ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Ζ' ΟΜΙΛΟΣ: Τάσεις αυτοκτονίας η Ολλανδία στο Μαυροβούνιο (vids)

Οι «οράνιε» αν και προηγήθηκαν 2-0 υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία 2-2 από το αδιάφορο βαθμολογικά Μαυροβούνιο στην Ποντογκόριτσα και απέτυχαν να εξασφαλίσουν το απευθείας εισιτήριο για τα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Κατάρ

Θα πρέπει να περιμένει ως την τελευταία αγωνιστική η Ολλανδία για να δει αν θα εξασφαλίσει το εισιτήριο της πρόκρισης στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2022 καθώς προηγήθηκε μεν 2-0 αλλά περιορίστηκε σε επώδυνη ισοπαλία 2-2 εκτός έδρας από το Μαυροβούνιο.

Η γηπεδούχος απείλησε πρώτη στο 17’ με τον Γιόβοτσις να αστοχεί με σουτ από καλή θέση και έξι λεπτά αργότερα  οι οράνιε κέρδισαν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Γιάνκοβιτς στον Κλάασεν. Την εσχάτη των ποινών αξιοποίησε ο Ντεπάι δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του  που στο 36’ έχασε ευκαιρία με τον Ντανγιούμα.

Δύο λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι ζήτησαν μάταια πέναλτι από τον  Ισπανό ρέφερι Κάρλος ντε Θέρο Γκράντε που είχε πρόσφατα σφυρίξει το ελληνικό ντέρμπι Παναθηναϊκός – ΠΑΟΚ 1-3 με τον τελευταίο να κρίνει ότι το χέρι του παίκτη της Ολλανδίας ήταν κολλημένο στο σώμα στην εν λόγω φάση.

Η ομάδα του Λουίς Φαν Χάαλ συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα και στο β’ μέρος και επικραβεύτηκε με ένα υπέροχο γκολ με τακουνάκι από τον μεγάλο της αστέρα στο 54′ που αξιοποιπώντας την πάσα του Ντούμφρεις  που έμοιαζε να την απαλλάσσει  νωρίς από οποιοδήποτε άγχος μπορεί να είχε ως τότε.

Αυτό ήταν το 11ο και ασφαλώς πιό εντυπωσιακό γκολ του άσου της Μπαρτσελόνα στον Όμιλο αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και όχι απλά έδωσαν νέο ενδιαφέρον στην αναμέτρηση με το γκολ του Βούκοβιτς στο 82′ αλλά και τρία λεπτά αργότερα έφθασαν στην ισοφάριση με την κεφαλιά του Βουγίνοβιτς που φανηκε να κάνει φάουλ στον Μπλιντ σκαρφαλώνοντας στον αμυντικό της Ολλανδίας αλλά τόσο ο διαιτητής όσο και το VAR δεν συγκινήθηκαν. Τίποτα δεν άλλαξε ως το φινάλε και πλέον η Ολλανδία καλείται να μην χάσει εντός έδρας από την εκ των αντιζήλων της Νορβηγία για να πάρει το εισιτήριο (καθώς έχει συντριπτική υπεροχή στη διαφορά τερμάτων από την Τουρκία από την οποία θα απειλείται σε περίπτωση ισοπαλίας).