EURO 2020: Η Ουαλία επικράτησε με 2-0 της Τουρκίας παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης

H Ουαλία κατάφερε να πετύχει σπουδαία νίκη απέναντι στην Τουρκία με 2-0, χάρη σε τέρμα του Άαρον Ράμσεϊ. Στους 4 βαθμούς οι Ουαλοί, στο 0 οι Τούρκοι μετά από δυο αγωνιστικές

Στο Μπακού παρουσία 31.000 φιλάθλων η Ουαλία αντιμετώπισε την Τουρκία με στόχο το αποτέλεσμα που θα έδινε σε έναν από τους δύο μονομάχους προβάδισμα πρόκρισης. Οι Τούρκοι καιγόταν για το τρίποντο, μιας και κουβαλούσαν την ήττα από την Ιταλία στην πρεμιέρα και λόγω της μικρής απόστασης από το Αζερμπαϊτζάν, είχαν και τη βοήθεια αρκετών συμπατριωτών τους, μεταξύ άλλων και του προέδρου Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν.

Το γκολ του Άαρον Ράμσεϊ στο 42ο λεπτό έβαλε τις βάσεις για τη νίκη των Ουαλών, σε ένα πρώτο ημίχρονο που είχε ξέφρενο ρυθμό και οι δύο ομάδες μπορούσαν να πατήσουν έυκολα η μία την περιοχή της άλλης. Η κατάσταση δεν άλλαξε ούτε στο 2ο ημίχρονο, όμως οι Τούρκοι σπατάλησαν τις ευκαιρίες που είχαν για να ισοφαρίσουν, πληρώνοντας την αστοχία του Μπουράκ Γιλμάζ.

Στο 61′ ο Μπέιλ παραλίγο να γίνει μοιραίος, αφού παρά την πολύ καλή του εμφάνιση στο ματς, σπατάλησε πέναλτι που θα έδινε αέρα δύο τερμάτων στους Ουαλούς. Ήταν όμως ο άνθρωπος που έδωσε τις ασίστ στους Ράμσεϊ και Ρόμπερτς.

Ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του φετινού Ευρωπαϊκού με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω σε όλη τη διάρκεια, δε θα γινόταν να μην έχει συγκινήσεις στο τέλος.

Μπαίνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Τούρκοι έψαξαν απεγνωσμένα το γκολ που θα τους αυξήσει τις ελπίδες για πρόκριση στην επόμενη, όμως οι Ουαλοί ήταν αρκετά συμπαγείς, κάνοντας άλλωστε αυτό που ξέρουν καλύτερα. Αμύνθηκαν για να κρατήσουν ένα υπέρ τους αποτέλεσμα και το πέτυχαν.

Μάλιστα κατάφεραν να πετύχουν και το 2-0 με τον Ρόμπερτς στο φινάλε, βάζοντας το κερασάκι στην τούρτα, εκμεταλλευόμενοι και πάλι τα κενά στην άμυνα των Τούρκων.

Το τελικό 2-0 στέλνει την Ουαλία στους 4 βαθμούς, αφήνοντας στον πάτο της βαθμολογίας τους Τούρκους με το στρογγυλό 0. Αύριο η πρωτοπόρος Ιταλία μετά τη νίκη της πρώτης αγωνιστικής αντιμετωπίζει την Ελβετία, που έχει 1, με στόχο την εξασφάλιση και μαθηματικά της πρόκρισης.

Το κέντρο άμυνας έμπαζε νερά

Αϊχάν και Σογιουντσού έδειξαν να έχουν αρκετά προβλήματα αφού είδαν, κυρίως τον Ράμσεϊ, να βγαίνει στην πλάτη τους αρκετές φορές, αφήνοντας εκτεθιμένο τον τερματοφύλακά τους. Οι Τούρκοι έπαιξαν σε πολύ χαμηλά μέτρα απέναντι στην Ιταλία και αυτές οι παθογένειες δεν ήταν δυνατό να φανούν από την πρεμιέρα, όμως οι Ουαλοί τους εξέθεσαν, πολλές φορές απλά με μια μακρινή πάσα.

