ΔΑΝΙΑ-ΒΕΛΓΙΟ: Το γκολ του Πόουλσεν το δεύτερο πιο γρήγορο σε τελική φάση EURO

Στο 1 λεπτό και 39 δευτερόλεπτα σημειώθηκε το γκολ του Δανού, ενώ ο Κιριτσένκο είχε σκοράρει εναντίον της Ελλάδας το 2004 στα 67 δευτερόλεπτα

Το γκολ του Γιουσούφ Πόουλσεν, με το οποίο η Δανία προηγήθηκε 1-0 του Βελγίου, στο ματς που έληξε πριν από ελάχιστα λεπτά στο «Πάρκεν Παρκ» της Κοπεγχάγης ήταν το δεύτερο πιο γρήγορο σε τελική φάση Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Το γκολ του διεθνούς μέσου ήρθε 1 λεπτό και 39 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη του αγώνα, με πιο γρήγορο να παραμένει αυτό του Ρώσου Ντμίτρι Κιριτσένκο στις 20 Ιουνίου 2004, εναντίον της Ελλάδας.

Επί τη ευκαιρία ο Κιριτσένκο είχε δει τότε από τον πάγκο τις δύο ήττες της Ρωσίας στο ξεκίνημα της διοργάνωσης, όταν ο τότε ομοσπονδιακός τεχνικός Γκεόργκι Γιάρτσεφ του έδωσε φανέλα βασικού για το τελευταίο ματς του 1ου ομίλου. Κι ο σέντερ φορ της ΤΣΣΚΑ τον δικαίωσε ανοίγοντας το σκορ μόλις 67 δευτερόλεπτά μετά τη σέντρα, με δεξί σουτ που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Αντώνης Νικοπολίδης.

Αυτό παραμένει το πιο γρήγορο γκολ στην ιστορία των Euro, πάντως στην εθνική μας ομάδα δεν φέρνει καθόλου άσχημες αναμνήσεις…