ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ:Το Κονγκό κινδυνεύει να χάσει τα μπαράζ πρόκρισης εξαιτίας απίθανης γκάφας

Η αφρικανική ομάδα πήρε την πρώτη θέση του ομίλου και το δικαίωμα να αγωνιστεί στα μπαράζ πρόκρισης αλλά οι 4 αλλαγές που έκανε ο τεχνικός της Εκτόρ Ραούλ Κούπερ στον αγώνα με το Μπενίν μπορεί να της κοστίσουν την ήττα στα χαρτιά και τον αποκλεισμό

Το Κονγκό  χάρη σ’ ένα αμφισβητούμενο πέναλτι του Ντιομερσί Μποκανί στο 8′ και το γκολ του Μαλανγκό Ενγκιτά στο 74′ νίκησε 2-0 εντός έδρας το Μπενίν και έμοιαζε να κάνει πραγματικότητα το όνειρο της επιστροφής σε τελική φάση Παγκοσμίου Κυπέλλου μετά από 48 ολόκληρα χρόνια.
Αλλά οι πανηγυρισμοί στις κερκίδες και στα αποδυτήρια του «Σταδίου των Μαρτύρων» της Κινσάσα αποδείχθηκαν πολύ πρόωροι. Κασι τούτο γιατί  ενώ την ώρα του αγώνα κανείς δεν το αντιλήφθηκε, όπως εντοπίστηκε μέσα από τα… social media με την είδηση να έχει γίνει viral και οι άνθρωποι από την Ομοσπονδία του Μπενίν δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη.

Ενώ  επιτρέπονται 5 αλλαγές  αλλά σε τρεις φυσικές διακοπές (εξαιρείται η ανάπαυλα στο ημίχρονο) το Κονγκό έκανε 4 σε 4 διαφορετικά χρονικά σημεία του ματς! Συγκεκριμένα στο 63′ ο Καγιέμπε μπήκε αντί του Μουτουσάμι), στο 77′ ο Μπακαμπού αντί του Μπολασί που τραυματίστηκε και στο 84′ ο Κιανβούμπου πήρε τη θέση του Μποκανί για να έρθει στο 89′ ο τραυματισμός του Ενγκιτά.
Ο σκόρερ του δεύτερου γκολ έπεσε μόνος του στο χορτάρι στο 88′ και αντικαταστάθηκε από τον Ενγκαντού στο 90′ κι ενώ δόθηκαν τρία λεπτά καθυστερήσεων. Μέσα στην παραζάλη της επιτυχίας ο πολύπειρος Αργεντινός τεχνικός των γηπεδούχων Έκτορ Ραούλ Κούπερ ο οποίος ανέλαβε τον περασμένο Μάιο, παίρνοντας μαζί του και τον Έλληνα συνεργάτη του Αντώνη Σαριόγλου  αλλά και κανείς άλλος από τον πάγκο δεν σκέφτηκε τον κανόνα με το Μπένιν να καταθέτει ένσταση και πλέον όλα θα κριθούν στην Αφρικανική συνομοσπονδία και την FIFA.
Αρχικά θεωρείτο 100% σίγουρο ότι το Κονγκό θα τιμωρηθεί, τις τελευταίες ώρες φαίνεται να αλλάζουν λίγο τα δεδομένα καθώς υπάρχει το δεδικασμένο του αγώνα Λιβύη-Γουϊνέα το 2020 όταν η δεύτερη κέρδισε με 3-2 κάνοντας επίσης 4 αλλαγές σε ισάριθμα διαφορετικά χρονικά σημεία, αλλά αυτοί που τιμωρήθηκαν ήταν… οι διαιτητές.