ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ - ΒΡΑΖΙΛΙΑ 0-0: «Χ»άσιμο χρόνου με κέρδος το Κατάρ για την «αλμπισελέστε»

Στον πρώτο – όλόκληρο – αγώνα αναμεταξύ τους, μετά τον τελικό του Copa America, Αργεντινή και Βραζιλία αναδείχθηκαν ισόπαλες (0-0), σε ένα «άγευστο» και «άοσμο» παιχνίδι.

Με την Βραζιλία να έχει «κλειδώσει» και μαθηματικά την πρόκρισή της στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ το 2022, το ντέρμπι της λατινικής Αμερικής είχε μεγαλύτερη σημασία για την ομάδα του Λιονέλ Μέσι, με τους παίκτες της «σελεσαό» να παίζουν για το γόητρο και την άτυπη ρεβάνς του χαμένου τελικού στο Copa America.

Αγωνιστικά αμφότερες είχαν ως πρώτο μέλημα να μην δεχθούν τέρμα, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να μην έχει πολλή ουσία. Από την μεριά τους οι γηπεδούχοι είχαν αρκετές επιθετικές προσπάθειες με τους Ντι Μαρία και Μέσι να μην δίνουν τις απαραίτητες επιθετικές λύσεις.

Η Βραζιλία, κόντρα στη ροή του αγώνα είχε τις πιο κλασικές ευκαιρίες, με την πιο… τρανταχτή της ευκαιρία να γίνεται στο δεύτερο ημίχρονο μετά από σουτ του Φρεντ το οποίο κατέληξε στο δοκάρι.

Η μόνη κλασική ευκαιρία των κατόχων του Copa America καταγράφεται στις καθυστερήσεις του αγώνα, με τον Μέσι να φτάνει στα όρια της περιοχής, να σουτάρει χαμηλά με το δεξί, αλλά τον Άλισον να μπλοκάρει με δύο προσπάθειες.

Με το βαθμό της ισοπαλίας στο Σαν Χουάν, δεν μπορεί να φοβάται πλέον για το αν θα ταξιδέψει στο Κατάρ για την τελική φάση, ύστερα από τις απώλειες της Κολομβίας και της Ουρουγουάης.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Μαρτίνες, Μολίνα, Ρομέρο, Οταμέντι, Ακούνια, Ντι Μαρία, Ντε Πολ, Παρέδες, Λο Σέλσο, Μέσι, Λα. Μαρτίνες.

Αναπληρωματικοί: Αρμάνι, Μούσι, Λι. Μαρτίνες, Ταγλιάφικο, Μοντιέλ, Πεζέλα, Α. Κορέα, Παλάσιος, Άλβαρες, Χ. Κορέα, Ντομίνγκες, Ροντρίγκες

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Άλισον, Ντανίλο, Μαρκίνιος, Μιλιτάο, Σάντρο, Φρεντ, Φαμπίνιο, Πακετά, Ραφίνια, Κούνια, Βινίσιους.

Αναπληρωματικοί: Έντερσον, Γκράντο, Έμερσον, Λόντι, Σίλβα, Γκαμπριέλ, Εντενίλσον, Ζέρσον, Κοουτίνιο, Ζεζούς, Άντονι