ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ-ΠΑΟΚ 1-3: Γκράντε... διπλό για τον ΠΑΟΚ μέσα στη Λεωφόρο! (highlights)

Σπουδαία νίκη για τον εξαιρετικό «Δικέφαλο» μέσα στο «Απόστολος Νικολαϊδης», 3-1 τον Παναθηναϊκό και τρίποντο – χρυσάφι στη μάχη του τίτλου!

Δεκατρία λεπτά. Τόσα χρειάστηκε ο ΠΑΟΚ για να ανοίξει το σκορ με τον Άκπομ και να βάλει δύσκολα στον Παναθηναϊκό. Μέχρι εκείνο το σημείο οι “πράσινοι” είχαν την ένταση και την επιθετική διάθεση για να βάλουν αυτοί δύσκολα στον Δικέφαλο, έχοντας την κατοχή και την πίεση, αλλά το 0-1 άλλαξε τον ρου της αναμέτρησης.

Η άμυνα πλήγωσε τον Παναθηναϊκό

Για ακόμα μία φορά ο Παναθηναϊκός προδόθηκε από την κακή -σε βαθμό… αστείας- άμυνάς του, με τον Α.Ζίβκοβιτς να κάνει ό,τι θέλει τρεις παίκτες των γηπεδούχων και τον Σάρλια να χάνει τον σκόρερ του ΠΑΟΚ. Σε αντίθεση με άλλα παιχνίδια την τρέχουσα σεζόν, η ομάδα του Λουτσέσκου έκανε αυτό που συνήθως πάθαινε: αντί να δεχθεί γκολ στην πρώτη φάση, το έβαλε. Στην αντίπερα όχθη ο Παναθηναϊκός έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ σε αγώνα της Λεωφόρου και κλήθηκε να κάνει την ανατροπή.

Η ομάδα του Γιοβάνοβιτς έχασε τον προσανατολισμό της στο παιχνίδι, ενώ φάνηκε ξανά ότι το σύστημα με δύο επιθετικούς μπροστά δεν λειτουργεί. Δεν λειτούργησε ούτε στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην κακή, εφέτος, άμυνα του ΠΑΟΚ. Μόνο μία φορά οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το προβληματικό κέντρο της άμυνας των φιλοξενούμενων, στην χαμένη ευκαιρία με την κεφαλιά του Παλάσιος, επί της ουσίας στην πρώτη τους (και μοναδική) φάση που απείλησαν πραγματικά τον ΠΑΟΚ.

Καλύτερος ο ΠΑΟΚ

Στην αντίπερα όχθη, οι Κυπελλούχοι μετά το 0-1 είχαν τα ηνία και το μομέντουμ και η συνολική τους εικόνα ήταν καλύτερη από τον Παναθηναϊκό. Τουλάχιστον ήξεραν τι ήθελαν στο παιχνίδι και πώς να το πάρουν. Μάλιστα, στο 28′ θα μπορούσαν να πάρουν προβάδισμα δύο τερμάτων στο ντέρμπι στη φάση με τα δύο τελειώματα του Μπίσεσβαρ που κόντραραν στον Βέλεθ.

Στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ μπήκε δυνατά και απείλησε δύο φορές με ισάριθμα σουτ του Μουργκ στο 53ο και 54ο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έδειχνε να μην έχει το φάρμακο στην πίεση του Δικεφάλου στα πρώτα λεπτά, παρά μόνο έναν Χουάνκαρ που ήταν όλη η ομάδα με τα (πάντα) επικίνδυνα ανεβάσματά του από τα αριστερά.

“Χρυσή” αλλαγή ο Μαουρίσιο

Ο Γιοβάνοβιτς προχώρησε σε γρήγορες αλλαγές βάζοντας τους Χατζηγιοβάνη και Μαουρίσιο στο 57′ στις θέσεις των Βιτάλ και Αλεξανδρόπουλου και αμέσως βρήκε τη λύση που έψαχνε για να απειλήσει τον Δικέφαλο του Βορρά. Το έκανε δύο λεπτά αργότερα, μετά από ανέβασμα του Χουάνκαρ και παράλληλη σέντρα προς τον Μαουρίσιο (κακή η αντίδραση της άμυνας του ΠΑΟΚ), ο οποίος με σουτ άφησε “άγαλμα” τον Πασχαλάκη για το 1-1.

