ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ 1-0: Είπε «ευχαριστώ» στο δώρο της ΑΕΚ και πάει ΟΑΚΑ με... τρίποντο αέρα κορυφής!

Με σβηστές μηχανές ο Ολυμπιακός κέρδισε 1-0 τον Ιωνικό στο Καραϊσκάκη και εκμεταλλεύτηκε την απρόσμενη ισοπαλία της ΑΕΚ στη Ριζούπολη…

Μπορεί να μην εντυπωσίασε ιδιαίτερα ο Ολυμπιακός απέναντι στον Ιωνικό, ωστόσο αυτό που ήθελε το έκανε και χωρίς να απειληθεί αρκετά από τον αντίπαλό του. Άλλωστε υπήρξε και ο παράγοντας κούραση, λίγα 24ωρα μετά από το ματς με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης.

Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν στο Καραϊσκάκη τον Ιωνικό με 1-0, καταφέρνοντας όχι απλά να μείνουν μόνοι πρώτοι αλλά και να αυξήσουν τη διαφορά τους από τη δεύτερη ΑΕΚ! Μετά την «γκέλα» των «κιτρινόμαυρων» με τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη.

Έχοντας έτσι η ομάδα του Πειραιά μία διαφορά τριών βαθμών ενόψει και της επόμενης αγωνιστικής κόντρα στην ΑΕΚ, ματς το οποίο θα γίνει στο ΟΑΚΑ, μετά τη διακοπή του πρωταθλήματος λόγω των Εθνικών ομάδων.

Στο Καραϊσκάκη για τον Ολυμπιακό, ξεχώρισε ο Γκάρι Ροντρίγκες στο πρώτο ημίχρονο με τις ενέργειές του, ενώ από τα δικά του πόδια ξεκίνησε το πρώτο γκολ των πειραιωτών.

ΤΟΝ ΠΑΡΕΣΥΡΕ ΣΤΟ ΡΥΘΜΟ ΤΟΥ Ο ΓΚΑΡΙ

Μπήκε από νωρίς ο Ολυμπιακός στο πρώτο ημίχρονο του ματς για να το τελειώσει γρήγορα. Κατάφερε να προηγηθεί σχετικά νωρίς, όμως δεν έβαλε ένα δεύτερο γκολ για να είναι πιο σίγουρος ενόψει του δεύτερου μέρους.

Από την άλλη ο Ιωνικός μπόρεσε να απειλήσει σοβαρά μία φορά, αλλά μέχρι εκεί…

Μόλις στο 2′ ο Ολυμπιακός είχε μεγάλη ευκαιρία, όταν ο Αγκιμπού Καμαρά έδωσε στον Μασούρα ο οποίος βγήκε τετ α τετ και ο Χουτεσιώτης έδιωξε το πλασέ που έγινε από κοντά.

Τρία λεπτά μετά ο Ιωνικός απάντησε. Κάθετη μπαλιά του Ματσούκα στην περιοχή, ο Τουράμ βγήκε τετ α τετ και έκανε το πλασέ, όμως ο Βατσλίκ ενήργησε σωστά και έδιωξε!

Από εκεί και πέρα το ματς παιζόταν μόνο από τη μία πλευρά με τον Γκάρι Ροντρίγκες να παίρνει τα… πάνω του! Στο 8′ ο Γκάρι Ροντρίγκες μετά από ατομική ενέργεια, έκανε το συρτό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή, με την μπάλα να μπηγαίνει άουτ.

Όμως στο 17ο λεπτό της αναμέτρησης, ήταν η στιγμή που ήρθε το γκολ για τους πειραιώτες. Ο Αγκιμπού Καμαρά «άνοιξε» την μπάλα στα δεξιά για τον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, έκανε το γύρισμα με την άμυνα του Ιωνικού αρχικά να διώχνει και στην επαναφορά ο Μασούρας με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο Καραϊσκάκη!

