ΚΑΛΑΜΑΤΑ - ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β' 1-2: Σεφτέ στις νίκες με... χρυσή αλλαγή τον Κούτσια!

Με εκπληκτικό Βαγιαννίδη, τρομερό γκολ του Αθανασακόπουλου και τη σιγουριά του Ξενόπουλου, οι «πράσινοι» έσπασαν το ρόδι και πήραν τους πρώτους τους βαθμούς στo πρωτάθλημα της Super League 2.

Ο Παναθηναϊκός Β’ επικράτησε με 2-1 της Καλαμάτας στο δημοτικό στάδιο της Μεσσήνης, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της Betsson Super League 2. Οι «πράσινοι» παρουσιάστηκαν εμφανώς βελτιωμένοι σε σχέση με τα δύο προηγούμενα παιχνίδια στο πρωτάθλημα και πήραν την πρώτη τους νίκη τη φετινή σεζόν. Εξαιρετική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Γιώργος Βαγιαννίδης, ενώ πολύ αξιόπιστος ήταν ο Βασίλης Ξενόπουλος κάτω από τα δοκάρια. Σε πολύ καλή ημέρα ήταν και ο σκόρερ του «τριφυλλιού» Ανδρέας Αθανασακόπουλος, που σημείωσε εκπληκτικό γκολ με εκτέλεση φάουλ. Τη νίκη «κλείδωσε» η «χρυσή» όπως αποδείχτηκε αλλαγή του Γιάννη Βονόρτα, Αλέξης Κούτσιας, που έκανε το 2-1 λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο. Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Ανδρέας Τάτος.

Στο 8΄λεπτό, στην πρώτη καλή φάση του αγώνα, ο Τάτος με σουτ, μετά την προβολή του Λουκίνα, έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 10΄ο Ανδρέας Αθανασακόπουλος με μία εκπληκτική εκτέλεση φάουλ άνοιξε το σκορ με άπιαστο βολέ στο «γάμα» του Ταΐρη, μην αφήνοντάς του περιθώρια αντίδρασης.

Ο Ξενόπουλος εντυπωσιακά τρία λεπτά αργότερα κράτησε ανέπαφη την εστία του μετά από το σουτ του Τάτου. Από εκεί και πέρα, οι «πράσινοι» είχαν τον έλεγχο του αγώνα, έκλεισαν τους χώρους στην Καλαμάτα και δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν ήταν αποτελεσματικοί στα τελειώματα των φάσεων.

Οι «πράσινοι» μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο, όταν στο 48’, ο Σαρδέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα του Παναθηναϊκού από καλή θέση, σε μία φάση που ξεκίνησε από τον Αθασακόπουλο, ο οποίος υποχρέωσε τον Ταΐρη σε ωραία απόκρουση και στο «ριμπάουντ» έστειλε την μπάλα άουτ.

Ωστόσο, στο 57’ και κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Λουκίνας εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Κόκκορης από τον Μαρτίνη και η Καλαμάτα έφερε το ματς στα ίσα.

Από εκεί και πέρα, ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε με τις δύο ομάδες να πιέζουν για το προβάδισμα αμφότερες. Στο 66’, ο Αθασακόπουλος βρήκε δίχτυα αλλά δεν υπήρξε γκολ καθώς ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

H λύση για τον Παναθηναϊκό ήρθε από τον πάγκο

Ο Αλέξης Κούτσιας ήταν αυτός που έδωσε τελικά τη λύση για τον Παναθηναϊκό, στο 82’ με προβολή, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο, δικαιώνοντας τον Γιάννη Βονόρτα που τον έριξε στο ματς.

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Καλαμάτα: (Αναστόπουλος):Ταΐρης, Μαβινγκά (45’ Μόζερ), Μπακαγιόκο, Κωνσταντινόπουλος, Παπατολιος, Παυλιδης, Ματέους (66’ Αναστασόπουλος), Τάτος, Κόκκορης 77’ Τσαγκαλίδης), Νάνι (66’ Φελίπε), Λουκίνας (66’ Μαρκόφσκι)

Παναθηναϊκός Β’ (Βονόρτας): Ξενόπουλος, Βαγιαννίδης, Θεοχάρης, Σέχου (87′ Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (87′ Τσιριγώτης), Αντωνίου, Σαρδέλης (72’ Κούτσιας), Ρόμπι (72’Κρυπαράκος), Μαραθωνίτης, Μαρτίνης (92′ Ματσαδές), Ηλιάδης