ΠΡΟΚΡΙΜΑΤΙΚΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ ΚΥΠΕΛΛΟΥ Γ' ΟΜΙΛΟΣ: Άρπαξε την πρόκριση η Ελβετία, στα μπαράζ η Ιταλία (vids)

Σάρωσε 4-0 εντός έδρας την Βουλγαρία και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 0-0 της πρωταθλήτριας Ευρώπης στο Μπέλφαστ κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία πήρε το απευθείας εισιτήριο της πρόκρισης ενώ η «σκουάντρα ατζούρα» είναι υποχρεωμένη να την διεκδικήσει στα play-off.

Στη Λουκέρνη την ίδια ώρα η Ελβετία επίσης τα βρήκε σκούρα με μιά άλλη δίχως βαθμολογικό κίνητρο αντίπαλο, την Βουλγαρία που στάθηκε όρθια στο πρώτο μέρος με ήρωα τον γκολκίπερ Καράζντοφ ο οποίος είπε μιά σειρά από «όχι στους γηπεδούχους ενώ στάθηκε τυχερός στο 45′ όταν μετά από προσπάθεια του Οκαφόρ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι. Όμως νωρίς στο β’ μέρος (48′) ο ίδιος παίκτης ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ. Και όχι μόνον αυτό αλλά η ομάδα του Μουράτ Γιακίν κατάφερε να πετύχει  και 2ο γκολ , αυτή τη φορά με σκόρερ  τον Βάργκας (57′). Ακολούθησε ένα ακόμα από τον Γκαβράνοβιτς στο 62′ που όμως δεν μέτρησε μετά από εξέταση του VAR. Το 3-0  έγινε όμως 10 λεπτά μετά από τον Ίτεν και εκείνη την ώρα οι Ελβετοί σε συνδυασμό με το 0-0 στο Μπέλφαστ κρατούσαν γερά το εισιτήριο της πρόκρισης που σφραγίστηκε στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων με το 4ο τους γκολ από τον Φρόιλερ

Την ίδια ώρα στο άλλο ματς του Ομίλου στο «Γουίντσορ Παρκ» οι πρωταθλητές Ευρώπης ήθελαν τους βαθμούς για να κρατούν στα χέρια τους την τύχη τους και δις στο πρώτο 20λεπτο έφθασαν κοντά στο να πάρουν κεφάλι στο σκορ αλλά πρώτα στο 10′ ο Πίκοκ – Φάρελ είπε εντυπωσιακό όχι στον Ντι Λορέντζο ενώ πέντε λεπτά αργότερα ο Κιέζα απέτυχε να βρει στόχο με σουτ μέσα από τη μέσα από τη μεγάλη περιοχή. Η ομάδα του Ρομπέρτο Μαντσίνι συνέχιζε να πιέζει και στο 40′ πάλι με τον Κιέζα ανάγκασε τον γκολκίπερ της γηπεδούχου να κάνει μια ακόμα εντυπωσιακή επέμβαση. Νωρίς στο β’ μέρος οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που απείλησαν με τον Σάβιλ να αναγκάζει τον Ντοναρούμα σε δύσκολη απόκρουση. Η συνέχεια ανήκε εκ νέου στους «ατζούρι» με τον  Πίκοκ – Φάρελ να αποκρούει εξαιρετικό φάουλ του Μπερνάρντι ενώ λίγο αργότερα ο Κιέζα δεν κατάφερε να βρει στόχο από καλή θέση με σουτ. Ακολούθησε μιά ακόμα σπουδαία απόκρουση από τον Βορειοϊρλανδό γκολκίπερ σε σουτ του Έμερσον ενώ από την πλευρά της η γηπεδούχος έφθασε κοντά στο 1-0 στο 82′ σε προσπάθεια του Ντάλας ενώ στο 91′ η ευκαιρία ήταν ακόμα μεγαλύτερη με τον Μπονούτσι να αποκρούει επί της γραμμής σουτ του Γουάσινγκτον.