ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ- ΛΑΜΙΑ 0-1: Η Λαμία... πυρπόλησε την Τρίπολη με μεγάλο διπλό!

Η Λαμία πήρε τους τρεις βαθμούς από τους «Αρκάδες», επικρατώντας 1-0 με αυτογκόλ του Γκαρθία, σε ένα παιχνίδι που θύμιζε περισσότερο… προπόνηση, χωρίς αξιόλογες φάσεις

Ο Aστέρας Τρίπολης υποδέχτηκε την Λαμία για την 10η αγωνιστική της Super League, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε ιδιαίτερο ρυθμό. Χαρακτηριστικό είναι το γεογονός πως το μοναδικό γκολ του ματς προέκυψε με… μηδέν τελικές ενώ η πρώτη ευκαιριά των γηπεδούχων ήρθε στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου.

To παιχνίδι

Το πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες έκαναν αναγνωριστικές πάσες, δίχως να προχωρούν σε κάποια τελική. Οι φιλοξενούμενοι είχαν μπει πιο δυναμικά στο ματς ενώ το passing game των Αρκάδων δεν απέφερε κάτι.

Η κατοχή ήταν υπέρ των γηπεδούχων, οι οποίοι ωστόσο δεν εκμεταλλεύηκαν σωστά τις στατικές φάσεις ως το 22′, ενώ στο 23′ η Λαμία βρέθηκε οφσάιντ σε απόπειρα να πατήσει την περιοχή, σε ένα παιχνίδι δίχως ρυθμό.

Ένα γκολ, μηδέν τελικές

H μοναδική φάση του πρώτου ημιχρόνού ήταν και το αυτογκόλ του Αστέρα. Ο Γκαρσία στην προσπάθεια του να αποκρούσει την μπάλα, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού πρώτα ο Τιρόνε βρήκε αέρα, έπειτα από σέντρα από δεξιά. Έτσι έγινε το 0-1, χωρίς καμία τελική!

Ο Αστέρας δοκίμασε να απειλήσει στο 34′ με ψαλιδάκι του Σονί, το οποίο όμως… δεν του βγήκε. Οι γηπεδούχοι κυκλοφορούσαν την μπάλα στο μισό της Λαμίας χωρίς να απειλούν, αφού είχε οδηγήσει το ματς στα μέτρα της.

Η αγάπη έρχεται στο τέλος όπως και η… πρώτη ευκαιρία του Αστέρα στο ματς, η οποία έγινε στο 45+1′, χωρίς όμως να εξελιχθεί.

Αστέρ…ι, στο ξεκίνημα

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ωραία ενέργεια από τον Ριέρα, που πέρασε ανάμεσα από 2 αντιπάλους του, αλλά το πλασέ του πέρασε άουτ. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και πίεζαν, με τον Καστάνιο στο 51′ να δοκιμάζει κεφαλιά, που πέρασε επίσης άουτ.

O Aστέρας ήταν καταιγιστικός στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ριέρα να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του. Στο 58΄δοκίμασε εντυπωσιακό πλασέ και είχε καταφέρει να κυριαρχήσει στο γήπεδο.

H Λαμία άργησε αλλά απάντησε, με εξαιρετική ευκαιρία στο 63′, με σέντρα του Τιρόνε και τρομερή απόκρουση από τον Τσιφτσή. Τα επόμενα λεπτά, οι δύο ομάδες έριξαν ξανά τον ρυθμό του παιχνίδιου, με τη Λαμία να προσπαθεί να διατηρήσει το σκορ.

Οι γηπεδούχοι «γυρνούσαν» στα καρέ του Γκαραβέλη αλλά δεν απειλούσαν ουσιαστικά. Στο 87΄ προέκυψε τεράστια ευκαιρία για τον Αστέρα να ισοφαρίσει, την οποία όμως δεν εκμεταλλεύτηκε.

Τα έξτρα λεπτά δεν κατάφεραν να αλλάξουν κάτι, με το ματς να λήγει 1-0 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Οι ενδεκάδες:

Αστέρας Τρίπολης (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Γκαρθία (46’ Kαρμόνα), Άλβαρες, Aτιένθα (84′ Γκόμες), Καστάνιο, Σανταφέ (68’ Τιλίκα), Βαλιέντε (46’ Ιγκλέσιας), Ριέρα, Σίτο, Σονί, Μπενίτο (68’ Κρέσπι).

Λαμία (Μιχάλης Γρηγορίου): Γκαραβέλης, Αντέτζο, Τζανετόπουλος, Μαζουλουξής, Προβυδάκης, Ορτέγκα, Μπεχαράνο, Γκέντσογλου (76’ Τζανδάρης), Τιρόνε (76’ Ελευθεριάδης), Καραμάνος (67’ Σκόνδρας), Αραμπούλι (84′ Τσούκαλος).