ΕΛΛΑΔΑ-ΚΟΣΟΒΟ 1-1: Έχουμε κάνει το Κόσοβο να μοιάζει με... ντριμ τιμ!

Η Εθνική δεν κατάφερε να κερδίσει για άλλη μια φορά τους αδύναμους Κοσοβάρους οι οποίοι στο φινάλε έχασαν απίθανες ευκαιρίες για να φύγουν νικητές από το ΟΑΚΑ!

Πέλκας και Δουβίκας ήταν τα δύο νέα πρόσωπα στο ματς του ΟΑΚΑ όσον αφορά στο μεσοεπιθετικό κομμάτι κόντρα στο Κόσοβο και στεκόμαστε σε αυτό γιατί εκεί ήταν το πρόβλημα της Ελλάδας στον “τελικό” με τους Ισπανούς που σήμανε οριστικά τον αποκλεισμό μας από τα τελικά του Μουντιάλ. Α, ο Τσιμίκας επανήλθε στο αριστερό άκρο και στην κανονικότητα με τον φαν Σιπ να βάζει τέλος στο… έγκλημά του.

Πολλή κατοχή και από ευκαιρίες τίποτα

Κατά τα λοιπά, από κατοχή η Εθνική στο πρώτο μέρος έμοιαζε… με Ισπανία. Έφτασε το 71%, τελείωσε στο 69% στο πρώτο σαρανταπεντάλεπτο. Αλλά μόνο σε κατοχή γιατί σε ορμή και τέμπο το παιχνίδι ήταν βασανιστικό και πολλές φορές το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έμοιαζε εγκλωβισμένο κυρίως γιατί δεν είχε τη διάθεση να δημιουργήσει.

Αν και ξεκίνησε με δοκάρι του Μπουχαλάκη μετά από τρομερό σουτ εκτός περιοχής, η επόμενη ευκαιρία άργησε να έρθει και γενικά οι φάσεις έρχονταν μόνο όταν πατούσε το γκάζι η ελληνική ομάδα. Αυτό έκανε και στη φάση του 1-0. Βγήκε γρήγορα στην κόντρα, ο Πέλκας είδε την κίνηση του Μασούρα και με αριστουργηματική σέντρα του έδωσε “πάρε-βάλε” γκολ, με τον ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού να ανοίγει το σκορ στο 44ο λεπτό.

Επί της ουσίας οι γηπεδούχοι ανέβασαν στροφές μετά το 25′ και εκεί έδειξαν την ανωτερότητά τους απέναντι στο Κόσοβο που είχε παθητικό ρόλο και στις λίγες φορές που βρήκε ελεύθερο περίοδο για να ξεχυθεί μπροστά έπεσε πάνω στους Χατζηδιάκο-Γούτα που δεν αντιμετώπισαν προβλήματα.

Τα ίδια Παντελάκη μου…

Μία από τα ίδια στο δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς εμπνεύσεις η εικόνα της Ελλάδας στα πρώτα λεπτά, έψαχνε τον ρυθμό της για να απειλήσει, αλλά δεν ανέβαζε το τέμπο για να το κάνει. Το έκανε πάλι σπασμωδικά, με κάποιες εξάρσεις σαν κι αυτή με την κεφαλιά του Δουβίκα, την προβολή του Μασούρα και το γύρισμα από τα αριστερά του Τσιμίκα όπου δεν βρέθηκε παίκτης της Εθνικής να σπρώξει την μπάλα από κοντά στα δίχτυα σε μία φαινομενικά εύκολη φάση.

Και επειδή το ποδόσφαιρο τιμωρεί -και το έκανε πολλές φορές σε αυτή την προκριματική φάση- οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία και δεν την άφησαν να περάσει ανεκμετάλλευτη. Στο 75ο λεπτό το Κόσοβο έφτασε στην ισοφάριση με τον Ραχμάνι μετά από σέντρα από τα δεξιά του Ζεγκρόβα και κακή αντίδραση της ελληνικής άμυνας.

Ο φαν Σιπ έκανε δύο αλλαγές λίγο μετά το 1-1 (πέρασε Βρουσάι και Παυλίδη), ενώ είχε βάλει νωρίτερα (66′) Τζόλη αντί Δουβίκα αφήνοντας την Εθνική χωρίς επιθετικό και η πίεση στα τελευταία λεπτά αυξήθηκε μπας και σωθεί η παρτίδα και στο φινάλε πάρουμε τη νίκη γοήτρου.

Απογοητευτικό φινάλε…

Τα τελευταία λεπτά η Εθνική δεν είχε το μυαλό για να αντιδράσει και να πάρει ξανά το προβάδισμα, με το 1-1 να γράφει την ιστορία του αγώνα. Δίκαιο ή άδικο το αποτέλεσμα σημασία έχει πως το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ολοκλήρωσε με απογοητευτικό τρόπο την παρουσία της σε αυτή την προκριματική φάση και “φωνάζει” για αλλαγές για την επόμενη μέρα. Και απέδειξε πώς οι λόγοι του αποκλεισμού και της γενικότερης εικόνας της δεν ήταν τα παιχνίδια με Σουηδία και Ισπανία, αλλά αυτά με τις -θεωρητικά- μικρότερες ομάδες. Ή, για να το θέσουμε καλύτερα, αυτές που υποτίθεται πως είναι στα μέτρα μας.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ:

ΕΛΛΑΔΑ: Βλαχοδήμος, Ανδρούτσος, Χατζηδιάκος, Γούτας, Τζαβέλλας (80 Παυλίδης), Τσιμίκας, Μπουχαλάκης, Πέλκας (80′ Βρουσάι), Μάνταλος, Μασούρας (86′ Λημνιός), Δουβίκας (66′ Τζόλης).

ΚΟΣΟΒΟ: Μούριτς, Βοϊβόντα, Ραχμάνι, Φαζίλι, Αλίτι, Ιντρίζι (86′ Καστράτι), Σχάλα (70′ Χαλίμι), Λοσάι (46′ Ζέγκροβα), Μπερίσα, Ράτσιτσα (80′ Σελιμανί), Μουρίκι.