ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Κ19 - ΠΑΟΚ Κ19 2-0: Πήρε το ντέρμπι με ντοπιέτα Μπιλάλ

Οι «πράσινοι» κέρδισαν με 2-0 τον «Δικέφαλο του Βορρά» στο μεγάλο ντέρμπι της 9ης αγωνιστικής της Super League.

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 2-0 του ΠΑΟΚ στην Super League Κ19 με τον Αιγύπτιο επιθετικό των «πρασίνων» να πραγματοποιεί ακόμη μία μεγάλη εμφάνιση σημειώνοντας δύο τέρματα.

Το πρώτο 45λεπτο του αγώνα ήταν μοιρασμένο με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους. Το «τριφύλλι» είχε την καλύτερή του στιγμή μόλις στο 3ο λεπτό με τον Μοναστηρλή να νικάει τον Τόρρα σε τετ α τετ ενώ ο «Δικέφαλος του Βορρά»  έχασε δύο ευκαιρίες μέσα σε ένα 4λεπτο με σουτ του Σμυρλή (30′) και κεφαλιά του Μανωλιούδη (34′). Η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου απώλεσε άλλες δύο ευκαιρίες με τους Φρόκου και Προδρομίτη.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του και ήταν η κυρίαρχη ομάδα στο χορτάρι. Στο 51′ ο Τόρρα απείλησε με μακρινό σουτ ενώ ο ΠΑΟΚ απάντησε με το σουτ του Δαρέλα που έβγαλε ο Λίλο.

Οι «πράσινοι» άνοιξαν το σκορ με τον Μπιλάλ στο 57′, όταν μετά από διπλή προσπάθεια τον Παυλάκη και Καλοσκάμη, ο Αιγύπτιος πήρε το ριμπάουντ και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0.

Μόλις τρία λεπτά αργότερα, ο νεαρός του «τριφυλλιού» χτύπησε ξανά καθαρίζοντας την αναμέτρηση. Ο Τόρρα έβγαλε την σέντρα από τα δεξιά στο 60′ και ο Μπιλάλ με τρομερή γυριστή κεφαλιά στο «Γ» της εστίας του Μοναστηρλή έκανε το 2-0.

Οι «πράσινοι» δεν σταμάτησαν εκεί. Έχασαν κι άλλες ευκαιρίες με τους Κυριόπουλο (72′) και Μπιλάλ (80′ και 81′).

Ο ΠΑΟΚ είχε δοκάρι με τον Σμυρλή στο 82ο λεπτό και απέτυχε να μπει ξανά στο ματς. Έτσι, ο Παναθηναϊκός πήρε τη νίκη με 2-0 και μείωσε την διαφορά από τον τρίτο ΠΑΟΚ στον ένα βαθμό.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Ζαφείρης, Παυλάκης, Χαχούλης (52′ λ.τρ. Καρνέσης), Προδρομίτης, Κωστόπουλος, Τόρρα (65΄Κυριόπουλος), Φρόκου (65′ Λιατίφης), Μπιλάλ (86′ Νταμπίζας), Καλοσκάμης (86′ Ψύλλας), Βολάκης.

ΠΑΟΚ: Μοναστηρλής, Τσοπούρογλου, Αβεντισιάν, Μανωλιούδης, Τσιακούμης, Ρουμιάντσεβ (64′ Κωττάς), Σπυράκος, Κουτεντάκης, Κεδίκογλου (64′ Tζίμας), Δαρέλας (79′ Καλόγηρος), Σμυρλής.