SERIE A: Πάτησε τετράδα η Αταλάντα - Ξέφυγε από τον υποβιβασμό η Σπέτσια (highlights)

Η Αταλάντα κατάφερε να πάρει το τρίποντο με 2-1 επί της Κάλιαρι και να πατήσει στην τετράδα, ενώ η Σπέτσια εξασφάλισε το τρίποντο με γκολ του Σάλα και ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σπέτσια πήρε τη νίκη επί της Τορίνο με 1-0 και κατάφερε να ξεφύγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να μην έχουν πολλές ευκαιρίες για να σκοράρουν και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο 45λεπτο και οι δύο μπήκαν με σκοπό να βρουν το γκολ που θα τους δώσει τη νίκη. Η Σπέτσια ήταν πιο τυχερή και τελικά σκόραρε με τον Χακόπο Σάλα στο 58′. Αυτό ήταν και το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης.

Η Αταλάντα κατάφερε να πάρει τη νίκη με 2-1 επί της Κάλιαρι εκτός έδρας και μπήκε στην τετράδα της Serie A, με τα γκολ της αναμέτρησης, με το σκορ του αγώνα να διαμορφώνεται από το πρώτο ημίχρονο. Ο Πάσαλιτς στο 6ό μολις λεπτό έβαλε μπροστά την ομάδα του, με την Κάλιαρι να ισοφαρίζει στο 27′ μετά από ασίστ του Ντιέγκο Γκοδίν. Στο 43′ ο Ντουβάν Ζαπάτα ήταν αυτός που πήρε ξανά την κατάσταση στα χέρια του και πέτυχε το γκολ της νίκης που εκτόξευσε την ομάδα του.

Στο δεύτερο μέρος η Κάλιαρι πίεσε για να βρει εκ νέου ένα γκολ ισοφάρισης, όμως τελικά δεν πέτυχε κάποιο τέρμα, με αποτέλεσμα να υποστεί την όγδοη ήττα της και να μείνει στον πάτο της βαθμολογίας με μόλις έξι βαθμούς.