EURO 2020: Νίκη που βάζει φωτιά στον όμιλο πήραν οι Ρώσοι με 1-0 κόντρα στη Φινλανδία

Σημαντική νίκη για την Ρωσία κόντρα στη Φινλανδία με 1-0 για τη δεύτερη αγωνιστική του Β’ ομίλου του EURO 2020.

Τρεις πολύτιμους βαθμούς, με νίκη 1-0, πήραν οι Ρώσοι κόντρα στην Φινλανδία βάζοντας… «φωτιά» στον Β’ όμιλο του EURO 2020. To νικητήριο τέρμα για την ομάδα του Τσερτσέσοφ πέτυχε ο Μίραντσουκ, με εκπληκτικό τελείωμα.

Ο αγώνας:

Το παιχνίδι στα χαρτιά δεν έμοιαζε και το πιο θεαματικό του σημερινού προγράμματος, ωστόσο ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς. Πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο πενάλεπτο, οι Φινλανδοί βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα με το τέρμα του Πογιανπάλο να ακυρώνεται με τη βοήθεια του VAR, ως οφσάιντ.

Η αναμέτρηση είχε γρήγορο ρυθμό, με την μπάλα να πηγαίνει πάνω-κάτω. Οι Ρώσοι είχαν τα ηνία και προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία των αντιπάλων τους, με τους Τζιούμπα και Γκολοβίν. Οι Φινλανδοί από την άλλη, χωρίς φόβο, προσπάθησαν να απειλήσουν παρά την πίεση που δέχονταν.

Το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του και όλα έδειχνα πως το 0-0 θα ήταν για ακόμα μία φορά αποτέλεσμα 45λέπτου. Όμως, στις καθυστερήσεις, ένα εκπληκτικό τελείωμα του Μίραντσουκ έδωσε το προβάδισμα στους Ρώσους.

Στην επανάληψη οι Φινλανδοί, έχοντας την ψυχρολουσία του γκολ στις καθυστερήσεις, μπήκαν αποφασισμένοι να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα. Απείλησαν, κυρίως, με τον Πούκι του οποίου αρνήθηκε το γκολ ο Σαφόνοφ.

Ο ρυθμός στο παιχνίδι παρέμεινε υψηλός, με τους Ρώσους να παίρνουν τη μπάλα στα πόδια τους ψάχνοντας το διπλασιασμό στα τέρματά τους. Στο 71ο λεπτό έφτασαν πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ, αλλά η μπάλα δεν τους έκανε το χατήρι αφού πέρασε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι του Χραντέτσκι.

Στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα η ομάδα του Κανέρβα αναθάρρυσε και έψαξε την ισοφάριση. Μάλιστα, στο 88′ είδε τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το δοκάρι, μετά την κεφαλιά του Αρατζούρι, χάνοντας έτσι τεράστια ευκαιρία να πάρουν τεράστιο αβαντάζ στον όμιλο για την πρόκριση στην επόμενη φάση.

Τελικό σκορ 1-0! Με το «τρίποντο» αυτό, οι Ρώσοι ανεβαίνουν στη 2η θέση ισοβαθμώντας με τους Φινλανδούς, οι οποίοι την πρώτη αγωνιστική είχαν νικήσει τη Δανία με το ίδιο σκορ.

Οι ενδεκάδες:

Φινλανδία (Κανέρβα): Χραντέτσκι, Τοΐβιο (Γιένσεν 84′), Αρατζούρι, Ο’Σόνεσι, Ραϊτάλα (Σοϊρί 75′), Σούλερ (Κάουκο 67′), Λουντ, Καμαρά, Ούρονεν, Πογιανπάλο, Πούκι (Λαπαλάινεν 75′).

Ρωσία (Τσερτσέσοφ): Σαφόνοφ, Κουζάγεφ, Ντζικίγια, Ντιβέεφ, Φερνάντες (Καραβάεφ 26′), Οτζόεφ Ζεμαλέτντίνοφ 61′), Μπαρίνοφ, Ζόμπνιν, Γκολοβίν, Μίραντσουκ (Μούχιν 85′), Τζιούμπα (Σομπόλεφ 85′)