ΑΕΚ Β' - ΚΑΛΑΜΑΤΑ 1-0: Σούπερ πρεμιέρα με νίκη στο φινάλε

Με γκολ του Χριστόπουλου στο 86ο λεπτό και σωτήρια επέμβαση του Χατζηεμμανουήλ στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ Β’ κέρδισε με 1-0 την Καλαμάτα και ξεκίνησε με νίκη στην Super League 2.

Με το δεξί άρχισε τις επίσημες υποχρεώσεις της η ΑΕΚ Β , καθώς επικράτησε με 1-0 της Καλαμάτας στον αγώνα της πρεμιέρας της Super League 2 2021-22, που πραγματοποιήθηκε στο Δημοτικό Στάδιο «Δημήτρης Δημητρίου». Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Ευθύμης Χριστόπουλος στο 87′.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου είχε την κατοχή της μπάλας και δεν επέτρεψε στην Καλαμάτα να γίνει απειλητική μπροστά από την εστία του Χατζηεμμανουήλ με Λάτσι και Κορνέζο να καθαρίζουν τις φάσεις.

Μετά το 65ο λεπτό η ΑΕΚ Β’ ανέβασε στροφές στον αγωνιστικό χώρο και έχασε τρεις μεγάλες ευκαιρίες πριν το γκολ του Χριστόπουλου.

Στο 65ο λεπτό, η κεφαλιά του Σαμπανάζοβιτς σε φάουλ του Μπακάκη πέρασε μόλις άουτ, ενώ στο 75ο λεπτό ο Παπατόλιος επενέβη σωτήρια προ του Κοσίδη σε συρτή σέντρα του Μιτάι. Στο 85′ ο Μιτάι σημάδεψε τη συμβολή των δοκών του Ταΐρη για να έρθει το 1-0 της Ένωσης στο 86ο λεπτό. Ο Χριστόπουλος που είχε μπει στο ματς λίγο νωρίτερα κυνήγησε την μπαλιά του Κοσίδη, πρόλαβε πρόλαβε Παπατόλιο και Ταΐρη και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της Καλαμάτας.

Η νίκη οφείλεται εν μέρει και στον τερματοφύλακα της ΑΕΚ, Χατζηεμμανουήλ, ο οποίος στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης έκανε σωτήρια επέμβαση σε τετ α τετ του Μαρκόφσκι, κρατώντας απαραβίαστη την εστία της Ένωσης, λίγα δευτερόλεπτα πριν από το τελικό σφύριγμα.

ΑΕΚ Β (Σ. Οφρυδόπουλος): Χατζηεμμανουήλ, Κορνέζο, Λάτσι, Γιαννούτσος, Μπακάκης, Σαμπανάτζοβιτς, Μπάμπης (90′ Μ. Αρβανίτης), Γερολέμου (79′ Μουστακόπουλος), Γιούσης (79′ Χριστόπουλος), Ιατρούδης (60′ Κοσίδης), Μιτάι.

Καλαμάτα (Ν. Αναστόπουλος): Ταΐρη, Μαβινγκά, Τσελεπίδης (45′ λ.τρ. Αναστασόπουλος), Μπακαγιόκο, Παπατόλιος, Τσαγκαλίδης, Ματέους, Παυλίδης, Τάτος (78′ Νάνι), Κόκκορης (71′ Μαρκόφσκι), Λουκίνας.