ΛΕΣΤΕΡ - ΤΣΕΛΣΙ 0-3: Λονδρέζικο μήνυμα τίτλου και καλπασμός στην κορυφή! (vids)

Επίδειξη δύναμης από την Τσέλσι με θρίαμβο 3-0 στο Λέστερ και μήνυμα τίτλου στους υπόλοιπους μνηστήρες της Premier League

Η πρωτοπόρος Τσέλσι φιλοξενήθηκε από την Λέστερ και σε ένα ματς- περίπατο κατάφερε να πάρει την νίκη με 3-0 και να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας της Premier League.

To ματς

Η Τσέλσι έδειξε με το καλημέρα τις άγριες διαθέσεις της, αφού μόλις στο 4΄από εκτέλεση φάουλ του Ζορζίνιο, ο Τσίλγουελ έστιελε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Οι «μπλε» δεν άργησαν να ανοίξουν το σκορ, με τον Ρούτιγκερ να νικάει τον Σμάιχελ και με ωραία κεφαλιά να κάνει το 1-0 στο 12΄.

Ούτε οι οπαδοί δεν… άντεξαν την Λέστερ

Πέντε λεπτά αργότερα, ο Καντέ έκανε κίνηση στον χώρο αλλά δεν πλάσαρε σωστά, για να νικήσει τον αντίπαλο κίπερ. Η πρώτη επίθεση της Λέστερ ήρθε στο 25′, όταν ο Λούκμαν πραγματοποίησε ανενόχλητος πλασέ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα, αλλά τελικά το γκολ να ακυρώνεται ως οφσάιντ, αφού ήταν εκτεθειμένος.

Οι φιλοξενούμενοι, άρπαξαν την ευκαιρία και στο 28′ ο Καντέ έκανε το 2-0, ο οποίος πλησίασε στην αντίπαλη περιοχή -αφού δεν τον μάρκαρε κανείς- και με άψογο τελείωμα σούταρε με το αριστερό.

Μία στιγμή που αποτύπωσε άψογα την εικόνα της Λέστερ, είναι οι οπαδοί της οι οποίοι αποχώρησαν από το γήπεδο μόλις στο 36′! Από την άλλη, στο 38΄η… ασυνενοησία επικράτησε στην Τσέλσι, αφού Χάβερτς και Καντέ δεν συνεννοήθηκαν, ο Γερμανός πήγε για το ανάποδο, ο Γάλλος για την κεφαλιά και τελικά συγκρούστηκαν.

Από τα τρία γκολ στα τρία οφσάιντ

Το δεύτερο ημίχρονο βρήκε την Λέστερ να προσπαθεί να πιέσει περισσότερο, αφήνοντας ωστόσο πολλά κενά. Στο 53′ ο Σμάιχελ πραγματοποίησε εξαιρετική επέμβαση σε δυνατό σουτ του Τσίλγουελ χαμηλά, με την Τσέλσι να έχει πάρει ξανά τα ηνία του παιχνιδιού. Η πρώτη επέμβαση του Μεντί στο ματς έγινε στο 58, με τον πορτιέρε των «μπλε» να σταματά το σουτ του Μάντισον.

Στο 60′ η Τσέλσι είχε τεράστια ευκαιρία να κάνει το 3-0, με δυνατό σουτ του Χάντσον-Οντόι να χτυπά στο δοκάρι! Ωστόσο, ο Πούλισικ το έκανε το… δώρο του και στο 71′ ο Ζίγιεχ από δεξιά πάτησε περιοχή, έκανε τις ντρίμπλες, βρήκε τον συμπαίκτη του στην κίνηση και ο Αμερικανός πέφτοντας πλάσαρε τον Σμάιχελ για το 3-0.

To ματς θα μπορούσε να ήταν 5-0 αλλά δυο γκολ της Τσέλσι στο 73΄και στο 81′, ορθώς, ακυρώθηκαν ως οφσάιντ. Απίστευτο κι όμως αληθινό, ακόμη ένα γκολ των «μπλε» ακυρώθηκε στο 84′, αφού ο Τσίλγουελ είχε φύγει γρήγορα και δεν είχε κάλυψη. Τα τρία λεπτά των καθυστερήσεων δεν άλλαξαν κάτι στη ροή του ματς, με την Τσέλσι να παίρνει τους τρεις βαθμούς και να παραμένει στην κορυφή της βαθμολογίας.

ΟΙ ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Λέστερ: Σμάιχελ, Ολμπράιτον, Αμάρτεϊ, Έβανς, Σογιουντσού, Καστάν, Σουμαρέ (74′ Ντούσμπαρι – Χολ), Εντιντί, Μπαρνς (46′ Μάντισον), Λούκμαν (46′ Ιεανάτσο), Βάρντι

Τσέλσι: Μεντί, Τσάλομπα, Τιάγκο Σίλβα, Ρούντιγκερ, Τζέιμς, Καντέ, Ζορζίνιο (77′ Λόφτους – Τσικ), Τσίλγουελ, Μάουντ (63′ Ζίγιεχ), Χάβερτς (62′ Πούλισικ), Χάντσον – Οντόι