ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Ζ' ΟΜΙΛΟΣ: Εξάρα ελπίδας για την Τουρκία, ισοπαλία - αυτοκτονία για τη Νορβηγία

Οι γείτονες σάρωσαν 6-0 το Γιβλαρτάρ ενώ οι Βορειοευρωπαίοι υποχρεώθηκαν σε λευκή ισοπαλία επίσης εντός έδρας από την αδιάφορη Λετονία

Η Τουρκία σάρωσε 6-0  στο Ολυμπιακό στάδιο Ατατούρκ το Γιβλαρτάρ και αξιοποιώντας  την ισοπαλία χωρίς γκολ της Νορβηγίας κόνητρα στη Λετονία την έπιασε στη 2η θέση του Ζ’ Ομίλου.

Οι γείτονες μας ήθελαν τη νίκη για να διατηρήσουν  ή και αυξήσουν τις ελπίδες  για τη δεύτερη θέση και από το ξεκίνημα του ματς αναζήτησαν το γκολ που τελικά ήρθε στο 11’ από τον Αρτούκογλου. Στο 22’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ολιβέρο με απευθείας κόκκινη κάρτα  για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Μπουράκ Γιλμάζ εν μέσω διαμαρτυριών προς τον Ουκρανό ρέφερι Σερχίι Μπόικο από τους συμπαίκτες του. Η Τουρκία αξιοποιώντας  και το αριθμητικό πλεονέκτημα πέτυχε άλλα δύο τέρματα στο πρώτο μέρος με τον Ντερβίσογλου (38’ , 41’). Οι Τούρκοι συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο β’ μέρος με τον Ντεμιράλ να ανεβάζει το δείκτη του σκορ στο 4-0 στο 64ο λεπτό. Ο χορός των γκολ για τους γηπεδούχους συνεχίστηκε από τους Βαλαρίνο (81′) και Μουελχί (83′) ενώ στο πρώτο λεπτό ακυρώθηκε γκολ από τον Ντουρσούν ως οφσάιντ. Η νικήτρια αντιμετωπίζει την ερχόμενη εβδομάδα εκτός έδρας το Μαυροβούνιο και με νίκη θα είναι στη χειρότερη περίπτωση 2η.

Στο έτερο ματς του ομίλου η Νορβηγία αν και ιδιαίτερα στο β’ μέρος πίεζε ασφυκτικά απέτυχε να λυγίσει την αντίσταση της Λετονίας και κινδυνεύει να αποκλειστεί καθώς την τελευταία αγωνιστική αγωνίζεται εκτός έδρας με την πρωτοπόρο Ολλανδία.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν ευκαιρίες στο πρώτο μέρος με κορυφαία στιγμή το δυνατό σουτ του Νόρμαν στο 36’ που ανάγκασε τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων σε εντυπωσιακή επέμβαση. Νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι Σκανδιναβοί έφθασαν για μία ακόμα φορά κοντά στο γκολ αλλά το σουτ του Θόρστβεντ από εξαιρετική θέση δεν είχε την απαιτούμενη δύναμη και επέτρεψε στον τερματοφύλακα της Λετονίας να επέμβει για μία ακόμα φορά. Ακόμα μεγαλύτερη ήταν όμως η ευκαιρία των Νορβηγών που έχασε ο Μοχάμεντ Ελιουνούσι, ξάδερφος του γνωστού μας από το πέρασμα του από τον Ολυμπιακό  Ταρίκ Ελιουνούσι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα σδτα δίκτυα σε τετ-α- τετ με τον αντίπαλο γκολκίπερ. Στο 80’ ήταν εκείνος που φάνηκε να λυτρώνει τη Νορβηγία με κοντινή προβολή  αλλά το γκολ δεν μέτρησε μετά από  ετυμηγορία του VAR που τον εντόπισε με θέση οφσάιντ.