ΓΕΩΡΓΙΑ - ΣΟΥΗΔΙΑ 2-0: Οι Γεωργιανοί έβαλαν... φωτιά στο ματς της εθνικής με την Ισπανία! (vid)

«Πανικό» στον όμιλο προκάλεσε η Γεωργία, μετά τη νίκη της με 2-0 απέναντι στην Σουηδία, με τους Σκανδιναβούς να ήθελαν νίκη για να «κλειδώσουν» την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, με την ήττα αυτή όμως μπαίνουν σε περιπέτειες καθώς σε περίπτωση νίκης της Ελλάδας απέναντι στην Ισπανία οι 3 εθνικές θα βρίσκονται σε απόσταση 3 βαθμών.

Η Γεωργία πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη απέναντι σε μια κακή Σουηδία, με τους γηπεδούχους να κερδίζουν με 2-0 και να προκαλούν «χάος» στον όμιλο, καθώς οι Σουηδοί δεν κατάφεραν να πάρουν την νίκη που θα τους έδινε την απ’ ευθείας πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ και σε περίπτωση που η εθνική Ελλάδος κερδίσει στον αποψινό αγώνα την Ισπανία θα φτάσει σε απόσταση μια νίκης.

Ο Λόρια την κράτησε στο μηδέν

Τη νίκη για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης ήθελε η Σουηδία, με τους Σκανδιναβούς όμως να μην μπαίνουν δυνατά στην αναμέτρηση και να χρειάζονται μερικά λεπτά για να πάρει… μπρος.

Αφού πέταξε το πρώτο 10λεπτο της αναμέτρησης στη συνέχεια άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να βγάζει τις πρώτες καλές ευκαιρίες για γκολ με τον τερματοφύλακα των Γεωργιανών όμως να δείχνει από την αρχή σε καλή μέρα.

Η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στους φιλοξενούμενους με τα μεγάλα επιθετικά όπλα των Σουηδών, τους Ίσακ και Ιμπραΐμοβιτς να βρίσκουν αρκετές φάσεις χωρίς όμως να καταφέρνουν να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα.

Όσο το ημίχρονο έφτανε στο τέλος του τόσο προσπαθούσαν οι Σουηδοί να βρουν γκολ χωρίς όμως να τα καταφέρουν, καθώς απέναντί τους βρισκόταν ο εκπληκτικός Λόρια.

Έχασε ευκαιρίες την σόκαρε ο Κβαρατσχέλια

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε όπως και το πρώτο, η Σουηδία φάνηκε να πατάει καλύτερα και να ψάχνει το γκολ με το οποίο θα κλείδωσε την απ’ ευθείας πρόκριση στους ομίλους του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ.

Όπως όμως και στο πρώτο μέρος τόσο η αστοχία, όσο και ο καλός Λόρια την σταμάτησαν από το να βρει δίχτυα και όπως συμβαίνει, συχνά-πυκνά σε τέτοιες περιπτώσεις, η Γεωργία κόντρα στην ροή του αγώνα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Κβαρατσχέλια να βρίσκει δίχτυα στο 61ο λεπτό.

Το γκολ σόκαρε λίγο τους Σουηδούς, οι οποίοι όμως δεν το έβαλαν κάτω και παρά το έξτρα άγχος έψαξαν το γκολ που θα τους έβαζε ξανά στην διεκδίκηση της νίκης, ο Κβαρατσχέλια όμως είχε άλλα σχέδια καθώς στο 77ο λεπτό έβαλε και δεύτερο γκολ, χαρίζοντας μια μεγάλη νίκη για τους Γεωργιανούς, προκαλώντας «χάος» στον όμιλο.

Ακόμα και μετά το 2-0 οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να ψάξουν την ανατροπή, βρήκαν φάσεις με την κατάληξη όμως να είναι ίδια με τις προηγούμενες και το τελικό αποτέλεσμα να μην είναι το επιθυμητό για τους πρωτοπόρους του ομίλου.

Γεωργία (3-4-2-1): Λόρια, Κακαμπάτζε, Κάσια, Κοτσολάβα, Λομπιανίτζε (81’ Καχραμπάτζε), Γκβίλα, Κβεκβεσκίρι (90’ Αμπουρχάνια), Αζάροφ, Τσιταισβίλι (70’ Νταβιτασβίλι), Κβαρατσχέλια (81’ Βάκο), Οκριασβίλι (70’ Βολκόβι)

Σουηδία (4-4-2): Όλσεν, Κραφτ, Λίντελοφ, Νίλσον, Αογκούστινσον, Κλαεσον (74’ Κουλουσέφσκι), Όλσον, Σβάνμπεργκ (78’ Κουάισον), Φόρσμπεργκ, Ιμπραΐμοβιτς, Ίσακ (87’ Κάρλσον)