ΜΠΟΡΝΤΟ - ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ 2-3: Δεν είχε Μέσι, είχε... Νεϊμάρ

Ο Νεϊμάρ έπαιξε και για τον Μέσι και με δύο γκολ στο ημίχρονο «καθάρισε» για την Παρί Σεν Ζερμέν, που πέρασε εν τέλει από την έδρα της Μπορντό με 2-3.

Μπορεί να μην είχε στη διάθεσή της τον Λιονέλ Μέσι, αλλά αυτό δεν εμπόδισε την Παρί Σεν Ζερμέν να… καθαρίσει μέσα σε ένα ημίχρονο την υπόθεση νίκη κόντρα στην Μπορντό, επικρατώντας τελικά με 2-3, με δύο γκολ του Νεϊμάρ (από το πρώτο μέρος) και ένα του Εμπαπέ. Ο Έλις και ο Νιάνγκ μείωσαν αλλά χρόνος δεν υπήρχε πλέον για ανατροπές.

Εύκολα ο Νεϊμάρ στο πρώτο ημίχρονο

Ο Νεϊμάρ δεν είχε όρεξη για να αμφισβητηθεί η κυριαρχία των πρωτευουσιάνων, αφού παρά το αρχικό τέταρτο, όπου η Μπορντό προσπάθησε να προσεγγίσει την αντίπαλη περιοχή, ο Βραζιλιάνος ανέλαβε.

Στο 26ο λεπτό κατέβασε την μπάλα, μετά την πάσα του Εμπαπέ, και πηγαίνοντας στο ένας εναντίον ενός πλάσαρε εξαιρετικά από την αριστερή γωνία για το 0-1. Παρότι το παιχνίδι δεν είχε τον φρενήρη ρυθμό, ο ίδιος ο Νεϊμάρ ξαναχτύπησε στο 43′. Μία υπέροχη συνεργασία με τον Εμπαπέ, που τον έβγαλε σε θέση βολής με τακουνάκι, του έδωσε τη δυνατότητα να πλασάρει για δεύτερη φορά.

Έψαξε τα γκολ η Μπορντό

Στο δεύτερο μέρος η Μπορντό έψαξε με μεγαλύτερη ζέση το γκολ, αλλά ο Νάβας σταμάτησε τον Έλις στο 58ο λεπτό, αφού λίγα λεπτά νωρίτερα ο Νεϊμάρ έχασε ευκαιρία για το χατ-τρικ, σταματώντας πάνω στον Κόστιλ.

Όμως οι χώροι που βρήκε η Παρί, έφεραν απέναντι στον τερματοφύλακα των γηπεδούχων τρεις ποδοσφαιριστές, με τον Βαϊνάλντουμ να δείχνει τον αλτρουϊσμό του, πασάροντας στον Εμπαπέ που πλάσαρε προ κενής εστίας στο 63′. Ο Έλις εκμεταλλεύτηκε το λάθος που έκανε ο Ντανίλο λίγο έξω από την περιοχή και πλάσαρε μετά την ασίστ του Αντλί για να μειώσουν οι Γιρονδίνοι στο 79′. Μάλιστα κυνήγησαν το… όνειρο, αφού δύο λεπτά αργότερα το σουτ του Ουντάν εξουδετερώθηκε από τον Νάβας. Ο Μπριάν πάσαρε στον Νιάνγκ στο 90+1′ και αυτός εκτέλεσε τον τερματοφύλακα της Παρί, αγχώνοντάς τη για τα τελευταία δύο λεπτά, όμως χρόνος για ανατροπές δεν υπήρχε και το φινάλε βρήκε την πρωτοπόρο της Ligue 1 νικήτρια με 3-2.

Μπορντό: Κόστιλ, Κουάτενγκ, Γκρέγκερσεν, Κοσιελνί, Μάνγκας (68′ Νιάνγκ), Πεμπελέ, Ονανά (86′ Φρανσέρζιο), Οτάβιο (68′ Ουντάν), Ντιλροσούν (81′ Μπριάν), Αντλί, Έλις

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Χακίμι, Κέρερ, Μαρκίνιος, Μπερνάτ (64′ Νούνο Μέντες), Ντίνα (75′ Ντανίλο), Ερέρα, Βαϊνάλντουμ, Ντράξλερ (75′ Γκεγιέ), Νεϊμάρ, Εμπαπέ (86′ Ικάρντι)