ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ 2-0: Ντάμφρις λαμπρός την οδηγεί

Ο Ντεπάι με πέναλτι στο 11΄και ο έξοχος Ντάμφρις με πλασέ από κοντά στο 67΄χάρισαν τη νίκη στους Ολλανδούς, που έφτασαν στους 6 βαθμούς χωρίς να εντυπωσιάσουν

Η τρίτη ομάδα, που εξασφαλίζει από τη 2η αγωνιστική τον στόχο της πρόκρισης στα νοκ άουτ του EURO 2020 έγινε απόψε η Ολλανδία. Επιβεβαίωσε τον ρόλο του φαβορί και κατέβαλλε με 2-0 την Αυστρία στο Άμστερνταμ χωρίς να συναντήσει μεγάλες δυσκολίες. Με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο, από τον Ντεπάι και τον Ντάμφρις αντίστοιχα, έφτασε στους 6 βαθμούς κι έμεινε μόνη στην κορυφή του 3ου γκρουπ.

Η 7η σερί νίκη απέναντι στην Αυστρία θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και επαγγελματική, που πήρε το τρίποντο χωρίς να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης, χωρίς να εντυπωσιάσει όταν η Αυστρία μάλλον την υπερεκτίμησε….

Πήρε από την αρχή την πρωτοβουλία των κινήσεων η ομάδα του Ντε Μπουρ και το προβάδισμα πριν προλάβει να… ιδρώσει. Ήταν στο 10΄όταν ο Γκρίνφελντ δεν είδε ότι ο Αλάμπα πάτησε τον Ντάμφρις εντός περιοχής, αλλά τη φάση ξεκαθάρισε η τεχνολογία. Ένα λεπτό αργότερα ο Ντεπάι άνοιξε το σκορ κι έγινε μόλις ο 2ος παίκτης μετά τον Κριστιάνο Ρονάλντο, που ευστοχεί σε πέναλτι στο φετινό Euro.

Στο 24΄ο σκόρερ είχε δυνατό σουτ δίπλα από την εστία κι αυτή ήταν η πρώτη ευκαιρία στο ματς. Η Αυστρία άρχισε να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο, βγήκε σιγά-σιγά από το καβούκι της και είχε δύο απειλητικά σουτ στο ημίχρονο πρώτα με τον Μπαουμγκάρντνερ κι έπειτα με τον Χιντερέγκερ.

Οι Ολλανδοί έφτασαν πολύ κοντά στο γκολ στο 40′ αλλά ο Ντεπάι δεν είχε ισορροπία στο σουτ από κοντά, ενώ στο επόμενο λεπτό 41′ επενέβη σωτήρια ο Ούλμερ σε προσπάθεια του Βαϊνάλντουμ από το γύρισμα του Φαν Άανχολτ.

Ο ρυθμός έμεινε χαμηλά στο πρώτο τέταρτο του δευτέρου ημιχρόνου ώσπου …αφύπνισε το κοινό η τρομερή ευκαιρία του Ντε Λιχτ στο 61′. Ο Μπάχμαν απέκρουσε την κεφαλιά του Ντε Φράι και σε δεύτερο χρόνο ο αμυντικός της Γιουβέντους δεν μπόρεσε να τη στείλει στα δίχτυα

Το ματς «κλείδωσε» για τους γηπεδούχους ο Ντάμφρις με πλασέ στο 67’ . Ο νεοεισελθών Μάλεν έκανε κούρσα στο ανοιχτό γήπεδο και σέρβιρε το 2-0 στον συμπαίκτη του στην Αϊντχόβεν. Η Αυστρία πάλεψε για το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς, είχε καλές στιγμές, όπως στο 71′ με την κεφαλιά του Κάλαϊτζιτς που κόντραρε κι έφυγε χιλιοστά δίπλα από το δοκάρι, όμως δεν άξιζε κάτι καλύτερο.

* Ο Ντάμφρις ήταν μεγάλος πρωταγωνιστής και σε αυτό το ματς για την Ολλανδία. Στην πρεμιέρα με την Ουκρανία σκόραρε το γκολ της νίκης, ενώ ήταν δημιουργός σε δύο γκολ, απόψε κέρδισε το πέναλτι για το 1-0 και στη συνέχεια πέτυχε το δεύτερο γκολ έπειτα από άριστη συνεργασία με τον Μάλεν.

* Από τα πόδια του Μέμφις Ντεπάι και του Ντάμφρις περνούσαν όλα, θετικός και ο Βαϊνάλντουμ που άνοιξε διαδρόμους. Το ματς είχε λίγες καλές φάσεις, αλλά περιλάμβανε πολλή τακτική. Η ομάδα του Ντε Μπουρ πήρε άμεσα τον έλεγχο κι ακόμη κι όταν χαμήλωσε ταχύτητα και η κατοχή μπάλας έφτανε στο 50-50 ο Στεκέλενμπουργκ δεν αντιμετώπισε σοβαρούς κινδύνους.

* Η Ολλανδία δεν ήταν εξαιρετική, αλλά ήταν αποτελεσματική. Όταν βάζεις δύο γκολ σε τρεις φάσεις στον στόχο, τότε δεν χρειάζεται να ζητήσεις κάτι άλλο. Και καταφέρνει για 22ο σερί ματς να φτάνει στη νίκη από τη στιγμή που προηγείται στο σκορ.

* Στο δεύτερο ημίχρονο περίμεναν όλοι να δουν αν θα υπάρξει αντίδραση από την Αυστρία. Εν τέλει την είδαν να αναπτύσσεται καλύτερα, ν’ ασκεί μία πίεση, αλλά από ουσία τίποτα. Απείλησε απλά από δύο κόρνερ στο τελευταίο 20λεπτο με Κάλαϊτζιτς και Χιντερέγκερ.

* Και φυσικά έγινε εμφανής η ανάγκη της Αυστρίας για τον Αρναούτοβιτς, ο οποίος θα μπορούσε να δώσει πολλά απόψε. Ήταν καταδικαστική όμως, η τιμωρία του για την απρεπή ενέργειά του στον πανηγυρισμό στον αγώνα με τη Βόρεια Μακεδονία και η απουσία του επηρέασε το σύνολο του Φράνκο Φόντα.

Oλλανδία (Φρανκ ντε Μπουρ): Στεκέλενμπουργκ, Ντάμφρις, Ντε Φράι, Ντε Λιχτ, Μπλιντ (64΄Ακέ), Φαν Άανχολτ (64’ Βαϊνάλντ), Ντε Ρουν (74΄Χράβενμπεργκ), Βαϊνάλντουμ, Ντε Γιονγκ, Ντεπάι (82΄Ντε Γιονγκ), Βέχορστ (64΄Μάλεν)

Αυστρία (Φράνκο Φόντα): Μπάχμαν, Λάινερ, Ντράγκοβιτς (84΄Λίνχαρτ), Χιντερέγκερ, Ούλμερ, Μπαουμγκάρτνερ (70’ Λαζάρo), Σλάγκερ (84΄Ονισίβο), Λάιμερ (61΄Γκρίλιτς), Αλάμπα, Γκρέγκοριτς (61′ Κάλαϊτζιτς), Ζάμπιτσερ