SERIE A: Πήρε τη ματσάρα του Ούντινε, η Ουντινέζε - Μεγάλο διπλό επί της Σαμπντόρια η Μπολόνια

«Μεγάλες» νίκες πανηγύρισαν οι Ουντινέζε και Μπολόνια, απέναντι σε Σασουόλο και Σαμπντόρια αντίστοιχα.

Σε απόσταση αναπνοής από τις θέσεις που οδηγούν στην Ευρώπη, έφτασε η Μπολόνια, μετά τη νίκη της απέναντι στην Σαμπντόρια, εκτός έδρας, ενώ η Ουντινέζε, μετά την ματσάρα απέναντι στην Σασουόλο και την νίκη της, την έφτασε στην βαθμολογία.

Ουντινέζε – Σασουόλο 3-2

Σπουδαία νίκη απέναντι στην Σασουόλο πέτυχε η Ουντινέζε, καταφέρνοντας να βάλει 3 γκολ με μόλις 2 τελικές στο στόχο, παίρνοντας ένα σημαντικό τρίποντο φτάνοντας στους 14 βαθμούς στη Serie A, τους ηττημένους.

Το πρώτη ημίχρονο ήταν γεμάτο γκολ με τους γηπεδούχους να ανοίγουν από νωρίς το σκορ με τον Ντεολοφέου στο 8’, με την Σασουόλο όμως να το γυρνάει γρήγορα με γκολ στο 15’ και το 28, με τους Μπεράρντι και Φρατέσι αντίστοιχα. Ο Φρατέσι μετά το γκολ της ανατροπής, βρήκε ξανά δίχτυα, αυτή τη φορά στη δική του εστία κάνοντας το 2-2, αποτέλεσμα με το οποίο πήγαν οι 2 ομάδες στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος τα πράγματα ηρέμισαν, με την Ουντινέζε να βρίσκει πάλι με την έναρξη, αυτή τη φορά με τον Μπέτο στο 51’. Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφερα όμως να απαντήσουν όπως και στο πρώτο μέρος και δέχθηκαν την ήττα.

Σαμπντόρια – Μπολόνια 1-2

Νίκη που την έφερε αρκετά κοντά στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα πέτυχε η Μπολόνια καθώς πέρασε από την έδρα της Σαμπντόρια με 2-1, με γκολ των Σβάνμπεργκ (47’) και Αρναούτοβιτς (78’), στο δεύτερο μέρος, ενώ για τους γηπεδούχους κατάφερε να ισοφαρίσει ο Θόρσμπι (77’) για μόλις 1 λεπτό.

Βενέτσια – Ρόμα 3-2

Η αγωνιστική κατρακύλα της Ρόμα δεν έχει τελειωμό με την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο λίγα 24ωρα μετά την εντός έδρας ισοπαλία 1-1 με την μικρούλα Μπόντο Γκλιμτ για το Europa Conference League γνώρισε επώδυνη ήττα 3-2 στη Βενετία από τη νεοφώτιστη Βενέτσια.

Η βάσεις της νίκης των γηπεδούχων και 2ης διαδοχικής ήττας για τους «τζαλορόσι» μπήκαν νωρίς καθώς μόλις στο 3’ ο Καλντάρα  με ωραία προβολή έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και ο Έιμπραχαμ ανατράπηκε από τον Χαπς ο ρέφερι έδειξε  πέναλτι αρχικά όμως ύστερα κι από συνεννόηση με το VAR, πήρε πίσω την απόφασή του καθώς θεώρησε ότι νωρίτερα στη φάση ο Πελεγκρίνι ήταν σε θέση οφσάιντ. Οι  πρωτευουσιάνοι  έφθασαν στην ισοφάριση δύο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου  με τον Σομουρόντοφ ενώ στις καθυστερήσεις ο Έϊμπραχαμ τους έδωσε το προβάδισμα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε και οι γηπεδούχοι  όχι απλά κατάφεραν να φθάσουν με τη σειρά τους στην ισοφάριση χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αράμου στο 65’ αλλά και 10 λεπτά πήραν προβάδισμα με τον Οκερέκε. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης, η νεοφώτιστη  είχε και δοκάρι με τον Ανρί.