ΠΑΡΙ ΣΕΝ ΖΕΡΜΕΝ - ΝΑΝΤ 3-1: Νίκη με σφραγίδα Μπαπέ και Μέσι (vid)

Η ομάδα της γαλλικής πρωτεύουσας αν και έμεινε με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Νάβας στα μέσα του β’ μέρους, λύγισε την αντίσταση της μαχητικής στο ίδιο διάστημα Ναντ που κρατούσε ως το 82′ τον βαθμό της ισοπαλίας

Δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 3-1 η Παρί Σεν Ζερμέν νίκησε στο «Παρκ Ντε Πρενς» τη Ναντ  για την 14η αγωνιστική του γαλλικού πρωταθλήματος λίγα 24ωρα πριν από το ευρωπαϊκό ντέρμπι με την Μάντσεστερ Σίτι και συνεχίζει την προέλαση της στο γαλλικό πρωτάθλημα.

Οι Παριζιάνοι ευτύχησαν να ανοίξουν το σκορ με το καλησπέρτα καθώς ο εξαιρετικά φορμαρισμένος Κιλιάν Μπαπέ  έστειλε την μπάλα στα δίκτυα  πριν καν συμπληρωθεί στο 2ο λεπτό με τη βοήθεια της τύχης έπειτα από σουτ συμπαίκτη του. Πιό συγκεκριμένα το ρολόι έδειχνε 1 λεπτό και 41 δευτερόλεπτα και είναι το πιό γρήγορο τέρμα της ομάδας του Παρισιού στο πρωτάθλημα από τις 14 Μαΐου 2017 όταν είχε χρειαστεί 20 δευτερόλεπτα λιγότερο για να ανοίξει το σκορ κόντρα στην Σεντ Ετιέν. Παράλληλα ήταν το ταχύτερο γκολ στην καριέρα του 23χρονου Γάλλου σταρ.Λίγο πριν από τη συμπλήρωση του 20λεπτου οι γηπεδούχοι έφθασαν κοντά σε 2ο τέρμα αλλά ο Λαφόντ ήταν σε ετοιμότητα και έδειξε τα αντανακλαστικά του στην προσπάθεια του Μέσι. Ο γκολκίπερ των «καναρινιών» πραγματοποίησε μιά ακόμα πιό σπουδαία επέμβαση στο 24′ εμποδίζοντας τον Γάλλο διεθνή επιθετικό της Παρί να κάνει δύο τα τέρματα του. Το σκηνικό επαναλήφθηκε στο ημίωρο με τον Λαφόντ να λέει ένα ακόμα εντυπωσιακό όχι , αυτή τη φορά στον 3ο σούπερ-σταρ των γηπεδούχων Νεϊμάρ. Και ο Μέσι  λίγο μετά είδε τον Γάλλο γκολκίπερ να αντιδρά με σωτήριο για την ομάδα του τρόπο σε σουτ που επιχείρησε μέσα από τη μεγάλη περιοχή στη νέα σημαντικότατη ευκαιρία της ομάδας του Μαουρίσιο Πεκετίνο για το 2-0.

Το β’ μέρος η ομάδα του Αντουάν Κομπουαρέ ληταν εκείνη που φάνηκε απειλήτική αρχικά με τον Κουλιμπαλί να αποτυγχάνει να αξιοποιήσει με κεφαλιά εξαιρετική σέντρα του Κοκό ενώ στο 53′ με απίθανη προβολή ο Κερέρ σταμάτησε το πλασέ του Μουανί που έδειχνε να νικά τον Νάβας. Ο τελευταίος όμως στο 67′ επεχείρησε αποτυχημένη έξοδο από την περιοχή του στην προσπάθεια να σταματήσει τον Μπιάς και αντίκρισε την κόκκινη κάρτα. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αξιοποιήσουν την αριθμητική τους υπεροχή ενώ ο Ποκετίνο απέσυρε μετά την αποβολή τον Νεϊμάρ για να βάλει τον Ρίκο κάτω από τα δοκάρια της ομάδας του και λίγο αργότερα αντικατέστησε και τον Βεράτι με τον Βαϊνάλντουμ. Και τα κατάφεραν στο 77′ όταν ο Ρίκο σταμάτησε μεν αρχικά την κεφαλιά του Μπουκαρί αλλά στη σθυνέχεια της φάσης ο Μουανί με απίθανο  τακουνάκι έκανε το 1-1. Ακόμα πιό εντυπωσιακό όμως ήταν το αυτογκόλ του Άπια πέντε λεπτά αργότερα στην προσπάθεια να σταματήσει έξκυονη πάσα του Μέσι για να γίνει έτσι κόντρα στη ροή του αγώνα το 2-1. Η τύχη όμως δεν έπαιξε τον παραμικρόμ ρόλο στο 3ο γκολ των γηπεδούχων με το υπέροχο σουτ του Μέσι στο 87′ να νικά τον κορυφαίο της Ναντ.

Χάρη στη νίκη της αυτή η ομάδα του Παρισιού έφθασε τους 37 βαθμούς, 13 περισσότερο από την πλησιέστερη της διώκτρια Λανς που έχει ένα ματς λιγότερο. Από την πλευρά τους οι ηττημένοι  παρέμειναν στην 11η θέση με 18.

Παρί Σεν Ζερμέν: Νάβας, Χακίμι, Κερέρ, Ντιαλό, Μπερνάτ, Παρέδες (89′ Περέιρα), Γκουεγιέ, Βεράτι (74′ Βαϊνάλντουμ), Μέσι, Νεϊμάρ (68′ Ρίκο), Μπαπέ

Ναντ: Λαφόντ, Φάμπιο (58′ Μερλέν), Καστελοτό, Γκιροτό, Γκορσία (42′ Άπια), Μουτουυσαμί (77′ Σιπριέν), Τσιριβέλα, Μπιάς, Κοκό (77′ Γκέμπελς), Κολό, Κουλιμπαλί (58′ Μπουκαρί)