PREMIER LEAGUE: Πρώτη νίκη για την Νόριτς - Συνεχίζει να αγνοεί τη νίκη η Μπράιτον

Η Νόριτς πέτυχε την πρώτη της νίκη την φετινή σεζόν στο αγγλικό πρωτάθλημα ενώ η Μπράιτον έμεινε στο 1-1 με την Νιουκάστλ και έμεινε χωρίς νίκη για έκτο σερί ματς πρωταθλήματος.

Η Νόριτς επικράτησε με 2-1 της Μπρέντφορντ στο «Μπρέντφορντ Κομιούνιτι Στέιντιουμ» κι έφτασε στην πρώτη της φετινή νίκη. Για να το πετύχουν αυτό τα «Καναρίνια» χρειάστηκε να σκοράρουν δύο τέρματα στην Premier League μετά τον Δεκέμβριο του 2019 ενάντια στην Τότεναμ, μετά από 28 συνεχόμενους αγώνες που απέτυχαν σκοράρουν περισσότερα τους ενός τέρματα.

Η Νόριτς προηγήθηκε με τον Ματίας Νόρμαν στο 6ο λεπτό και ο Τίμου Πούκι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του με πέναλτι στο 29′. Οι «Μέλισσες» μπόρεσαν απλώς να μειώσουν σε 1-2 με τον Χένρι στο 60′ ενώ είδαν κι ένα γκολ να ακυρώνεται από το VAR, επειδή ήταν οφσάιντ ο Εμπουεμό.

Η Κρίσταλ Πάλας κέρδισε και την Γουλβς με 2-0 ερχόμενη με φόρα από το μεγάλο αποτέλεσμα στο «Έτιχαντ» και την νίκη επί της Σίτι. Οι «αετοί» βελτίωσαν την απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος του αγώνα και άνοιξαν το σκορ με τον Γουίλφριντ Ζαχά στο 61′ με τον Γκάλαγκερ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας στο 78′ και την Πάλας να έχει ακριβώς τους ίδιους σκόρερ και με την ίδια σειρά για δεύτερη σερί εβδομάδα.

Ούτε κόντρα στην Νιουκάστλ μπόρεσε να φτάσει στην νίκη η Μπράιτον, που έμεινε στο 1-1 με τις «καρακάξες». Οι «γλάροι» μπήκαν μπροστά στο σκορ με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Λέαντρο Τροσάρντ στο 24ο λεπτό. Η Νιουκάστλ απάντησε με τον Χέιντεν στο 66ο λεπτό και παρ’ ότι η Μπράιτον έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολή του Σάντσες στο 90+2′  δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή με τις δύο ομάδες να μένουν στο 1-1.