά ευκαιριώ όταν βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Σε μια Τούμπα πιο γεμάτη από κάθε άλλη φορά φέτος, ο ΠΑΟΚ μπήκε με το πόδι στο γκάζι, με όρεξη και διάθεση να τρέξει, να πιέσει να επιτεθεί. Οι Δανοί δεν έκαναν και πολλά για να το σταματήσουν αυτό, και είχαν το μυαλό τους μόνο στο να επιτεθούν. Ο Δικέφαλος «αλώνιζε» έξω από τη μεγάλη περιοχή της Κοπεγχάγης και στο 8’ ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέτυχε ένα από τα πιο εύκολα γκολ της καριέρας του, με πλασέ στην ανυπεράσπιστη εστία, μετά από σέντρα του Μπίσεσβαρ και πάσα με το στήθος του Σφιντέρσκι.

Ακολούθησε ένα δεκάλεπτο στο οποίο ο ΠΑΟΚ θέλησε να ηρεμήσει το παιχνίδι, όμως το έκανε με λάθος τρόπο, με αποτέλεσμα η Κοπεγχάγη να πιέσει, να φέρει αρκετές φορές τη μπάλα στη μεγάλη περιοχή του Πασχαλάκη, και να χάσει μοναδική ευκαιρία με τον Μπίελ στο 13’, ο οποίος έστειλε τη μπάλα άουτ, όντας ολομόναχος απέναντι από τον Πασχαλάκη.

Η Κοπεγχάγη είχε χτυπήσει καμπανάκια στην άμυνα του ΠΑΟΚ και έφτασε στην ισοφάριση στο 34’ με το διαγώνιο σουτ του Άνκερσεν να περνά ανάμεσα από τα πόδια του Πασχαλάκη, ως τελείωμα μιας οργανωμένης επίθεσης. Με βάση τη συνολική εικόνα της αναμέτρησης μέχρι εκείνη τη στιγμή, το 1-1 που διαμορφώθηκε έμοιαζε να είναι το πλέον δίκαιο αποτέλεσμα.

Μετά το γκολ της ισοφάρισης, η Κοπεγχάγη επέμεινε και ο ΠΑΟΚ έμοιαζε να τα έχει χαμένα. Έδειξε αδυναμία στο να κάνει τα βασικά, όπως το να ξεκινήσει επίθεση από τον τερματοφύλακά του, και οι Δανοί προσπάθησαν, ανεπιτυχώς να το εκμεταλλευτεί. Λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου, ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι, με τη μπάλα να χτυπά στο πόδι του Μπόιλεσεν και ακολούθως στο οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε, με την Κοπεγχάγη να παίρνει το προβάδισμα στην δεύτερη παρουσία της στα καρέ του Δικεφάλου. Στο 50’ ο Μπίελ με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-2, με τους Δανούς να γυρίζουν το ματς με υπομονή και αξιοποίηση των κενών χώρων που άφησε ο ΠΑΟΚ, σε συνδυασμό με ομαδικά και ατομικά λάθη που δε λένε να εκλείψουν.

Ο ΠΑΟΚ έφτασε κοντά στην ισοφάριση στο 57’ και στο 60’, με τον Κάρολ Σφιντέρσκι να χάνει δυο ευκαιρίες. Στην πρώτη, η μπάλα κόντρα σε αμυντικό και έφυγε άουτ, σε προσπάθεια μπροστά από τη μικρή περιοχή, και στη δεύτερο ο Γιόνσον μπλόκαρε κεφαλιά του.

Για περίπου 15 λεπτά, ο ΠΑΟΚ κυριάρχισε, είχε το μομέντουμ, ειδικά με την είσοδο του Άκπομ, αλλά δεν μπόρεσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η αναμέτρηση ήταν στην κόψη του ξυραφιού, με τη διπλή ευκαιρία Άκπομ και Καντουρί στο 71’ να είναι το αποκορύφωμα των προσπαθειών των «ασπρόμαυρων». Ο Δικέφαλος… έχασε τα άχαστα, αλλά συνέχισε να ψάχνει το γκολ.

Στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Μιχαηλίδη, που είδε κόκκινη κάρτα μετά απο αψημαχίες. Η λήξη της αναμέτρησης βρήκε την Κοπεγχάγη να προσπερνά τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και να έχει το πάνω χέρι για την πρώτη θέση.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Κρέσπο (62’ Τέιλορ), Μιχάι, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ (87’ Μουργκ), Κούρτιτς, Ζίβκοβιτς, Μπίσεσβαρ (87’ Κούτσιας), Καντουρί, Σφιντέρσκι (71’ Άκπομ).

Κοπεγχάγη: Γιόνσον, Άνκερσεν (75’ Γκάμπριελσεν), Κοτσολάβα, Μπόιλεσεν, Κρίστιανσεν, Ντικς, Στάγκε, Λεράγκερ, Μπίελ (87’ Μπάλντουρσον), Βιντ (87’Χόιλουντ), Μπέβινγκ (62’ Γιοχάνεσον).