ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ - Η' ΟΜΙΛΟΣ: Η Κροατία πανηγύρισε σε ματς θρίλερ με την Ρωσία την απευθείας πρόκριση (Highlights)

Σε έναν βαρύ αγωνιστικό χώρο που έπεφταν κορμιά στο Σπλιτ, η Κροατία κατάφερε να πάρει τη νίκη με 1-0 επί της Ρωσίας και παράλληλα να πανηγυρίσει την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ.

Αίμα και άμμος το ματς στο Σπλιτ μεταξύ της Κροατίας με την Ρωσία. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν τον αγώνα με τους Ρώσους να βρίσκονται δύο βαθμούς μπροστά και τους Κροάτες να θέλουν πάση θυσία τη νίκη έτσι ώστε να πάρουν απευθείας την πρόκριση στα τελικά του Παγκοσμίου ΑΚυπέλλου του Κατάρ.

Η αναμέτρηση είχε από το πρώτο λεπτό μεγάλη ένταση, με πολλά μαρκαρίσματα, με την ομάδα του Ντάλιτς να έχει τον επιθετικό μονόλογο και την υπεροχή. Από την άλλη οι φιλοξενούμενοι είχαν μείνει πίσω και προσπαθούσαν να κρατήσουν το αποτέλεσμα, χωρίς να προσπαθούν να παίξουν ποδόσφαιρο. Ο χρόνος περνούσε, ο αγωνιστικός χώρος βάραινε όλο και περισσότερο, αφού η βροχή ήταν καταρρακτώδης, όμως τελικά η Κροατία βρήκε τη λύση. Ο Κουντριάσοφ πέτυχε αυτογκόλ, με την άμυνα της Ρωσίας να μην αντέχει στην πίεση και τελικά πανηγύρισαν την πρόκριση στο σπίτι τους στα τελικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, με την Ρωσία να πηγαίνει στα μπαράζ.

Η Σλοβακία που τερμάτισε τρίτη στον όμιλο ξέσπασε πάνω στην αδύναμη Μάλτα την οποία φιλοδώρισε με πέντε τέρματα. Οι Σλαβάκοι καθάρισαν ουσιαστικά το μαςτ από το πρώτο 20λεπτο, αφού ο Ρούσνακ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ στο 6′. Δύο λεπτά αργότερα ο Ντούντα έκανε το 2-0, με τον Ρούσνακ στο 18′ με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα να κάνει το 3-0. Οι Μαλτέζοι έμειναν με εννέα παίκτες μετά τις αποβολές των Τσμενζούλι και Τέουμα σε διάστημα τεσσάρων λεπτών, με την ομάδα του Τάρκοβιτς να πετυχαίνει δύο ακόμη τέρματα. Ο Ντούντα στο 69′ έκανε το 4-0 και στο 72′ ο Ντε Μάρκο έκανε το 5-0. Οι Σλοβάκοι δεν σταματούσαν και τελικά σκόραραν ένα ακόμη τέρμα με τον Ντούντα στο 81′ και έκανε χατ – τρικ.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Κύπρος δυστυχώς δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και ηττήθηκε με 2-1 από την Σλοβενία με τέρμα του Ζάιτς στο 48′ να βάζει μπροστά τους Σλοβένους. Στο 83′ ο Γνέζντα έκανε το 2-0, με τον Κακουλή να μειώνει στο 89′ για την Κύπρο.