ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ - ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ 3-2: Λίβερπουλ σε τρικυμία, Γουεστ Χαμ για... μεγαλεία! (hls)

Δεύτερη συνεχόμενη «γκέλα» για τη Λίβερπουλ, με 3-2 από την Γουέστ Χαμ στο Ολυμπιακό στάδιο του Λονδίνου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Premier League…

Με εξαιρετική εμφάνιση κόντρα σε μία κάκιστη αμυντικά Λίβερπουλ, η Γουέστ Χαμ πήρε μία πολύ σημαντική νίκη στο Ολυμπιακό Στάδιο του Λονδίνου, με 3-2, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της του αγγλικού πρωταθλήματος.

ΤΟ ΑΤΥΧΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ ΑΛΙΣΟΝ

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τους χειρότερους οιωνούς για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ. Μόλις στο 4ο λεπτό, η Λίβερπουλ βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο…

Πιο συγκεκριμένα, οι γηπεδούχοι κέρδισαν το κόρνερ, στου οποίου την εκτέλεση η άμυνα της Λίβερπουλ και κυρίως ο Άλισον δεν είχαν καθόλου καλή αντίδραση με αποτέλεσμα να δεχθούν το τέρμα.

Μάλιστα, μετά από επέμβαση του VAR, η φάση εξετάστηκε εκτενώς για πιθανό φάουλ πάνω στον Βραζιλιάνο με τον διαιτητή να δείχνει σέντρα.

Η «ΖΩΓΡΑΦΙΑ» ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΑΡΝΟΛΝΤ

To λάθος του τερματοφύλακα της Λίβερπουλ, διόρθωσε ο Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ, κάνοντας με αριστουργηματικό τελείωμα!

Ο Άγγλος, έπαιξε ταχύτατα με πάσα το φάουλ στο 39ο λεπτό, με τον Σαλάχ να του πατάει την μπάλα και στη συνέχεια να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό γκολ, στέλνοντας τη μπάλα στο παραθυράκι της εστίας του Φαμπιάνσκι.

ΕΠΙΑΣΕ ΤΗ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ

Τα «σφυριά» εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο τα κενά στην άμυνα της ομάδας του Γιούργκεν Κλοπ.

Μέσα σε οκτώ λεπτά, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά, στο 67′, όταν ο Φορνάλς υποδέχτηκε τη μπάλα από τον Μπόουεν και αφήνοντας πίσω του τον Μάτιπ πλάσαρε με τον Άλισον να μην καταφέρνει να αποσοβήσει το τέρμα.

Και στη συνέχεια στο 75′, όταν σε ακόμα ένα κόρνερ η ομάδα του Μέρσεϊσαϊντ πιάστηκε στον ύπνο, με τον Κερτ Ζουμά να σηκώνεται ανενόχλητος και να παίρνει την κεφαλιά στέλνοντας την στα δίχτυα.

Η μόνη αντίδραση της Λίβερπουλ ήταν στο 83ο λεπτό, με το πολύ ωραίο τέρμα του Ντιβόκ Οριγκί, ο οποίος στο υψός της μεγάλης περιοχής με σουτ έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας του Φαμπιάνσκι διαμορφώνοντας το τελικό 3-2.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

ΓΟΥΕΣΤ ΧΑΜ: Φαμπιάνσκι, Τζόνσον, Ζουμά, Ογκμπόνα (23′ Ντόσον), Κρέσγουελ, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (84′ Τσουφάλ), Φορνάλς, Μπενραχμά (84′ Μαζουακού), Αντόνιο.

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άλισον, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Μάτιπ, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Φαμπίνιο (80′ Μιναμίνο), Τσάμπερλεϊν (70′ Αλκάνταρα), Σαλάχ, Ζότα (76′ Οριγκί), Μανέ.