Ράμσεϊ με την…τρίτη

Η Ουαλία με κάθετο παιχνίδι έβγαλε τον Ράμσεϊ απέναντι στον Τσακίρ δύο φορές, με τον μέσο της να χάνει τη μονομαχία από τον Τούρκο γκολκίπερ στο 6′ και να προδίδεται από το κακό του τελείωμα στο 24′. Η τρίτη φορά που βρέθηκε φάτσα με το τέρμα, μετά από πάσα του Γκάρεθ Μπέιλ ήταν και φαρμακερή. Ο έμπειρος χαφ της Ουαλίας είναι καθοριστικός στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του, μιας και έχει τη δυνατότητα να πατάει αρκετές φορές την αντίπαλη περιοχή, δίνοντας και λύσεις στο σκοράρισμα

Το άσφαιρο κανόνι του Μπουράκ Γιλμάζ

Ο επιθετικός που οδήγησε τη Λιλ στην κατάκτηση της Ligue 1 με 16 γκολ και 5 ασίστ, έμεινε άσφαιρος με την Ουαλία και στέρησε την όποια ελπίδα είχε η ομάδα του. Με τους Ιταλούς έμοιαζε πολύ μόνος, αλλά η Τουρκία στον σημερινό αγώνα κατάφερε να παράξει φάσεις, με τον σέντερ φορ της να αστοχεί χαρακτηριστικά, ειδικότερα στην ευκαιρία του 54ου λεπτού από το ύψος της μικρής περιοχής, στέλνοντας την μπάλα πάνω από τα δοκάρια σε κοντινή προβολή.

Ο Μπέιλ ψάχνει το γκολ

Είναι ο σούπερ σταρ της Ουαλίας και αναμφίβολα ένας από τους πιο επιδραστικούς παίχτες στο παιχνίδι της, όταν βρίσκεται σε καλή κατάσταση. Μπορεί στην πρεμιέρα να μην κατάφερε να γίνει απειλητικός, αφήνοντας τη δουλειά αυτήν στους Τζέιμς και Μουρ, όμως κόντρα στην Τουρκία έκανε πολύ γεμάτη εμφάνιση. Είχε ασίστ στα γκολ των Ράμσεϊ και Ρόμπερτς, ενώ ήταν διαρκώς στις φάσεις, κερδίζοντας μάλιστα και πέναλτι στο οποίο αστόχησε. Φαίνεται πως ψάχνει και ο ίδιος το γκολ που θα «λύσει» τα πόδια του, όμως σήμερα νικήθηκε από τον Τσακίρ.

Ο Γουόρντ κράτησε ψηλά τη…σημαία

Μπορεί να μην έχει ρυθμό, μιας και στη Λέστερ είναι ο αναπληρωματικός του Κάσπερ Σμάιχελ, όμως σήμερα κατάφερε να κρατήσει όρθια την Ουαλία, έχοντας καθοριστικές επεμβάσεις, ειδικότερα στο τελευταίο δεκάλεπτο που οι Τούρκοι έψαξαν την ισοφάριση. Στο 87′ μάλιστα, λίγο πριν το φινάλε, εκτινάχθηκε για να αποκρούσει την κεφαλιά του Ντεμιράλ, στερώντας του την ευκαιρία να δώσει έναν χρυσό πόντο στην ομάδα του.

Τούρκια: Τσακίρ, Τσελίκ, Αϊχάν, Σογιουντσού, Μεράς (72′ Μουλντούρ), Γιοκουσλού (46′ Ντεμιράλ), Τουφάν (46′ Γιαζιτσί), Καραμάν (76′ Ντερβίσογλου), Τσαλχάνογλου, Ουντέρ (83′ Καχβεκτσί), Γιλμάζ.

Ουαλία: Γουόρντ, Ρόμπερτς, Μέπχαμ, Ρόντον, Ντέιβις, Μορέλ, Άλεν (73′ Αμπαντού), Μπέιλ, Ράμσεϊ (85′ Γουίσον), Τζέιμς, Μουρ