Συνέχισε ο Γκάρι Ροντρίγκες να είναι ο πρωταγωνιστής και να ταλαιπωρεί τους αμυντικούς του Ιωνικού. Στο 32′ ο εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι έπαιξε το ένα-δύο με τον Τικίνιο, μπήκε ο πρώτος στην περιοχή από τα δεξιά και προτίμησε να τελειώσει μόνος του τη φάση με τον Χουτεσιώτη όμως να διώχνει την μπάλα.

Από εκεί και πέρα δεν είδαμε και αρκετό παιχνίδι, γιατί υπήρχαν πολλές διακοπές. Μάλιστα στο 37′ ο Κούντε δέχτηκε το μαρκάρισμα από τον Βαλεριάνο και τραυματίστηκε ο μέσος από το Καμερούν. Προσπάθησε μετά να συνεχίσει στο ματς, αλλά έπεσε δύο φορές στον αγωνιστικό χώρο και τη δεύτερη ζήτησε αλλαγή.

Δεν υπήρξε στη συνέχεια κάποια αξιόλογη φάση, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 1-0 του Ολυμπιακού.

ΑΠΕΙΛΗΣΕ ΑΛΛΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΡΑΤΗΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο πιεστικός όσο στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης. Ωστόσο δεν απειλήθηκε από τον Ιωνικό και έτσι κατάφερε να κρατήσει το υπέρ του αποτέλεσμα.

Είχαν οι «ερυθρόλευκοι» κάποιες καλές στιγμές, χωρίς όμως να φτάνουν σε ένα δεύτερο γκολ, ενώ από την άλλη η ομάδα της Νίκαιας είχε μία καλή ευκαιρία για την ισοφάριση.

Στο 49′ ο Τικίνιο βρήκε τον Γκάρι Ροντρίγκες, ο οποίος μπήκε στην περιοχή, πλάσαρε και η μπάλα πέρασε ελάχιστα από το δοκάρι του Χουτεσιώτη! Η επόμενη καλή φάση ήταν για τον Ιωνικό, όταν στο 67′ ο Τουράμ σούταρε από πλάγια δεξιά θέση μέσα από την περιοχή και η μπάλα σταμάτησε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων του Βατσλίκ.

Λίγα λεπτά μετά οι «ερυθρόλευκοι» είχαν καλή ευκαιρία για ένα δεύτερο γκολ. Στο 74′ έγινε η κάθετη μπαλιά του Αγκιμπού Καμαρά, ο Ονιεκούρου μπήκε γρήγορα στη φάση, έδωσε στον Ανδρούτσο ο οποίος δεν πρόλαβε να κάνει το σουτ όπως θα ήθελε και στην επαναφορά ο Ελ Αραμπί πλάσαρε για να διώξει ο Χουτεσιώτης με το πόδι!

Στη συνέχεια δεν είδαμε και αρκετό ποδόσφαιρο, αφού το ματς παίχτηκε περισσότερο στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε την κατοχή και ο Ιωνικός έψαχνε όπως μπορούσε να βγει μπροστά, χωρίς όμως επιτυχία.

Έτσι έμεινε το 1-0 για τον Ολυμπιακό, ο οποίος αύξησε τη διαφορά του από τη δεύτερη ΑΕΚ, στους τρεις βαθμούς!

Ολυμπιακός (Π. Μαρτίνς): Βατσλίκ, Ρέαμπτσιουκ, Παπασταθόπουλος (46′ Α. Παπαδόπουλος), Σισέ, Λαλά, Εμβιλά, Κούντε (41′ λ.τρ. Μ. Καμαρά), Αγκ. Καμαρά, Μασούρας (72′ Ανδρούτσος), Ροντρίγκες (63′ Ονιεκούρου), Τικίνιο (72′ Ελ Αραμπί).

Ιωνικός (Δ. Σπανός): Χουτεσιώτης, Βαφέας, Αοσμάν, Ντάλσιο, Καμπράλ (76′ Λένις), Βαλεριάνος, Τσιγκρίνσκι, Ματσούκας (76′ Ντελγάδο), Μύγας, Ρομαό, Τουράμ.