ΜΠΑΓΕΡΝ - ΦΡΑΪΜΠΟΥΡΓΚ 2-1: Άνετη νίκη με Γκορέτσκα και φυσικά Λεβαντόφσκι

Ένα ακόμα γκολ ο τρομερός και φοβερός Πολωνός φορ στο νικηφόρο 2-1 της Μπάγερν επί της Φράιμπουργκ στο Μόναχο για την 11η αγωνιστική της Bundesliga.

Με τον Γκορέτσκα μεγάλο πρωταγωνιστή αλλά και τον ασταμάτητο Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει ένα ακόμα γκολ η Μπάγερν επικράτησε ακόμα ευκολότερα απ’ μότι δείχνει το τελικό 2-1 της Φράιμπουργκ στο Μόναχο στο ντέρμπι των πρωτοπόρων της Bundeliga για την 11η αγωνιστική.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας ξεκίνησαν δυνατά απείλησαν νωρίς σε δύο περιπτώσεις με τον Ντέιβις αλλά εκείνοι που έχασαν την πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία του αγώνα ήταν οι φιλοξενούμενοι με τον Χέλερ να αστοχεί από πολύ καλή θέση. Λίγο πριν από το ημίωρο ο Κίμιχ επιχείρησε να πετύχει το γκολ της χρονιάς με ανάποδοι ψαλίδι αλλά δεν βρήκε όσο καλά ήθελε την μπάλα και μπλόκαρε ο Φλέκεν. Όμως στο 30′ ο Γκορέτσκα ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για τους Βαυαρούς με σουτ έπειτα από ασίστ του Μίλερ και ένα λεπτό αργότερα η γηπεδούχος έφθασε κοντά και σε 2ο γκολ με τον Λεβαντόφσκι να μην καταφέρνει να νικήσει με σουτ από το ύψος του πέναλτι τον αντίπαλο γκολκίπερ. Από εκεί και πέρα η Μπάγερν ήταν απόλυτη κυρίαρχος; δημιουργώντας τον ένα κίνδυνο μετά τον άλλο για την άμυνα τηξς Φράιμπουργκ και τον Φλέκεν. Νωρίς στο β’ μέρος αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές (με τον Μίλερ οι γηπεδούχοι και τον Εγκερστάιν η αντίπαλος τους). Η Μπάγερν απείλησε εκ νέου με το δυνατό πλην όμως άστοχο αυτή τη φορά σουτ του σκόρερ της και λίγο μετά με τη βολίδα του Σανέ που βρήκε σε ετοιμότητα τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ενώ στο 56′ ο Γκορέτσκα είχε δοκάρι με πλασέ από το ύψος του πέναλτι και λίγο μετά δυνατό σουτ λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή ήταν ελάχιστα άστοχο. Η ομάδα του Γιουλιάν Νάγκελσμαν αναζητούσε επίμονα το 2ο γκολ για να τελειώνει το ματς και αυτό ήρθε στο 75ο λεπτό με τον συνήθη ύποπτο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να αξιοποιεί το …λάθος πλασέ του Σανέ που έγινε ασίστ για τον τρομερό και φοβερό Πολωνό διεθνή επιθετικό που πέτυχε το 14ο του γκολ σε 11 παρουσίες εφέτος στη διοργάνωση. Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να αντιδράσουν αλλά στο 84′ ο Νόιερ έδειξε τη μεγάλη του κλάση στην κοντινή κεφαλιά του νεοεισελθόντα Ντεμίροβιτς. Στις καθυστερήσεις δεν μέτρησε με παρέμβαση του VAR γκολ του Τολισό για την Μπάγερν ενώ αμέσως μετά οι φιλοξενούμενοι στην αντεπίθεση μείωσαν με τον Χάμπερερ. Τίποτα δεν άλλαξε ως το τέλος παρά την ευκαιρία της Μπάγερν με τον Μοτίνγκ και με τη νίκη τους αυτή οι Βαυαροί έφθασαν τους 28 βαθμούς και ξέφυγαν τέσσερις βαθμούς από την 2η Ντόρτμουντ η οποία έχει ένα ματς λιγότερο ενώ η Φράιμπουργκ είναι στην 3η θεση με 22.

Μπάγερν : Νόιερ, Σούλε, Ουπαμεκάνο, Ερνάντεζ (84′ Νιανζού), Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (71′ Τολισό), Κομάν (66′ Γκνάμπρι), Μίλερ (71′ Μουσιάλα), Σανέ (84′ Τσούμπο Μότινγκ), Λεβαντόφσκι

Φράιμπουργκ: Φλέκεν, Σλότερμπεκ, Λίενχαρτ, Γκούλντε (80′ Ντεμίροβιτς), Γκίντερ, Χέφλερ, Εγκερστάιν (72′ Χάμπερ), Κούμπλερ (80′ Σιντίλια), Γκρίφο, Χέλερ, Γιένονγκ (60′ Σάντε)