ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Θ' ΟΜΙΛΟΣ: Πρόκριση 99% με επικό χατ-τρικ Κέιν η Αγγλία , 2η, εκτός συνταρακτικού απροόπτου, η Πολωνία

Με τον κάπτεν της Χάρι Κέιν να πετυχαίνει τρία γκολ και να ισοφαρίζει το ρεκόρ του θρυλικού Τζίμι Γκρίβς η Αγγλία σάρωσε 5-0 την Αλβανία στο «Γουέμπλεΐ» και εξασφάλισε επί της ουσίας την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022, αφήνοντας 2η την Πολωνία

Την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022  έχει ουσιαστικά εξασφαλίσει η Αγγλία μετά την επιβλητική νίκη 5-0 επί της Αλβανίας στο «Γουέμπλεί» στο σημαντικότερο από τα τρία αποψινά παιχνίδια της 9ης αγωνιστικής του Θ’ Ομίλου.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για την ομάδα του Γάρεθ Σάουθγκέιτ καθώς προηγήθηκε πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό με την τρομερή κεφαλιά του Μαγκουάιρ έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Τζέιμς. Οι γείτονες μας αντέδρασαν και έχασαν τεράστια ευκαιρία τέσσερα λεπτά μετά με τον Ουζούνι να αποτυγχάνει να αξιοποιήσει τε-α-τετ με τον Μπίκφορντ που απέκρουσε σωτήρια. Οι βάσεις της νίκης της γηπεδούχου έγιναν πιό γερές στο 18′ με την κοντινή κεφαλιά από τον Χάρι Κέιν έπειτα από εξαιρετική ενέργεια των συμπαικτών του και σέντρα ακριβείας του Χέντερσον. Οι δύο παίκτες των «λιονταριών» άλλαξαν ρόλους στο 28′ με τον αρχηγό της Λίβερπουλ να αξιοποιεί την πάσα του κάπτεν της Αγγλίας για το 3-0. Ο τελευταίος έφθασε μιά ανάσα από το 4ο γκολ με τη συμπλήρωση του ημιώρου με τον Βέσελι να σώζει την ομάδα του ενώ λίγο μετά του είπε όχι με εντυπωσιακή επέμβαση ο Στρακόσα που όμως δεν μπόρεσε να αντιδράσει στη νέα τους μονομαχία στο 33′ με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν το επιθετικό τους κρεσέντο. Ο Κέιν ήταν ασταμάτητος και αφού αστόχησε με τη φανέλα των «λιονταριών»  πέτυχε χατ-τρικ με υπέροχο ανάποδο ψαλίδι και ισοφάρισε τον θρυλικό Τζίμι Γκριβς που έφυγε πριν από λίγους μήνες από τη ζωή. Χρειάζεται άλλα εννιά για να φθάσει τα 53 του Γουέιν Ρούνεϊ που είναι ο πρώτος σκόρερ όλων των εποχών. Μόνον οι Μπόμπι Τσάρλτον (49) και Γκάρι Λίνεκερ έχουν πλέον περισσότερα τέρματα από το σούπερ-σταρ της Τότεναμ που έφθασε  τα οκτώ στον όμιλο και αποχώρησε στο 63ο λεπτό μέσα σ’ αποθέωση από τους χιλιάδες συμπατριώτες του στις εξέδρες.

Με τον θρίαμβο τους οι γηπεδούχοι έφθασαν τους 23 βαθμούς, τρεις παραπάνω από την Πολωνία με την οποία υπερισχύουν σε περίπτωση ισοβαθμίας καθώς έχουν αποσπάσει ισοπαλία 1-1 εκτός έδρας και νίκησαν 2-1 στο Λονδίνο ενώ παράλληλα υπερισχύουν και σε διαφορά τερμάτων με έξι γκολ παραπάνω από την αντίζηλο τους. Για να χαθεί η πρόκριση από την Αγγλία θα πρέπει να ηττηθεί από το Σαν Μαρίνο την προσεχή Δευτέρα εκτός έδρας και να νικήσει με τουλάχιστον πέντε γκολ διαφορά η Πολωνία την Ουγγαρία εντός έδρας. Σενάριο κάτι παραπάνω από…οριακό.  Η Αλβανία από την πλευρά της έμεινε στους 15 και πλέον δεν μπορεί να διεκδικήσει την 2η θέση.

Από την πλευρά της η Πολωνία έκανε το χρέος της στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την Ανδόρα που αγωνίστηκε από το πρώτο λεπτό με 10 παίκτες με τον Φερνάντεζ να αντικρύζει την κόκκινη κάρτα για αγκωνιά στον Γκλικ. Το 0-1 έγινε στο 5′ με σκόρερ τον σούπερ- σταρ της Πολωνίας Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι μετά από ασίστ του Γιόζσβιακ που ήταν αυτός ο οποίος ανέβασε το σκορ στο 11′. Η Ανδόρα μείωσε στο 45′ με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ από τον Βάλες αλλά στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Μίλικ ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στα δύο γκολ ενώ το 1-4 έγινε από τον Λεβαντόφσκι (73′). Ο Κάρολ Σφιντέρσκι του ΠΑΟΚ μπήκε ως αλλαγή στο 77′ στη θέση του Μίλικ δεν κατάφερε αυτή τη φορά να βρει τον δρόμο προς τα αντίπαλα δίκτυα.

Στο… αδιάφορο ματς της βραδιάς η Ουγγαρία επιβλήθηκε εύκολα  4-0 του Σαν Μαρίνο στην «Πούσκας Αρίνα»Οι Μαγιάροι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ στο 6′ με γκολ του Σζομποσζλάι ενώ το 2-0 έγινε με τη συμπλήρωση του 20λεπτου από τον Γκάζνταγκ.Τη νίκη της Ουγγαρίας σφράγισε στο 83′ με το 2ο του γκολ ο Σζομποσλζάι ενώ το 4ο γκολ είχε σκόρερ τον Βεκσέι στο 89′