PREMIER LEAGUE: Ήττα μετά από 1,5 μήνα για την Γουέστ Χαμ - Νίκη στο ντεμπούτο του Τζέραρντ για την Βίλα (vids)

Ο Ραούλ Χιμένες έσπασε το σερί των τεσσάρων συνεχομένων νικών της Γουέστ Χαμ ενώ η Άστον Βίλα γεύτηκε και πάλι τη χαρά της νίκης στο ντεμπούτο του Στίβεν Τζέραρντ.

Η Γουλβς χάλασε το σερί των τεσσάρων συνεχόμενων νικών της Γουέστ Χαμ, αφού επικράτησε με 1-0 στο «Μολινό» χάρη σε γκολ του Ραούλ Χιμένες στο 58ο λεπτό. Βασικοί αγωνίστηκαν οι Σα και Ποντένσε, με τον δεύτερο να δίνει και την ασίστ στον Μεξικανό για το γκολ.

Η Άστον Βίλα κέρδισε μετά από δύο μήνες στο ντεμπούτο του Στίβεν Τζέραρντ στον πάγκο της, αφού επιβλήθηκε με 2-0 της Μπράιτον. Ο Γουότκινς άνοιξε το σκορ στο 84′ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Μινγκς κλείδωσε τη νίκη κάνοντας το 2-0 για τους «χωριάτες».

Ήταν να μην ξεκινήσει να παίρνει νίκες η Νόριτς που έφτασε στην δεύτερη σερί της νίκη, όσες έχει και συνολικά στην φετινή σεζόν. Στο ντεμπούτο του Ντιν Σμιθ στο μπάσκετ της ομάδας τα «καναρίνια» επικράτησαν με 2-1 με ανατροπή της Σαουθάμπτον.

Ο Τσε Άνταμς άνοιξε το σκορ για τους «Άγιους» στο 4ο λεπτό με τον Πούκι να ισοφαρίζει τρία λεπτά αργότερα. Το γκολ της νίκης για την Νόριτς πέτυχε ο Χάνλεϊ στο 79ο λεπτό.

Αλλαγή στο 90ο λεπτό μπήκε ο Χρήστος Τζόλης με τον Δημήτρη Γιαννούλη να παραμένει στον πάγκο.

Τρελές ισοπαλίες στο «Σεντ Τζέιμς Παρκ» και το «Τερφ Μουρ» με την Νιουκάστλ να μένει στο 3-3 με την Μπρέντφορντ και την Μπέρνλι να έρχεται ισόπαλη με το ίδιο σκορ με την Κρίσταλ Πάλας.

Ο Λασέλς άνοιξε το σκορ για την Νιουκάστλ στο 10ο λεπτό, με την Μπρέντφορντ να αντιδρά άμεσα και να γυρίζει το παιχνίδι με τα γκολ των Τόνεϊ (11′) και Χένρι (31′). Ο Ζοέλιντον ισοφάρισε σε 2-2 για τις «καρακάξες» στο 39′. Ο Λασέλς σκόραρε και δεύτερη φορά, αλλά στην λάθος εστία, δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στις «μέλισσες» με 2-3. Τον βαθμό για την ομάδα του Έντι Χάου έσωσε ο ΣενΜαξιμέν στο 75ο λεπτό ισοφαρίζοντας σε 3-3.

Η Κρίσταλ Πάλας πήρε το προβάδισμα στην έδρα της Μπέρνλι χάρη στον Μπεντέκε στο 8ο λεπτό, αλλά ο Μπεν Μι ισοφάρισε σε 1-1 για τους «Κλάρετς». Ο Γουντ ολοκλήρωσε την ανατροπή για την Μπέρνλι με 2-1 στο 27′. Ο Μπεντέκε χτύπησε και πάλι ισοφαρίζοντας σε 2-2, με τον Γκουεχί να κάνει το 2-3 για τους «αετούς» τρία λεπτά πριν λήξει το πρώτο μέρος.

Ο Κορνέ ισοφάρισε και παλι για τους «κλάρετς» σε 3-3 στο 49ο λεπτό με το σκορ να παραμένει έτσι μέχρι το φινάλε του αγώνα και τις δύο ομάδες να μοιράζονται τους βαθμούς της ισοπαλίας.

Μία καλή «παρένθεση» αποδείχθηκε για την Γιουνάιτεντ η νίκη επί της Τότεναμ, αφού διασύρθηκε στην έδρα της Γουότφορντ γνωρίζοντας βαριά ήττα με 4-1. Να σημειωθεί πως οι «κόκκινοι διάβολοι» τελείωσαν το παιχνίδι με δέκα παίκτες λόγω αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτας στον Μαγκουάιρ στο 69ο λεπτό.

Νωρίτερα, η Τσέλσι έκανε έναν υγιεινό περίπατο στο «Κινγκ Πάουερ Στέιντιουμ» απέναντι στην Λέστερ επικρατώντας με 3-0 χάρη στα γκολ των Ρούντιγκερ (14′), Καντέ (28′) και Πούλισικ (71′).