ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Το ιστορικό 1-5, τα «φρέσκα κουλούρια», ο Μασούρας και η ατάκα του Μαρτίνς

Το τελευταίο ντέρμπι ΑΕΚ – Ολυμπιακού, με γηπεδούχο την «Ένωση»… γράφτηκε «ερυθρόλευκη» ιστορία με πλούσιο παρασκήνιο!

Οι «ερυθρόλευκοι» την τελευταία φορά που αντιμετώπισαν την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ ήταν στην περσινή σεζόν στη διαδικασία των πλέι οφ του πρωταθλήματος. Τότε που η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να νικήσει με 5-1, σε ένα ματς με αρκετά στοιχεία για τον Ολυμπιακό.

Ένα σκορ το οποίο ήταν ιστορικό, ιδιαίτερο παιχνίδι για τον Γιώργο Μασούρα, αλλά και το χαμόγελο του Γιουσέφ Ελ Αραμπί και η ατάκα του Πέδρο Μαρτίνς στο ημίχρονο.

Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά. Στο ματς από πλευράς Ολυμπιακού είχαν σκοράρει οι Μασούρας (δύο γκολ), Ελ Αραμπί, Καμαρά και Φουρτούνης, ενώ για την ΑΕΚ είχε σημειώσει το τελικό 1-5 ο Ανσαριφάρντ.

Τα πλέι οφ ήταν επί της ουσίας μία τυπική διαδικασία για τον Ολυμπιακό, καθώς βαθμολογικά ήταν σε τέτοιο σημείο στο οποίο δεν πρόκειται να έχανε το πρωτάθλημα. Ωστόσο με τη νίκη του επί της ΑΕΚ στη 2η αγωνιστική των πλέι οφ, έκανε ένα ακόμη βήμα για τη μαθηματική του κατάκτηση. Το σκορ 1-5 ήταν ιστορικό, γιατί η νίκη αυτή ήταν η μεγαλύτερη σε έκταση για τον Ολυμπιακό απέναντι στην ΑΕΚ με γηπεδούχο την Ένωση, τα τελευταία 50 χρόνια! Η τελευταία φορά που είχε νικήσει επίσης με 1-5 ήταν τη σεζόν 1972-73, με τους Τριαντάφυλλο, Αργυρούδη, Δεληκάρη, Γιούτσο και Συνετόπουλο να σκοράρουν για τους Πειραιώτες.

Από εκεί και πέρα, ο Γιώργος Μασούρας, ο οποίος έχει σκοράρει πλέον απέναντι σε όλες τις ομάδες της Super League, είτε με τη φανέλα του Ολυμπιακού είτε με αυτήν του Πανιωνίου, το πρώτο του γκολ ως ποδοσφαιριστής των «ερυθρόλευκων» κόντρα στην ΑΕΚ, το σημείωσε στο 1-5. Σκόραρε δύο φορές, αλλά το γκολ στο 23ο λεπτό με το αριστερό και από πλάγια θέση μέσα από τη μεγάλη περιοχή, ήταν το πρώτο του απέναντι στους «κιτρινόμαυρους» ως παίκτης του Ολυμπιακού. Μετά ήρθε και το δεύτερό του γκολ, στο ίδιο ματς και συγκεκριμένα στο 44‘…

Με το δεύτερο γκολ του Μασούρα ο Ολυμπιακός έκανε το 0-4 στο ημίχρονο, με ασίστ του Γιουσέφ Ελ Αραμπί. Ο Μαροκινός αν και ο Μασούρας είχε σημειώσει δύο γκολ, γνώρισε την αποθέωση από τους συμπαίκτες του στ’ αποδυτήρια. Περισσότερο για την ασίστ που έβγαλε στον Μασούρα, δεχόμενος τα συγχαρητήρια απ’ όλους, με τον ίδιο να χαμογελάει και να τους λέει «ωραίο παιχνίδι, πάμε και στο δεύτερο»!

Η απόδοση αυτή, με την οποία έφτασε ο Ολυμπιακός στο 4-0 του ημιχρόνου, άρεσε και στον Πέδρο Μαρτίνς. Με τον Πορτογάλο τεχνικό να λέει στους παίκτες του μεταξύ άλλων «αυτοί είμαστε όταν ακολουθούμε το πλάνο μας και παίζουμε απλό ποδόσφαιρο. Μπράβο σε όλους»…

Αντιθέτως, για την ΑΕΚ το παιχνίδι αυτό δεν ήταν και ό,τι καλύτερο. Εκτός από τη βαριά ήττα, οι ποδοσφαιριστές της ομάδας δεν είχαν καλή βραδιά και με τη λήξη του αγώνα. Οπαδοί της ομάδας περίμεναν τους παίκτες έξω απο τη φυσούνα του ΟΑΚΑ και δεν τους άφησαν να πάνε στ’ αποδυτήρια, κάνοντας τα δικά τους παράπονα για την εμφάνιση της ομάδας τους.

Έτσι για την ιστορία οι συνθέσεις των ομάδων στο ματς, ήταν οι παρακάτω…

ΑΕΚ (Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Λόπες, Χνιντ (64′ Νεντελτσιάρου), Σβάρνας, Νταντσένκο, Σιμάνσκι (46′ Ανσαριφάρντ), Κρίστιτσιτς, Μάνταλος (64′ Γαλανόπουλος), Τάνκοβιτς (46’Αλμπάνης), Γκαρσία (78′ Μαχαίρας), Ολιβέιρα.

Ολυμπιακός (Μαρτίνς): Σα, Μπα, Σεμέδο, Παπασταθόπουλος, Χολέμπας (76′ Ντρέγκερ), Ανδρούτσος, Εμβιλά, Καμαρά (63′ Μπουχαλάκης), Μασούρας (76′ Ρατζέλοβιτς), Μπρούμα (58′ Φορτούνης), Ελ Αραμπί (64′ Χασάν).