ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Δ' ΟΜΙΛΟΣ: Τεράστια νίκη 3-1 για την Φινλανδία στη Βοσνία (vids)

Το φαβορί για τη 2η ευκαιρία των play – off πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 είναι η Φινλανδία μετά την εκτός έδρας νίκη 2-0 επί της Βοσνίας

Αποφασιστικό βήμα για την εξασφάλιση της 2ης ευκαιρίας των play – off πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 έκανε η απίθανη Φινλανδία που νίκησε 3-1 την αντίζηλο της Βοσνία μέσα στη Ζένιτσα για την 7η αγωνιστική του Δ’ Ομίλου.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και δημιούργησαν απειλητικές καταστάσεις  για τον Χέντετσκι αλλά μετά το 20λεπτο ήταν οι Βορειοευρωπαίοι εκείνοι που  ανέλαβαν πρωταγωνιστικό ρόλο με κεντρική μορφή τον σούπερ-σταρ τους Τέεμου Πούκι που αρχικά έχασε σπουδαία ευκαιρία  στο 22’.  Ένα λεπτό αργότερα ο επιθετικός της Νόριτς εκτέλεσε πέναλτι το οποίο καταλογίστηκε σε χέρι του Πιάνιτς  αλλά  δεν κατάφερε να νικήσει τον Σέχιτς που απέκρουσε εντυπωσιακά στο 26’. Όμως δευτερόλεπτα πριν συμπληρωθεί το ημίωρο ήταν εκείνος που έδωσε την ασίστ για το 0-1 από τον Φορς.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν οκτώ λεπτά αργότερα με 10 παίκτες λόγω αποβολής του  Ράιταλα για επικίνδυνο παιχνίδι στον Καλάσινατς που αποχώρησε τραυματίας από το παιχνίδι.  Νωρίς στο πρώτο μέρος  ο Πούκι έχασε μια ακόμα ευκαιρία για την Φινλανδία αλλά ήταν εκείνος που αποτέλεσε  την αφετηρία του 2ου γκολ της ομάδας του στο 51’ με σκόρερ τον Λοντ έπειτα από ωραία πάσα του Βαϊσάενεν.

Οι Βαλκάνιοι μπήκαν στο παιχνίδι  στο 69’ με το γκολ του Μέναλο αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε ουσιαστικά το νοκ-άουτ για αυτούς με τον  Ο’ Σόνεσι να αξιοποιεί την ασίστ του Λοντ για το 1-3.

Με τη νίκη τους αυτή οι Φιλανδοί έφθασαν τους  11 βαθμούς, ξεπέρασαν την Ουκρανία που έχει εννιά και άφησαν εκτός οριστικά την σημερινή τους αντίπαλο. Αξίζει να σημειωθεί ότι η Φινλανδία υποδέχεται την Γαλλία η οποία αργότερα απόψε  φιλοξενεί το Καζακστάν και με νίκη εξασφαλίσει σίγουρα το απευθείας εισιτήριο του ομίλου.