Η αντίδραση του Λουτσέσκου ήταν να βάλει τον Ελ Καντουρί στη θέση του Μουργκ και να αυξήσει την ένταση στο παιχνίδι του και την πίεση προς την εστία του Μπρινιόλι. Το παιχνίδι είχε ανοίξει, αλλά η ομάδα που έμοιαζε πιο συμμαζεμένη και πιο ορθολογικά στημένη ως προς τι ήθελε από το παιχνίδι ήταν ο ΠΑΟΚ. Πάντως, την μεγάλη ευκαιρία, την πρώτη μετά το γκολ της ισοφάρισης, την έχασε ο Παναθηναϊκός στην εξ επαφής κεφαλιά του Μαουρίσιο -μετά από σέντρα του Χατζηγιοβάννη- με την μπάλα να φεύγει άουτ. Η απάντηση του ΠΑΟΚ, σε πιο κλασική ευκαιρία, ήρθε στο 78′ με τον Μπρινιόλι να σταματάει το εξ επαφής πλασέ του Άκπομ, ενώ ένα λεπτό μετά ο Ιταλός γκολκίπερ χρειάστηκε να κάνει μεγάλη επέμβαση και σε σουτ του Α.Ζίβκοβιτς από πλάγια δεξιά.

To πέναλτι δικαίωσε την ανωτερότητα του ΠΑΟΚ

Το ντέρμπι είχε έναν τρομερό ρυθμό πλέον αποκτώντας συναρπαστικό χαρακτήρα. Ήταν τέτοια η ένταση των 22 ποδοσφαιριστών και η ταχύτητα που εναλλάσσονταν οι φάσεις που… χρειάστηκε ο έλεγχος του VAR στο πέναλτι του ΠΑΟΚ για να παγώσει ο ρυθμός. Ο ρέφερι πήγε στην οθόνη να ελέγξει το μαρκάρισμα του Βιγιαφάνες στον Μιχαηλίδη και έδειξε την άσπρη βούλα, με τον Κούρτιτς να εκτελεί ψύχραιμα και εύστοχα στο 86′ για το 1-2 των φιλοξενούμενων.

Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός ανέβασε ταχύτητα και είχε δύο καλές στιγμές με Βιγιαφάνες και Παλάσιος, προσπαθώντας να φτάσει στην ισοφάριση. Ο ΠΑΟΚ γύρισε, δικαιολογημένα, πίσω για να αντέξει στο “σφυροκόπημα” των αντιπάλων, αλλά αυτός ήταν που είχε την τελευταία λέξη. Και τι λέξη: ΘΡΙΑΜΒΟΣ! Ο Κούρτιτς “σφράγισε” με την εμφάνισή του τον αγώνα, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ το τελικό και επιβλητικό 1-3!

Το τρομερό στατιστικό είναι πως με τον Λουτσέσκου προπονητή, ο ΠΑΟΚ μετράει πέντε νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια απέναντι στην ομάδα του τριφυλλιού!

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ: Μπρινιόλι, Κώτσιρα, Βέλεθ, Σάρλια, Χουάνκαρ, Πέρεθ, Αλεξανδρόπουλο (57′ Μαουρίσιο), Βιτάλ (57’Χατζηγιοβάνη), Παλάσιος, Καρλίτος (77′ Μακέντα), Ιωαννίδη (66′ Βιγιαφάνες)

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια (33′ Ροντρίγκο), Εσίτι (87′ Σβαμπ), Κούρτιτς, Μπίσεσβαρ, Ζίβκοβιτς, Μουργκ (70′ Ελ Καντουρί), Άκπομ (87′ Σβιντέρσκι)

Δείτε τα Highlights του αγώνα Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3