ΘΕΛΤΑ - ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ 3-3: Ονειρική Θέλτα πέτυχε απίστευτη ανατροπή

Μια διπρόσωπη Μπαρτσελόνα κατάφερε να φύγει με τον βαθμό της ισοπαλίας από την εκτός έδρας αναμέτρηση με τη Θέλτα, παρά το προβάδισμα των 3 γκολ του πρώτου μέρους, καθώς με μια αντεπίθεση διαρκείας οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 3-3 στο 90+6.

Το έκανε και αυτό η Μπαρτσελόνα! Οι «μπλαουγκράνα» κατάφεραν να πετάξουν το εκπληκτικό τους πρώτο μέρος και παρότι βρέθηκαν με 3-0 μπροστά στο σκορ, ήρθαν ισόπαλοι με την απίστευτη στο δεύτερο μέρος Θέλτα, με τον Ιάγκο Άσπας να πετυχαίνει δυο γκολ στην αναμέτρηση, με το δεύτερο στο 90+6 σώζοντας τον βαθμό της ισοπαλίας.

Καταιγιστική στο πρώτο μέρος η Μπάρτσα

Λίγες ώρες μετά την άφιξη του Τσάβι στην Βαρκελώνη με σκοπό να αναλάβει την τεχνική ηγεσία της Μπαρτσελόνα, οι «μπλαουγκράνα» αναμετριόντουσαν με την Θέλτα εκτός έδρας. Η «Μπάρτσα» ερχόταν από 3 σερί αρνητικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και το μόνο που ήθελε ήταν η επιστροφή στις νίκες.

Η άφιξη του πρώην αρχηγού της ομάδας, φαίνεται πως λειτούργησε ευεργετικά για τους ποδοσφαιριστές των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 5’ λεπτό με τον Ανσού Φάτι, να βρίσκει γκολ σε δεύτερο σερί ματς, μετά και το νικητήριο απέναντι στην Διναμό Κιέβου για τους ομίλους του Champions League.

Η καλή εκκίνηση όμως δεν έμεινε μόνο στο γκολ του νεαρού αστέρα των «μπλαουγκράνα», καθώς 13 λεπτά αργότερα και στο 18’ ο Μπουσκέτς ανέβασε το δείκτη του σκορ σε 2-0. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν μετά και το 2-0 και άρχισαν να κρατάν περισσότερο τη μπάλα στα πόδια του, ενώ πάταγαν και περισσότερο περιοχή βγάζοντας αρκετές φάσεις, χωρίς όμως να καταφέρει να μειώσει στο σκορ.

Η «Μπάρτσα» όμως αποδείχθηκε κυνική, παρά το πρέσινγκ της Θέλτα κατάφερε να βρει την ευκαιρία για το 3-0, την οποία και εκμεταλλεύτηκε ο Μέμφις, με τον Ολλανδό να βάζει τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση.

Έψαξαν το… ακατόρθωτο και το βρήκαν στο δεύτερο μέρος

Καμία σχέση δεν είχε το πρώτο μέρος με το δεύτερο για την Μπαρτσελόνα. Οι «μπλαουγκράνα» φάνηκε να είχαν επαναπαυθεί στις… δάφνες τους και έδωσαν χώρο και χρόνο στην Θέλτα να ψάξει μια απίστευτη ανατροπή.

Οι γηπεδούχοι παρότι μπήκαν στο δεύτερο μέρος με 3 γκολ στην… πλάτη, έδειξαν ότι θα πουλούσαν ακριβά το τομάρι τους και αφότου πήραν την κατοχή της μπάλας άρχισαν να βγάζουν αρκετές τελικές, ενώ πάταγαν πολύ εύκολα την περιοχή του Τερ Στέγκεν, καταφέρνοντας να μειώσουν με τον Άσπας στο 52’.

Η συνέχεια είχε ένα πρόσωπο, αυτό των γηπεδούχων, καθώς έδειχναν και ήταν σαφώς ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους. Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μια την άλλη, καταφέρνοντας να βρουν γκολ με τον Νολίτο στο 74’ με να μειώνει σε 2-3 και να κάνει τα τελευταία 15 λεπτά συν της καθυστερήσεις θρίλερ.

Η Μπαρτσελόνα που είχε εντελώς παθητικό ρόλο στο δεύτερο μέρος κατάφερε να χάσει τη διαφορά των 3 γκολ του πρώτου μέρους, καθώς στην τελευταία φάση του αγώνα δέχθηκε την ισοφάριση από τον Άσπας και πλέον περιμένει τον Τσάβι με το… μαγικό του ραβδί, μήπως και σώσει τη σεζόν.

Θέλτα (4-1-3-2): Ντιτούρο, Μάγιο (46’ Βάθκεζ), Αιντού, Μουρίγιο, Γκαλάν,  Ταπία, Σολάρι (46’ Μπέλτραν), Σουάρεζ, Νολίτο, Άσπας, Γκαλιάρδο

Μπαρτσελόνα (4-3-3): Τερ Στέγκεν, Μινγκέθα, Γκαρθία (46’ Αραούχο), Λενγκλέ, Άλμπα, Νίκο, Μπουσκέτς, Ντε Γιονκ, Γκάβι, Φάτι (46’ Μπαλντέ), Μέμφις