ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ - ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ 4-1: Η Γουότφορντ... υπέγραψε την απόλυση του Σόλσκιερ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ηττήθηκε ξανά, αυτήν τη φορά στην έδρα της Γουότφορντ με 4-1 και ο χρόνος του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ στο τιμόνι της φαίνεται πως τελειώνει οριστικά.

Ο εφιάλτης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δεν έχει τέλος! Η Γουότφορντ βρήκε την ευκαιρία της, «πάτησε» πάνω στην αποκαρδιωτική εικόνα των «κόκκινων διαβόλων» και… τράβηξε το χαλί κάτω από τα πόδια του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ, του οποίου ο χρόνος στον πάγκο τους φαίνεται πως τελειώνει, επικρατώντας με 4-1!

Πάλεψε μόνος του ο Ντε Χέα στο ξεκίνημα

Η Γουότφορντ πάτησε καλύτερα στο γήπεδο, αλλά τα βάζει με την τύχη της ή μάλλον με… την ικανότητα του Ντε Χέα να αποκρούει πέναλτι, κάτι που κάνει φέτος παρά την περσινή του αποτυχία στον τελικό του Europa League. Ο ΜακΤόμινεϊ ανέτρεψε τον Κινγκ, ο Σαρ νικήθηκε αλλά ο Φεμένια σκόραρε παίρνοντας το ριμπάουντ στο 8ο λεπτό. Ο σκόρερ είχε μπει νωρίτερα, οπότε διατάχθηκε επανάληψη, με τον Σαρ να επιλέγει την ίδια γωνία και τον Ντε Χέα να τον νικάει ξανά!

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να απειλούν με τον Κινγκ να βρίσκει μία εκτέλεση εντός της περιοχής και τον Μαγκουάιρ να βάζει την κόντρα στο 23ο λεπτό. Ό,τι δεν έκανε στο 23′ το κατάφερε πέντε λεπτά αργότερα, αφού μετά την ασίστ του Ντένις δε θα μπορούσε να αστοχήσει από το ύψος της μικρής περιοχής, εκτελώντας για το 1-0! Μοναδική στιγμή που η Γιουνάιτεντ φάνηκε στο γήπεδο ήταν με ένα σουτ του Ράσφορντ που αποκρούστηκε από τον Φόστερ στο 31′. Σαν να μην έφτανε αυτό για τους «διαβόλους», η Γουότφορντ επιβεβαίωσε την ανωτερότητά τους με ένα δεύτερο γκολ, αφού ο Σαρ πήρε τη δική του ρεβάνς στο 44ο λεπτό, εκτελώντας τον Ντε Χέα στη γωνιά του με το δεξί.

Με τους οπαδούς της Γιουνάιτεντ να φωνάζουν ρυθμικά το όνομα του Φαν Ντε Μπεκ, ο Σόλσκιερ έπαιξε το τελευταίο του χαρτί, βάζοντάς τον στο παιχνίδι με την έναρξη του ημιχρόνου. Ο ίδιος σκόραρε, μετά την ασίστ του Ρονάλντο, προ κενής εστίας στο 50ο λεπτό.

Το μίνι «ηλεκτροσόκ» λειτούργησε προς στιγμήν, με τον Φερνάντεζ να εκτελεί από το ύψος της περιοχής, σε μία αντεπίθεση της Γιουνάιτεντ, αλλά η μπάλα να φεύγει άουτ. Η πίεση συνεχίστηκε, σε μία εικόνα που δεν έμοιαζε καθόλου με αυτήν του πρώτου ημιχρόνου, μέχρι να έρθει η φάση του 69ου λεπτού. Ο Μαγκουάιρ έκανε ένα από τα συνηθισμένα του λάθη και έχασε την μπάλα, πέφτοντας με τάκλιν στα πόδια του Κλέβερλι για να αντικρίσει την δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Ό,τι και να έκαναν οι φιλοξενούμενοι δεν υπήρχε επιστροφή, παρά τις τελικές που βρήκε με τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην αντίπαλη περιοχή και αυτήν του Φερνάντεζ που σούταρε ψηλά από το ύψος της περιοχής στο 79′. Ο Ζοάο Πέδρο εκτέλεσε τον ανήμπορο Ντε Χέα στο 92′ και η χαριστική βολή ήρθε από τον Ντενίς (στο 95′) σε ένα παρόμοιο γκολ με το αμέσως προηγούμενο, με την ομάδα του Ρανιέρι να φτάνει στο εμφατικό 4-1. Έτσι, οι «λύκοι» πανηγύρισαν τους τρεις βαθμούς της νίκης, βυθίζοντας ακόμα περισσότερο την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στον βαθμολογικό πίνακα.

Γουότφορντ: Φόστερ, Φεμένια, Νκουλού (63′ Τρουστ-Εκόνγκ), Κάθκαρτ, Μασίνα, Κλέβερλι, Σισοκό, Λούζα (77′ Ζοάο Πέδρο), Σαρ (68′ Κούτσο), Ντενίς, Κινγκ

Μάντσεστερ Γιουνάιντεντ: Ντε Χέα, Γουάν Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, ΜακΤόμινεϊ (46′ Φαν Ντε Μπεκ), Μάτιτς, Σάντσο (90+1′ Λίνγκαρντ), Μπρούνο, Ράσφορντ (46′ Μαρσιάλ), Ρονάλντο