BUNDESLIGA: Ήττα της Λειψίας από την Χόφενχαϊμ - Μπήκε τετράδα η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν εκμεταλλεύτηκε τις γκέλες των Λειψία και Βόλφσμπουργκ για να μπει στην τετράδα ενώ η Γκλάντμπαχ διέλυσε την Αρμίνια στο Μπίλεφελντ.

Η Γκλάντμπαχ διέλυσε με 4-0 την Γκρόιτερ Φιρτ και έπιασε την Λειψία στην έκτη θέση με 18 βαθμούς. Τα «πουλάρια» προηγήθηκαν με γκολ του Χόφμαν στο 10ο λεπτό, ο Νεουχάους διπλασίασε τα τέρματά τους στο 28′ και ο Πλεά ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 δύο λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Ο Χόφμαν έκανε δύο τα τέρματά του και διαμόρφωσε το τελικό 4-0 στο 57ο λεπτό.

Η Λειψία υπέστη ήττα-σοκ στην έδρα της Χόφενχαϊμ χάρη σε γκολ που πέτυχαν οι Σαμασεκού (12′) και Νταμπούρ (68′), με την ομάδα του Χένες να κάνει μία πολύ καλή εμφάνιση.

Η Μπάγερν Λεβερκούζεν εκμεταλλεύτηκε το στραβοπάτημα της Βόλφσμπουργκ και μπήκε στην τετράδα μετά τη νίκη που πέτυχε επί της Μπόχουμ με 1-0 χάρη σε γκολ του Αντλί στο 4ο μόλις λεπτό της αναμέτρησης.

Στον πάγκο έμεινε για τις «ασπιρίνες» ο Παναγιώτης Ρέτσος. Βασικοί ξεκίνησαν και παρέμειναν στον αγωνιστικό χώρο για όλο το 90λεπτο οι Βασίλης Λαμπρόπουλος και Κώστας Σταφυλίδης για την Μπόχουμ.

Η Βόλφσμπουργκ βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο τέρματα στο Μπίλεφελντ κόντρα στην Αρμίνια με τα γκολ των Οκουγκάβα (11′) και Κλος (54′) και κατόρθωσε να φτάσει μέχρι και την ισοφάριση σε 2-2 με δύο γκολ που σημείωσαν οι Βέγκχορστ (62′) και Ενμετσά μέσα σε δύο λεπτά, αλλά όχι να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ο Σεμπάστιαν Βασιλειάδης αγωνίστηκε βασικός για την Αρμίνια μέχρι που αντικαταστάθηκε από τον Κούντζε στο 66ο λεπτό ενώ ο Στέφανο Καπίνο έμεινε στον πάγκο.

Η Ουνιόν Βερολίνου επικράτησε με 2-0 στο ντέρμπι της πόλης επί της Χέρτα βυθίζοντάς την ακόμη περισσότερο στον βαθμολογικό πίνακα. Ο Αβονίγι άνοιξε το σκορ στο 8ο λεπτό και ο Τρίμελ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 30ο λεπτό. Η Χέρτα κατόρθωσε να μειώσει πριν βγει το ημίχρονο με τον Πέκαρικ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε μέσω VAR. Έτσιμ οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη και ανέβηκαν στην πέμπτη της βαθμολογίας.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ γλίτωσε από την γκέλα κόντρα στην Στουτγκάρδη την τελευταία στιγμή επικρατώντας με 2-1. Ο Μάλεν άνοιξε το σκορ στο 56ο λεπτό, με τον Μάσιμο να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 63′. Κάπου εκεί επενέβη ο αρχηγός Μάρκο Ρόις που με δικό του τέρμα έδωσε την νίκη στην ομάδα της κοιλάδας του Ρουρ.