ΛΕΙΨΙΑ - ΝΤΟΡΤΜΟΥΝΤ 2-1: Ο Ενκουνκού της σταμάτησε το σερί

Σπουδαία νίκη απέναντι στην Ντόρτμουντ, με 2-1, πέτυχε η Λειψία στην έδρα της, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ενκουνκού, ο οποίος μέτρησε 1 γκολ και 1 ασίστ, με τους «ταύρους» να είναι σαφώς ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Έδαφος από την κούρσα της πρώτης θέσης έχασε η Ντόρτμουντ, μετά την ήττα από την Λειψία με 2-1, με τους «ταύρους» να κάνουν… δουλειά και για την Μπάγερν Μονάχου, με τους Βαυαρούς να βρίσκονται πλέον στο +4 από τη δεύτερη θέση.

Ανώτερη και δίκαια μπροστά στο ημίχρονο

Με ανεβασμένο το ηθικό μετά την ευρωπαϊκή της μάχη και την ισοπαλία με την Παρί για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ερχόταν στον αγώνα απέναντι στην Ντόρτμουντ, η Λειψία.

Αυτό φάνηκε να βγαίνει και στον αγωνιστικό χώρο, καθώς μπήκαν στην αναμέτρηση αρκετά ορεξάτοι ελέγχοντας τον ρυθμό από την αρχή του αγώνα. Οι γηπεδούχοι είχαν σαφές επιθετικό πλάνο, το οποίο αι βασιζόταν στους Σομποζλάι και Ενκουνκού.

Με τους δύο αυτούς ποδοσφαιριστές να κάνουν αρκετές κούρσες και να κινούνται τόσο στις πτέρυγες όσο και πίσω από τον επιθετικό πατώντας συχνά περιοχή, έβγαλαν αρκετές επικίνδυνες επιθέσεις, καταφέρνοντας μια απ’ αυτές να την μετουσιώσουν σε γκολ, με τον Ενκουνκού στο 29’, μετά από ασίστ του Γκβαρντιόλ.

Ακόμα και μετά το γκολ η Λειψία ήταν ανώτερη στον αγωνιστικό χώρο, με την Ντόρτμουντ να προσπαθεί κυρίως μέσα από την επιθετικότητά της, την οποία και πλήρωσε με 3 κίτρινες σε 7 λεπτά, να μπει ξανά στο παιχνίδι, χωρίς όμως να τα καταφέρνει. Οι γηπεδούχοι έχασαν μερικές ακόμη ευκαιρίες και να διευρύνουν το προβάδισμά τους, χωρίς όμως τύχη και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε χωρίς κάποιο άλλο γκολ.

Ισοφαρίστηκε ο Ενκούνκου όμως ήθελε… νίκη

Με αλλαγή για την Μπορούσια Ντόρτμουντ ξεκίνησε το δεύτερο μέρος, με τον Κνάουφ να παίρνει τη θέση του Πόνκρατσιτς. Αυτή η αλλαγή μαζί με τα όσα ειπώθηκαν στα αποδυτήρια έκαναν τους φιλοξενούμενους να μπουν καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και αφού κατάφεραν να πιάσουν στον ύπνο τους γηπεδούχους, ισοφάρισαν με τον Ρόις, μετά από μπαλιά του Μουνιέ.

Παρά το γκολ όμως, η συνέχεια δεν ήταν ίδια, καθώς η Λειψία ανέκτησε ξανά τον ρυθμό του αγώνα και άρχιζε να βγάζει τελικές προσπάθειες, ψάχνοντας εκ νέου το προβάδισμα, το οποίο αν και άργησε εν τέλει ήρθε, με τον Ενκουνκού να βρίσκει τον Πόουλσεν στο 68’, με τον Δανό μέχρι εκείνο το σημείο να μην έχει καταφέρει να βρει δίχτυα με μια απ’ τις αρκετές τελικές του.

Η Λειψία παρά το γκολ δεν έμεινε πίσω για να κρατήσει το αποτέλεσμα αλλά έψαξε το τρίτο γκολ, με το οποίο θα κλείδωσε το τρίποντο, χωρίς να το βρει όμως. Η υπεροχή της όμως έκανε πιο δύσκολο στην Ντόρτμουντ να βρει ευκαιρίες για την ισοφάριση και όταν άρχισε να μπαίνει ξανά στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού ήταν ήδη αργά.

Λειψία (3-4-2-1): Γκουλάσι, Μουκιέλε, Σιμακάν, Γκβαρντιόλ, Χένριτς (59′ Φόρσμπεργκ), Χαιντάρα (84′ Λάιμερ), Άνταμς, Ανχείνο, Ενκουνκού (84′ Όλμο), Σομποζλάι, Πούλσεν (69′ Σίλβα)

Μπορούσια Ντόρτμουντ (3-4-1-2): Κόμπελ, Ακάντζι, Χούμελς, Πόνκρατσιτς (46′ Κνάουφ), Μουνιέ, Βίτσελ (86′ Ζαγκαντού), Μπέλινγκχαμ, Αζάρ, Μπραντ (82′ Ρέινερ), Μάλεν (71′ Μουκοκό), Ρόις